23. septembrini on Eesti Loodusmuuseumi hoovis avatud igasügisene seenenäitus. 56. korda toimuval väljapanekul on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui mürgised seeneliigid ning tähelepanu all on ka tänavune aasta seen tuletael.

Nii nagu igal aasta, on ka tänavune seenenäitus, mis kannab järjekorranumbrit 56, käesoleva aasta nägu. „Näituselaudadele saame välja panna need seeneliigid, mis metsas olemas on. Seega on näituse valik käesoleva seeneaasta suhtes esinduslik ning väljapaneku abil saab endale selgeks teha just need liigid, mida suure tõenäosusega metsas kohata võib,“ ütleb näituse kuraator Marja-Liisa Kämärä.

„Sel aastal on näiteks palju kuld-kukeseenikut, mis on väga sarnane kukeseenele,“ toob Kämärä näiteks. „Kuld-kukeseenik on aga tinglikult söödav seen, mis tähendab, et mõnele inimesele võib see mürgituse tekitada, mõnele mitte,“ seletab ta.

Loodusmuuseumi iga-aastase seenenäituse peamiseks eesmärgiks ongi tutvustada seeneriigi rikkalikkust ning osutada olulistele eristamistunnustele. „Ei ole sellist reeglit, et inimese tervisele ohtlikud seened hoiatavad enda eest ebameeldiva lõhna, kibeda maitse või kindla värvusega, surmavalt mürgine seen võib teadmatule silmale paista täpselt samasugune kui väga hea söögiseen,“ räägib Kämärä. „Selle pärast on äärmiselt oluline, et iga seeneline oskaksid tähele panna olulisi eristamistunnuseid ning nende põhjal ka liike kindlaks teha. Rõhutame alati, et enne metsa minekut tuleb teha eeltööd,“ lisab ta.

Pühapäeva õhtuni avatud näitusel on kogu aeg kohapeal ka konsultandid, kes vajadusel lisainfot jagavad ning kaasa toodud seenekorvi sisu määrata aitavad. Kes soovivad, võivad oma esinduslikud seeneleiud ka näituselaudu täiendama jätta. Nii laupäeval kui pühapäeval kell 11, 13 ja 15 toimuvad seenenäitusel väljapanekut tutvustavad lühituurid ning kell 11 ja 13 saavad nooremad näitusekülastajad osaleda lustakal seenejahil.

Seenenäitus on Eesti Loodusmuuseumis, Tallinna vanalinnas aadressil Lai 29a, avatud veel täna ja homme, 22. ja 23. septembril kell 10-18.