Rootsi astus eile sammu lähemale karusnahavabale tulevikule, jagab Loomuse sõberorganisatsioon Djurens Rätt. Nimelt tegi Rootsi valitsus ajaloolise ettepaneku pakkuda rahalist toetust naaritsanaha tootjatele, kes oma tegevuse vabatahtlikult lõpetavad. Ettepanek tähendab Rootsi naaritsakasvatuse lõppu.

Üha rohkem Rootsi naaritsakasvandusi suletakse kasumlikkuse vähenemise tõttu, kuid alles on veel umbes 20 farmi. Valitsuse ettepanekuga, mis eraldaks oma tegevuse vabatahtlikult lõpetavate naaritsakasvanduste toetuseks kokku 180 miljonit Rootsi krooni, pole neil põhjust jätkata.

“Ettepanek oli ülimalt oodatud, sest see tähendab kogu Rootsi karusloomakasvatuse lõpu algust,” sõnab Rootsi loomakaitseorganisatsiooni Djurens Rätt juhataja Camilla Bergvall. Djurens Rätt on pikka aega võidelnud karusnahatööstuse lõpetamise nimel ning nüüd töötab ka selle nimel, et karusnahatööstus lõppeks terves Euroopa Liidus.

“Üha rohkemates riikides on lõppenud või peagi oma lõpu leidmas julm karusnahatööstus, mille üle saab vaid rõõmustada,” kommenteeris Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Kiidame Djurens Rätti ja kõikide Rootsis loomade eest seisvate inimeste järjepidevat tööd! Elame teile kaasa ja lõpetame üheskoos selle julmuse terves maailmas!”

Eestis võeti otsus keelustada karusloomafarmid vastu 2021. aasta suvel. Keeld hakkab kehtima 2026. aasta jaanuarist. Tänaseks on karusloomafarmide tegutsemine Eestis sisuliselt lõppenud. 

Aasta 2022 mais kuulutati välja Euroopa kodanikualgatus “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mis kutsub Euroopa Liitu üles keelustama loomade pidamise ja surmamise ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil ning kasvandustest pärit karusnaha ja seda sisaldavate toodetega kauplemise Euroopa Liidus. Eestis juhib kampaaniat loomade eestkoste organisatsioon Loomus. Euroopa Liidus koguti kampaania toetuseks üle 1,5 miljoni valideeritud allkirja, Eestis koguti 5808 valideeritud allkirja.