Ajujahi äriideede konkursil võistlevad parima 30 hulgas sotsiaalse ettevõtluse kategoorias 4 ideed. Nende seast parimale MTÜ või SA vormis tegutsevale algatusele anname koos SEBga kevadel, hooaja lõpus välja kuni 10 000 euro suuruse eriauhinna.
- Ettevõtlus
- KÜSK
- 3. jaanuar 2017
Parima 30 hulgas võistlevad Senior Gym, E-dible, Merkuur ja Greencube. 30 hulgas, kuid keskkonnaideede kategoorias võistleb ka KÜSKilt suurt hoogu saanud Topsiringi algatus.
Senior Gym on projekt, mille eesmärgiks on populariseerida kesk- ja vanemaealiste inimeste regulaarset füüsilist liikumisaktiivsust ning vähendada seeläbi lisakulutusi tervishoiule. Projekti tuumaks on luua kesk- ja vanemaealistele inimestele sobilik liikumiskeskus juhendatud regulaarse ja mitmekesise liikumisaktiivsuse võimaldamiseks. Uudsena Eestis hõlmab see ka jõutreeningu populariseerimist vanemaealiste seas, mis on tõestatud vähendama kukkumisriski tõenäosust ja toetavat iseseisva liikumisvõime säilimist. Soovime luua usaldusväärse partnerasutuse tervihoiusüsteemile, kus oleks võimalik rakendada Põhjamaades levinud perearsti liikumisretsepti. Meie ambitsiooniks on olla igale perearstile tuntud liikumiskeskus, mis pakub teaduspõhist lähenemist ja garanteeritult kvaliteetset teenust oma klientidele. Senior Gym teeb inimesele regulaarse kehalise liikumisega alustamise või jätkamise lihtsaks, turvaliseks ning motiveerivaks. Meie spordiklubis juhendavad inimesi liikumisnõustajad ja füsioterapeudid, pilootprojekt hakkab toimuma Tartu linna näitel, kuid selle potentsiaaliks on kindlasti laienemine Tallinna. Senior Gym tiimi veavad Tartu Ülikooli Kliinikumi füsioterapeudid ja Tartu Ülikooli füsioteraapia magistrandid Eeva-Liisa Sibul ja Eda Vallimäe.
E-dible on sotsiaalne ettevõte, mille eesmärgiks on toidu raiskamise vähendamine. EL andmetel visatakse igal aastal Euroopas ära 88 miljardit tonni toitu 143 miljardi euro väärtuses ning see hulk üha kasvab. Stockholmi Keskkonnainstituudi uuringu järgi viskavad Eesti elanikud aastas ära 63 miljoni euro väärtuses toitu. Meie kogume “parim enne” tähtaja ületanud toidu supermarketitest, tootjatelt, hulgimüüjatelt ning teistelt toitlustajatelt kokku ning muudame selle kõrgekvaliteedilisteks roogadeks oma Tallinna kohvikus. Kliendid tasuvad põhimõttel “maksa palju jaksad”, et tõestada vastastikust usaldust sellises sektoris ka Eestis. Selline maksemeetod on tõestanud ennast mujal maailmas. Plaanime köögis kasutada erinevaid toidu säilitamise meetodeid nagu külmutamist, marineerimist, soolamist, konserveerimist, kuivatamist ja teisi innovaatilisi toidu käitlemise viise. Toidu ülejäägid lähevad kompostiks. Raisku ei lähe midagi. Pakume tööd pikaajalistele töötutele. Oleme hakanud koguma ja välja mõtlema retsepte, mida pakume müügiks koos kokanduskursustega, et näidata, mida on võimalik teha meie külmikutes ja kappides olevate toidujääkidega. Me korraldame lastele pidusid kuna laste koolitamise tulemusel avaldavad nad mõju ka oma vanematele ning kutsuvad neid üles ka kodus toidu raiskamist vähendama. E-dible on eetiline, majanduslikult jätkusuutlik, keskkonnahoidlik ning me kõik oleme mingil viisil vastutavad toidu raiskamise eest. E-dible aitab lahendada toidu raiskamise probleemi ilma kvaliteeti ohvriks toomata.
Merkuur arendab välja mobiilsed töötoad, mille eesmärgiks on tutvustada noortele metalli- ja puidusektori ameteid, töövõtteid, -vahendeid ning pakkuda käed-külge viisil võimalust katsetada ametitega seotud tööülesandeid, et tõsta noorte tehnoloogia- ja insenerivaldkondadega seotud karjääriteadlikkust ning konkurentsivõimet. Meie ettevõte soovib anda noortele võimaluse läbi aktiivse osaluse saada reaalne kogemus ametitega seotud töövaldkondadest. Meie viime mobiilse töötoa koos juhendajaga noorte juurde. Noored ei tule õppima metalli- ja puidusektoriga seotud ameteid ega vali insenerikarjääri ning Eesti tööstuses on puudus kvalifitseeritud tööjõust. Meie viime noorteni tehnoloogiavaldkondade praktilise ja ettevõtlusega seotud õpikogemuse, et suurendada noorte karjääriteadlikkust tuleviku erialade valikul. Mobiilsete töötubade idee algataja ja eestvedaja on Lauri Soosaar, kes on hariduselt TTÜ tootearendusinsener ja omab pikaajalist tootmis- ning rahvusvahelist müügitöö kogemust.
Greencube majatehas pakub kiiresti kokkupandavat hoonet peamiselt kriisipiirkondadesse. Hoonel on soojapidav 10 cm paksune puitsein, kahel moel avatav pakettaken ja lukustatav välisuks. Võimalik on juurde tellida nii erinevaid elektroonikaseadmeid, eluks vajalikke sanitaarseadmeid kui ka söögi tegemiseks vaja minevat tehnikat. Kärjekujuline hoone on võimalik kruvikeeraja abiga püstitada ja kokku monteerida loetud tundidega ka mitte-ehitajal. Hoone suurus on 12,5 ruutmeetrit, mis annab hoonele optimaalse hinna- ja kvaliteedisuhte. Konstruktsioonile on tehtud tugevusarvutused, et hooned oleksid tugevad ja turvalised. Hooned on pakitud nii, et neid on võimalik transportida merekonteinerites ja vajadusel isegi helikopteriga. Kokku pakitud hooneid on võimalik ladustada üksteise peale nii, et need oleksid kasutusvalmis ka mitmekümne aasta pärast. Hooneid on võimalik muuta kohandada vastavalt nõudlusele soojapidavamaks ja vastupidi. Lähtudes hoone praktilisest vormist, on võimalik kasutada ehitist ka mitmetes sotsiaalsetes valdkondades. Meeskonna eestvedajaks on Greencube OÜ juht Henri Bekmann.
Kõigi 30 võistlustules oleva ideega saad tutvuda Ajujaht.ee lehel.
KÜSK toetab ja propageerib Ajujahil koos SEB-ga sotsiaalset ettevõtlust juba teist hooaega järjest. Eelmisel aastal andsime 5000 euro suuruse eriauhinna parima 30 hulka jõudnud Kriidiku nukkude ideele.
Tutvu Ajujahi varasemaid hooaegasid tutvustavate artiklitega Bioneeris!
- Ajujaht 2017
- Ajujaht 2016
- Ajujaht 2015
- Ajujaht 2014
- Ajujaht 2013
- Ajujaht 2012
- Ajujaht 2011
- Ajujaht 2010
- Ajujaht 2009
- Ajujaht 2007-2008
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta