Eestis tähistatakse 27 .augustil 2020 esmakordselt Läänemere päeva, mille eesmärk on tõsta esile tähtsaid mere ja keskkonnaga seotud teemasid, innustada tegutsema mere heaks, tähistada selle mitmekülgsust ning suurendada teadlikkust mere kohta nii ökoloogilises, kultuurilises kui ka ajaloolises kontekstis.

Nimetatud päeva tähistamine käivitati 2019.aastal John Nurmineni sihtasutuse poolt eesmärgiga tähistada meie erilise ühise mere olemasolu ning kutsuda üles inimesi algatama ettevõtmisi Läänemere kasuks. Sel aastal liituvad Läänemere päeva tähistamisega Soome ja Tallinna kõrval ka näiteks Stockholm ja Peterburg.

Ürituse korraldajad, eesotsas Soome instituut ja Soome suursaatkond, kutsuvad üles sel päeval organisatsioone ja inimesi üle Eesti võtma ette pere või sõpradega erinevaid tegevusi, näiteks minna merre ujuma või ka lihtsalt jagada enda erilisi mälestusi seoses Läänemerega sotsiaalmeedias. Oluline selle juures on, et kõik ettevõtmised oleksid keskkonnasõbralikud ja jätkusuutlikud. Soome Instituudi projektijuht Liina Ergma mainib järgnevalt: “Läänemere päev sünnib ühistest tegevustest ja kogukonnatundest.”

Läänemere päeva pidevalt uueneva programmiga saab jooksvalt kursis püsida Facebookis vastava ürituse all või ka Soome Instituudi kodulehel.

Programmi mahuvad nii jalutuskäigud, ekskursioonid, töötoad kui ka koristustalgud. Seega leiab kindlasti igaüks endale just sobiva viisi, kuidas, kellega ja kuskohas meie erilise Läänemere päeva tähendusrikkalt tähistada.

Lisaks on toimumas erinevad võistlused, kus saavad osaleda nii väikesed kui suured:

1. Ajakirja Hea Laps fotokonkurss „Suvi ja Läänemeri“. Laste tehtud fotosid oodatakse e-posti aadressile healaps@healaps.ee enne 31. augustit. Auhinnad Prisma Peremarketilt ja Viking Line’ilt. Lisainfo.

2. Kalafoori retseptivõistlus, ainukeseks reegliks valmistada roog kohalikust, kestlikust kalast. Retseptide esitamise tähtaeg on 31. august. Peaauhinnaks elamusterohke päev kahele EstFish kalagiididega meriforelli püüdma. Osalejate vahel loositakse välja Reet Ausi disainitud särke. Korraldavad Eestimaa Looduse Fond ja Nami-Nami. Lisainfo võistluse kohta. Lisainfo kestlike kalade kohta.

3. Ajakiri Täheke tähistab Muumide 75. sünniaastapäeva ka võistlusega. Lisainfo leiab siit.
 
Liina Ergma rõhutab ja kutsub üles mõtlema eriti Läänemere-sõbralike toitude peale:

“Tahame inimestele südamele panna, et igaüks meist saab teha väikeseid tegusid meie mere heaks. Läänemeri ja paljud siseveekogud kannatavad muu hulgas liigse toitainete sisalduse tõttu. Kestlikult püütud Läänemere kalade ning kodumaiste köögiviljade kasutamine toiduvalmistamisel aitab mere seisukorda parandada, sest kalapüük vähendab veekogu toitaineid. Oleme ka teinud restoranidele üleskutse osaleda Läänemere päeval. Restoranid saavad ise otsustada, kuidas nad osalevad, kuid kõige lihtsam viis on pakkuda roogasid kestlikult püütud kaladest. Praeguse seisuga osalemas on muu hulgas järgmised Tallinna restoranid: Pegasus, ÜLO, Leib, OKO, NOA ja Tuljak. Meie üleskutse kehtib ka kõikidele teistele inimestele ja organisatsioonidele, kellele meeldib süüa teha. Pilte ja videoid oma kalaroogadest saab sotsiaalmeediasse postitada hashtagiga #läänemeremenüü.”