Oled 17.-19. augustil 2022 oodatud kunsti, teaduse ja biosfääri ühisala vaatlevale konverentsile ja kunstisündmusele Biotoopia: ökoesteetika ja lepitusökoloogia, mis toimub juba teist korda Viinistu Kunstisadamas. Kahel esimesel päeval saab konverentsil osaleda ka veebiplatvormil. 

2022. aasta ühte põhiteemat, ökoesteetikat, peenhäälestavad ökosemiootika koolkonna looja ja tänavu väärikat 70. juubelit tähistav legendaarne Kalevi Kull Tartu Ülikoolist ja liikidevahelise muusika arendaja ja filosoof David Rothenberg USAst, kes esineb nii sisuka ettekandega kui muusikalise kontserdiga. Rothenberg juhatab oma ülesastumise sisse mõtisklusega: “Looduse ilu ei ole tegelikult meelevaldne, isegi kui juhuslikud mutatsioonid on evolutsioonis oma osa mänginud. Mida siis saame õppida loomade hämmastavast esteetilisest käitumisest – nii loomade kui iseenda kohta?”. Sarnases teemade ringis kõnelevad ökosemiootik Timo Maran Tartu Ülikoolist, Ameerikast pärit antropoloog Paul Firnhaber, kunstnik Tuomas A. Laitinen ja kunstiteadlane Ki Nurmenniemi Soomest. Kõneleb ka kunstihariduse edendaja Jan van Boeckel Hollandist, kes ühtlasi viib külastajad konverentsi viimasel päeval üllatusretkele Mohni saarele. Teisel konverentsipäeval vaatluse alla tuleva lepitusökoloogia teema juhatavad sisse meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus Tallinna Ülikoolist, Tallinna Loomaaia direktor Tiit Maran ja ökoloogia professor Aveliina Helm Tartu Ülikoolist. Lepitusvariante analüüsivad ettevõtjad Sten Tamkivi, Toomas Trapido ja Merit Valdsalu.

Läbi aegade on kunst mõjutanud loodusteaduste uurimise tahke ja avanud teadlastele võimalusi leida uusi vaatenurki evolutsioonis. Ülemaailmselt kõrgelt hinnatud Kalevi Kull mõtestamas ilu olemust juba looduse loomise algusaegadest: “Kaunis elusloodus oli olemas enne inimest. Nii on selle mõistmine, mis ilu sünnitab, peidus elu mõistmises. Et taibata, kust looming ja harmoonia on pärit, tuleb järelikult pöörduda taimede, loomade ja seente poole. Sest selle, mida taie taotleb, on nemad juba omal viisil leidnud, nemad seda kunsti oskavad.” Ühtlasi viitab Kull viitab optimistlikele väljavaadetele tuleviku: “Niisiis usume, et koos oma kaaslastega ökosüsteemis võime leida need võtmed, selle kunsti, mis meie kooselu rahule suunab.“

Tegemist ei ole ka tavalise konverentsi formaadiga, kuna lisaks teadlaste ettekannetele on programmi oskuslikult sisse põimitud kunsti ja muusika programm, millele lisandusid töötoad ja õpperetked looduses.  Kokku on oodata 20 rahvusvahelist teadlast ja kunstnikku, kes astuvad dialoogi kohalike ekspertidega. 2022. aasta esinejad, kunstnikud ja konverentsiprogrammi info leiab meie veebilehelt www.biotoopia.ee/program

Biotoopiale on oodatud kunstnikud, teadlased, ettevõtjad, õpetajad, tudengid, valdkondade eestvedajad, posthumanistlikud mõtlejad ja kõik inimesed, kes soovivad enda sees luua pinnast mõtte- ja käitumismustrite nihutamiseks ning levitada seda biotoopilise ehk täisväärtusliku elu tagamiseks järgmistele põlvkondadele. 

Piletid müügil meie kodulehel www.biotoopia.ee. Juhime tähelepanu, et Biotoopia on kodanikualgatus ja iga pileti ostja toetab Biotoopia toimumist ja kõrvaltegevuste elluviimist. Täname kõiki, kes meid juba korduvalt on toetanud! 

Rahvusvaheline foorum ei piirdu vaid Viinistu ning veebikeskkonnaga. Biotoopia kaaskuraator Herkko Labi on loonud üha täieneva ja areneva virtuaalse raamatukogu, mille leiab Biotoopia veebilehelt library.biotoopia.ee. Raamatukogus saab tutvuda Biotoopia konverentsi varasemate ettekannetega,  kunstiprojektide, aastaringselt toimuvate vestlusõhtute salvestuste ning palju muu põnevaga. 

Täname kõiki, kelle abiga on Biotoopia ellu kutsutud: Click & Grow OÜ, Wizon OÜ, Ecosh OÜ, Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Kodanikuühiskonna Sihtasutus, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet, Muulin OÜ. Headeks partneriteks on Viinistu Kunstisadam ja Von Krahl.

Konverents järgib Eesti Vabariigi valitsuse poolt kehtestatud nõudeid avalike ürituste läbiviimisel ning tagab kõikide külaliste turvalisuse ja heaolu. Korraldajal on õigus teha programmis muudatusi. 

Biotoopiat korraldab Estonian Anthropocene Center MTÜ, mis on algatatud eesti kunstnike, kultuuri edendajate ja teadlaste poolt. Projekt on loodud viieaastase perspektiiviga. See hõlmab endas lisaks iga-aastasele konverentsile ka vestlusõhtute ja looduses jalutuskäikude korraldamist, konverentsi materjalidest arhiivi ja rahvusvahelise teadlastest ja kunstnikest koosneva võrgustiku platvormi väljaarendamist jätkuprojektide algatamiseks ning koostöös rahvusvaheliste haridust edendavate ekspertidega kunsti, eetika ja bioloogia ainete ülest õppematerjalide loomist.



*Biotoopia nime laenasime Sirje Helme, Eha Komissarovi ja Ando Keskküla kureeritud 1995. aasta näituselt, mille algatatud teemaarendusi me jätkame.
Kohtumiseni Biotoopial!