Soomes, Porvoo linnas alustati asuva ABB nullheitega tehase mesitarude elanike toimetamiste otseülekandega tehnoloogiahiiu Youtube’i kanalil.

  • Energeetika
  • 21. mai 2024
  • Foto: Otseülekandes mesitarud / ABB

Lisaks puhtale meele valmivad ABB Porvoo tehases süsinikheitevabalt bioplastist SAGA™ sisekujunduse elemendid, mille saabumisest Eestisse hiljuti räägiti. Ringmajanduse põhimõttel toodetud pistikupesade ja lülitite valmistamiseks kasutatakse ISCC Pluss-sertifikaadiga looduslikku bioplasti.

Bioplasti saadakse puidutööstuses tekkinud tootmisjääkidest, kasutatud toiduõlist ja muust looduslikku päritolu jääkmaterjalist. Bioplastide arendustöö on jõudnud nii kaugele, et nende füüsikalised ja mehaanilised omadused on ligilähedased kui mitte paremad võrreldes fossiilsete plastidega. Oluline on, et see materjal on vähemalt sama kvaliteetne kui seni kasutatud fossiilne plast.

„Otseülekanne meie Porvoo mesitarudest on võimalus veenduda, et kaasaegse tootmisüksuse ümbruses asuv loodus saab olla väga puhas. Lisaks väikesele keskkonnajäljele on meie nullheitega Porvoo tehases tore töötada. Seal valmivatest bioplastist SAGA™ sisekujunduselementidest saab jätkusuutlikkuse uus etalon. Bioplasti kasutamine tootmises on Eestis ja laias maailmas suhteliselt uus teema ning meie Porvoo tehas on selles valdkonnas globaalne liider ja mingis mõttes ajast ees,“ sõnas Märt Kostabi, ABB elektrifitseerimise ärivaldkonna juht Eestis. 

Porvoo tehase poolt saavutatul on Põhjamaisele elukeskkonnale suur mõju. Esimesel aastal tähendas see 636 tonni võrra CO₂ heitmete vähenemist. Kujutage ette, et te sõidaksite ümber Maa ekvaatori 112 korda või hoiaksite elektrisauna soojana 373 aastat - selline on mõju suurus! Lisaks on välja arvutatud, et ainuüksi SAGA™ turule toomisega suudetakse 2030. aastaks säästa 400 tonni CO₂ ekvivalenti. SAGA™ on Põhjamaine lugu, mis räägib bioplasti kasutamisest sisekujunduses ja keskkonnasõbralikust tootmisest.

Tehase territooriumile paigaldatud mesitarude otseülekandest on täna näha, et puhas looduskeskkond sobib mesilindudele: tolmlejad toimetavad tegusalt kodukandi puhtas looduses.