Ilus ja lopsakas aed, kus saaks ilma naabrite pilkudeta aega veeta, on iga majaomaniku unelm. Eksperdid selgitavad, kuidas aeda privaatsust luua ning millega peaks arvestama, et projekt edukalt ellu viia.

“Kõige paremini saab privaatsust aeda luua taimedega, kuna need pakuvad lisaks praktilisusele ka silmailu. Lisaks on tõeliselt ilus taimehekk alati tõeline pilgupüüdja, mida nii lihtsalt keegi kopeerida ei saa,” ütles aednik Maarja Talts. Ta tõi välja, et lisaks elupuudele, mis on populaarseim valik privaatsuse loomiseks, on väga palju ka teisi põnevaid variante - näiteks värviline puishortensiatest hekk. 

Aednik selgitas, et taimeheki rajamine nõuab küll aega ja vaeva, et tulemus oleks kaunis, kuid see-eest on silmailu garanteeritud pikkadeks aastateks. “Taimeheki rajamisel saab alati ka valida, millist vormi hekile soovitakse, kas pigem pügatud puude - põõsastega ühtlane sirge sein või hoopiski vabakujuline. Põnevaid variante on palju, mis teevad iga taimeheki eriliseks. Näiteks hekki võib kombineerida ka mitme eri taimega,” sõnas Talts. 

 

Privaatsust saab luua ka eri suurustes pottidega

 

Aias annab hubaseid ja privaatseid nurkasid luua ka eri suuruses pottidega, kuhu annab istutada erineva kõrgusega taimi. “Miks mitte luua hoopiski aeda mõnus puhkenurk, kuhu on pandud roosikaar, metallist aiamööbel puhkamiseks ning hommikukohvi nautimiseks. See mõnus nurgake saab olla ümbritsetud erinevatest taimedest ja aiakujudest,” lisas aednik. Ta tõi välja, et just pottidesse eriilmeliste taimede istutamine annab hea võimaluse neile, kes armastavad vaheldust, sest pottides taimi annab lihtsasti ringi paigutada. 

“See, kui kiirelt privaatsus aias saavutatakse, sõltub eelkõige valitud taimedest, istutamispinnasest, ajast ja hooldusest, kuid tuleks arvestada, et viljapuuistikud on ostes 120-150 cm kõrged. “Kui neile taimedele kujunduslõikust ei tee, siis kasvavad need kindlasti kiiremini, aga muidu võiks ligikaudu 3-5 aasta pärast saada korraliku taime, mis aeda ka privaatsustunnet tekitab,” selgitas Talts. 

 

Aia kujundamise hind sõltub suuresti taimevalikust

 

Kui aeda privaatsuse loomisega on kiire, soovitas aednik luua kas kõrge lippaia või istutada suured üle 150cm kõrgused elupuud. “Samas annab aias terrassi äärde privaatsust kiiresti luua ka kõrgemate jalgadega rõdukastide kasutamine, kuhu sisse saab istutada hooajalisi lilli või lopsakamaid taimi. Kindlasti on lihtne ja kiire viis ka pottide kasutamine, kuhu saab istutada samuti suuremaid taimi, mis rohkem ümbrust varjavad,” lausus aednik. Ta lisas, et kasulik on igasuguste aia projektide puhul konsulteerida oma ala spetsialistidega, sest põnevaid ja erilisi variante on palju, mille peale sageli ei tulda. 

Aednik Maarja nentis, et täpset hinda, mis privaatsuse loomiseks kulub, on keeruline välja tuua, sest hind kujuneb nii taimede valikust, suurusest, istutatavast pinnasest kui ka istutusteenuse ja kastmissüsteemi vajadusest. Panga laenude ja kaartide müügijuhi Evelin Rahkema sõnul võib sobiva aia ja õueala loomine kujuneda küllaltki kulukaks ettevõtmiseks, mistõttu peaks läbi mõtlema, kas soovitakse vajalik summa koguda, kasutada sobivat makselahendust või hoopis panga finantseeringut. 

“Aia kujundamise puhul tuleb sageli kogu vajalik korraga ära osta, et töödega ühele poole saaks ning aed poleks pikalt üles kaevatud. Vajadusel saab kasutada erinevaid nutikaid makselahendusi, mille abil oma ostud pikema perioodi peale ära jaotada. Nii saab aed koheselt valmis ja igakuisesse pere-eelarvesse ei teki suurt auku,” selgitas Rahkema.

Ta lisas, et täna pakub juba suur osa kaupmeestest näiteks “osta kohe, maksa hiljem” lahendusi, mille võlu seisneb intressivabas ostude ajatamises. Näiteks saab ostu eest ilma ühegi lisatasuta tasuda järgmisel kuul või jaotada ostusumma kolme kuu peale maksmiseks. Samuti saab aia loomiseks kasutada ka pankade poolt pakutavaid remondi-või sisustuslaene, mille kasutusotstarve ei ole piiratud ning seega on võimalik soetada ka kõike aia jaoks vajaminevat. 


Taimeheki jaoks sobivad järgmised taimed: 

  • lehtpuuhekk: magesõstar, verev sõstar, viirpuu, pihlakas, sirel, enelas, pukspuu, aedhortensiad, puishortensiad või hoopiski roosipõõsad.
  • okaspuuhekk: elupuud, kuused.
  • ronitaimed: metsviinapuu, viinapuu, kikkapuu, elulõng, roniv hortensia, roniroos.
  • tarbetaimed: ka punastest või mustadest sõstardest ja kirsipuudest saab heki luua.
  • kõrged püsikud: kitseenelas, hostad, siidpöörised.