Sellest neljapäevast on avatud Tartu Toidujagamise viies Annelinnas, Meeste Koja juures asuv avalik toidujagamispunki. Aadressil Anne 46a paiknevasse kappi saavad söömiskõlblikku, kuid endal üle jäänud toitu viia toitlustusasutused, kauplused ja kõik linnaelanikud. Nagu Tartu Toidujagamise neli teist kappi, nii on ka Meeste Koja oma avatud 24/7 ja sealt võib tasuta toitu võtta igaüks.

  • Toit ja aiandus
  • 16. detsember 2021
  • Foto: Tartu viies toidujagamispunkt on valmis/Tartu toidujagamine

Meie viienda toidujagamispunkti avamiskuupäev on väga märgilise tähendusega. Nimelt täpselt kaks aastat tagasi, 16. detsembril avasime Karlova elamurajoonis Tartu Toidujagamise esimese avaliku punkti nimega Barlova. Armas roheline kapp võeti kiiresti omaks ja on senini kõige aktiivsem toidujagamispunkt Tartus. Kahe aastaga on liikumine rajanud linnas viis punkti ja loodame, et järgmised tekivad Taaralinna aktiivsete linnakodanike poolt.

Annelinna toidujagamiskapi valmistas Tartu Toidujagamise aktiivne abiline ja Meeste Koja liige Jorma Ratas Meeste Koda Tartu Kuuris käesoleval sügisel. Jorma on aidanud liikumisel üles seada kolm toidujagamispunkti. Meeste Koja juhataja Valdeko Lukkeni sõnul on neil väga hea meel, et toidujagamiskapp saab ASi Kinnisvaravaldus loal asuda Meeste Koja juures.

"Meeste Koda Tartu Kuur kui kogukonnale avatud puutöökoda kannab endas taaskasutuse ja rohemajanduse põhimõtteid. Meie jaoks tähistab toidujagamiskapi paiknemine meie juures jagatud mõtteviisi ja toetab kogukonnale orienteeritust. Tunnustame Tartu Toidujagamise vabatahtlike aktivistide panust ja püüdlusi keskkonna hoidmisel,” ütles Lukken.

Toidujagamiskapp on ehitatud uudse kavandi järgi – sellel on lisaks külmikule ja riiulile külje peal ka prügikast bio- ja olmejäätmetele. Samuti on kapis kirjas kasutamise reeglid, et kõigil soovijatel oleks ühtemoodi mugav ja meeldiv toidujagamispunkti kasutada. Kiiremini riknevad toiduained saab panna külmikusse, riiul on kuivainetele, pagaritoodetele ja aedviljadele ning jäätmed käivad prügikastis. 

Meeste Koja toidujagamispunkti projektijuht, Tartu Toidujagamise vabatahtlik Keidi Kald on väga rahul, et linna viies avalik toidukapp asub just Annelinnas. “Ligi pool ära visatud toidust tuleb inimeste kodudest. Annelinn on Tartu suurim ja rahvarohkeim linnaosa ning loodame, et selle kapiga anname siinsetele elanikele mugava võimaluse endal üle jäänud söömiskõlblik toit prügikasti viskamise asemel teistele jagada. Samuti on siin palju söögikohti ja toidukauplusi, keda ootame kappi kasutama,” sõnas Kald.

Tartu uus toidujagamispunkt sai taas teoks tänu heale koostööle. Suur tunnustus Meeste Kojale, kes on olnud väga vastutulelik partner. Algselt pakkusid mehed oma ruume, et saaksime kapi kokku panna, lõpuks leidsid toidujagamispunktile ka oma maal hästi ligipääsetava asukoha. Kapi kavandasid, ehitasid ja kaunistasid töökad vabatahtlikud. Kapp on kokku pandud Jõgeva ettevõtte Estply ehitusmaterjalide ja Ruukki Tartu katusega. 

Annelinnas asuv toidujagamispunkt on Tartus juba viies omataoline. Kodudes, kauplustes või söögikohtades üle jäänud toitu saab viia ka Tartu turu, Aparaaditehase, Barlova ja Genialistide toidujagamispunktidesse. Eestis visatakse aastas ära hinnanguliselt 164 miljoni euro eest söömiskõlblikku toitu. Tänu olemasolevatele punktidele on omanikku vahetanud mitu tonni toitu, mis muidu oleks prügikastis lõpetanud. 

Tartu Toidujagamise kohta saab lisainfot Facebooki lehelt Foodsharing Tartu või e-maili teel tartutoidujagamine@protonmail.com.