Eestimaine energiaettevõte Alexela avas Harju maakonnas Viimsi keskuses biometaani tankimisvõimaluse, tegemist on ettevõtte kaheksanda taolise jaamaga. Rohegaasina (surubiometaan ehk bioCNG ehk CBM) tuntud kütus on valmistatud 100% Eestis kohalikest biolagunevatest toidujäätmetest ja loomasõnnikust. 

  • Energeetika
  • 2. märts 2022
  • Foto: Alexela laadijad Paia ristis / Alexela

„Kestliku transpordi edendamine on meile alati Alexelas oluline olnud. Tänaste sündmuste valguses on siin Eestis kohapeal toodetud autokütuse olemasolu ja selle kättesaadavuse laiendamine omandamas keskkonnahoiu kõrval veelgi märgilisemat tähtsust,“ sõnas AS Alexela tegvjuht Aivo Adamson Viimsis avatud surugaasi tankimispunkti osas.

Viimsi keskuses asuvas Alexela tanklas müüdav taastuvkütus on nullheitega ja toodetud siinsest toormest ja seda ettevõttele kuuluvates Ilmatsalu, Vinni ja Oisu biogaasijaamades.

Alexela teised biometaani tankimisvõimalused asuvad Võrus, kaks Tartus, Harjumaal Jüris, nüüd ka Viimsis ning Tallinnas Pääskülas, Sikupillis ja Peterburi teel.

Alexela müüb Euroopa Liidus toodetud vedelkütuseid. Ettevõtte suurim partner on vedelkütuste puhul Poola ettevõte Orlen, samuti Soome kütuseettevõte Neste. Alexela müüb CNG-na 100% Eestis jäätmetest toodetud biometaani ja bioLNG impordib Põhjamaadest.

Alexela on eestimaine ettevõte, mis tegutseb peamiselt energeetika valdkonnas. Eesti turul unikaalse kombinatsioonina kuuluvad AS Alexela tooteportfelli elekter, maagaas, balloonigaas, mahutigaas ning läbi enam kui 100 üle Eesti asuva tankla ka autokütused. Alexelal on lisaks 38 mugavuspoodi üle Eesti. Lisaks arendab Alexela LNG terminale Eestis Paldiskis ja Soomes Haminas ning toodab Lääne-Virumaal Vinnis, Tartumaal Ilmatsalus ja Järvamaal Oisus siinsest toorainest taastuvkütust biometaani ehk rohegaasi. Samuti arendab Alexela pump-hüdrosalvestit ehk Energiasalve Paldiskis, mis annab võimaluse salvestada tekkivat päikese- ja tuuleenergiat nendeks tundideks ning päevadeks, kui roheenergiat ei teki piisavalt.