Ühiskondlikud hooned, näiteks haiglad, lasteaiad, hooldekodud, on kohad, mida külastab väga palju inimesi ning kus võib kergesti nakatuda haigustekitajatega. Nakkuse saamiseks piisab vahel vaid sellest, kui lülitada sisse/välja trepikoja või tualettruumi valgustus, sest lülitid kipuvad olema bakterite, viiruste ja mikroobide lemmikkogunemiskohaks.

Saksa elektri- ja nutikodude tootja JUNG on arendaja, mis pakub lahendust haigustekitajate leviku vältimiseks rahvarohketes hoonetes. Nimelt on JUNG lisanud oma tootevalikusse lülitisarja „AS 500 antibakteriaalne“. Esmakordselt on loodud antibakteriaalsed lülitid, mis pakuvad kaitset ohtlike mikroobide edasikandumise nende puudutamisel. Nimelt jätab uus tehnoloogia haigusetekitajad ilma oma toitekeskkonnast, takistades sel viisil bakterite ja seente paljunemist.

Hõbe ei jäta mikroobidele mingeid võimalusi

Uuendusliku meetodi aluseks on duroplasti sisestatavate hõbedaioonide bakteritsiidsed omadused. Toimepõhimõte seisneb materjalikombinatsiooni molekulaarsetes struktuurides. Anorgaanilisse kandjasse sisestatud hõbedaioonid liituvad kontakti keskkonnas sisalduva niiskuse ioonidega. Tekkiv reaktsioon peatab haigusetekitajate paljunemise ja nende rakkude mutatsiooni, muutes lüliti pinna antibakteriaalseks.

Sel viisil väheneb uute vastupidavate bakteritüvede moodustumise oht. Mikroorganismid eemaldatakse lühikese aja vältel täielikult, kasutamata sealjuures ohtlikke kemikaale, mis teatud tingimustes ohustavad inimesi ja keskkonda.

Hõbe on ainus kahjutu element, mis ei kutsu esile negatiivseid tagajärgi. Bakteritsiidse toime pikaajalisuse tagab materjali struktuuri mehhanism, mille abil stabiilses õhuniiskuses eritub katkematult hõbedaioone.

Tänu uuele hõbedaioonide tehnoloogiale on JUNG bakterivastase seeria lülitite pinnad aastate vältel kindlalt kaitstud kõikvõimalike haigusi tekitavate mikroorganismide eest, kuna kasutatav materjal on pikaajaline, hästi vastupidav nii kulumisele kui ka keskkonnamõjudele.

Lüliti kulutamine, selle sage kasutamine või temperatuurikõikumised ei vähenda lüliti pinna bakteritsiidset efekti. Seepärast sobivad seeria „AS 500 antibakteriaalne“ tooted suurepäraselt kasutamiseks kõikides valdkondades, kus on oluline rõhk kõrgendatud hügieeninõudmistele.

Kontrollitud ja tunnustatud

2004. aasta septembris uuriti Bonni ülikooli hügieeni ja ühiskondliku tervise instituudis firma JUNG lülitiseeria „AS 500 antibakteriaalne“ bakteritsiidset efektiivsust. Bakteritüvesid Escherichia coli ja Staphylococcus aureus kasutades tegid eksperdid kindlaks, et katsetused läbinud lülititel on bakteritsiidne toime.