See oli üks päikseline suveõhtu Mustamäel. Istusime koos sõbraga ja tegime seda asja, mida ikka noored mehed koos teevad – rääkisime noorte meeste jutte ja ei saa seda teist noorte meeste puhul nii tavalist pattu ka salata.

Ühel hetkel hakkasime võrdlema oma mobiiltelefone ja neis leiduvaid funktsioone. Paratamatult sattus ette stopperi funktsioon, mis tänapäeval kõigis telefonides kohustusliku lisana olemas on. Kuid mida mõõta?

Kiirelt tuli lahendus – hakkasime mõõtma, kui kaua meie maja elanikud koeraga jalutavad. Kui inimene koos koeraga majast väljus, panime stopperi tööle. Kui uks siseneva inimese ees avanes, panime stopperi kinni. Aegu tuli erinevaid. Rekord oli 19 minutit 32 sekundit. Päris tubli pikk maa käidi selle koeraga maha. Keskmine jalutuskäigu kestus jäi 4 – 5 minuti kanti. Piisavalt, et koer saaks oma vajalikud kükitamised ära kükitatud.

Eks ma elan ise selles majas ka juba kümnendat aastat ja tean, kes, kuna ja kui tihti oma koeraga väljas käib. Mõni koer saab välja iga paari tunni tagant. Mõni koer kolm korda päevas. Kuid mõned ainult ühe korra pika päeva jooksul. Ja siit tulebki see kurb ja negatiivses mõttes kummastav rekord.

Väike valge koer, suure tugevat kasvu noore naise rihma otsas. Ma tean, et temaga käiakse väljas vaid ühel korral päevas, siis kui perenaine töölt naaseb. Muul ajal tundub see koer korteris üksi olevat. Niutsub, haugub, vahepeal teeb suisa kassi häält ka. Niisiis, üks koer sai meie poolt vaadeldud ajal välja jalutama vaid 23 sekundiks! Kas seda on vähe või palju?

Asjatundjad leiavad, et ilmselgelt liiga vähe. Koer tahab oma tagumisi paake tühjendada vähemalt neli korda. Selle jaoks tuleks inimesel teha vähemalt 1000 sammu. 1000 sammu ei ole eriti pikk maa. Umbes 500 meetrit.

Nii mõnigi Mustamäe maja on nii pikk, et kui teha ümber selle vaid üks tiir, tuleb sammude arv täis. Muidugi tahaksid paljud koerad märksa rohkem vabalt joosta. Tundide kaupa. Kuid kui pereliikmetel on krooniline ajapuudus, siis... miks te selle koera üldse võtsite, kui teil tema jaoks aega pole....