Las Vegases peetud CES 2022 tehnoloogiamessil tutvustas BMW ideeautot iX Flow, mille välispinda kattev spetsiaalne kile E Ink võimaldab juhil ühe sõrmeliigutusega sõiduki värvi muuta.

 

Inchcape Motors BMW Tallinna esinduse ärisuuna juht Roland Raua sõnul ei ole E Ink mitte ainult innovaatiline idee, vaid leiab tulevikus koha BMW lisavarustuses. „Kliendid ootavad üha rohkem, et ka autotööstus teeks omalt poolt samme, mis aitavad energiat säästa, BMW on uute tehnoloogiate kasutuselevõtus kindlasti üks suunanäitaja“ ütles Raud.

Auto värvi muutmine on võimalik tänu spetsiaalselt väljatöötatud kerekattele, mis elektriliste signaalidega stimuleerimisel toob tänu elektroforeesi tehnoloogiale pinnale erinevaid värvipigmente, mille tulemusena omandab auto soovitud värvi. E Ink-tehnoloogia võimaldab sõiduki välimuse muutmist vastavalt juhi esteetilistele eelistustele, keskkonnatingimustele või isegi vastavalt funktsionaalsetele vajadustele.

Muutuv välisvärv võib kaasa aidata ka salongi kliimaseadme ja sõiduki tõhususele, sest tulenevalt heledate ja tumedate värvide erinevatest omadustest muutub ka auto välispinna võime päikesevalgust peegeldada ja soojusenergiat neelata: valge pind peegeldab palju rohkem päikesevalgust kui must, mistõttu saab tugevat päikesevalgust ning salongi soojenemist vähendada sõiduki värvi heledaks muutes. Jahedama ilmaga aitab aga tume väliskate omakorda päikese käes seistes märgatavalt rohkem soojust neelata.

Mõlemal juhul võivad sellised valikulised värvimuutused aidata vähendada sõiduki sisekliima tagamiseks vajaminevat jahutamist või soojendamist, vähendades omakorda sõiduki elektrisüsteemi kulutatavat energiahulka ja koos sellega ka sõiduki kütuse- või elektrikulu. Täiselektrilisel autol võib ilmastikust tulenev värvimuutus seega kaasa aidata sõiduulatuse suurendamisele, interjöörilahendustes võib tehnoloogia aga vältida armatuurlaua liigset kuumenemist.

E Ink-tehnoloogia ise on äärmiselt energiasäästlik. Erinevalt kuvaritest või projektoritest, ei vaja elektroforeesitehnoloogia valitud värvi säilitamiseks energiat, sest voolu läheb tarvis vaid värvi vahetamiseks.

 

Värv väljendab ka isikupära

 

Roland Raua sõnul väljendab autole valitud värv paljuski juhi isikupära, mistõttu hõlmab BMW mudelitele saadaolev kerevärvide valik laia värvispektrit - värvi valikul saab arvesse võtta kliendi soove julgest ja jõulisest peene ning tagasihoidlikuni. Igal aastal lisandub valikusse uusi variante, mis kajastavad mudelite omadusi ja võimaldavad BMW kaubamärgil seada trende.

Uued tehnoloogiad annavad tulevikus aga täiesti uuel tasemel otsustusvabaduse. "E Ink annab juhile vabaduse väljendada oma isiksuse erinevaid tahke või oma meeleolu määratleda," ütles Raud. "Sarnaselt moe- või staatusreklaamidele sotsiaalmeedias, saab sõidukist  igapäevaelus erinevate meeleolude väljendusviis."

 

E ink-tehnoloogia

 

Elektroforeetiline värvimine põhineb E Ink-tehnoloogial, mis on juba kasutusel e-lugerites. Värvimuutev pinnakate on täidetud miljonite mikrokapslitega, mille sees on negatiivselt laetud valged ja positiivselt laetud mustad pigmendid. Värvivahetuse algatamisel paneb elektriväli mikrokapsli pinnale kogunema kas valged või mustad pigmendid, andes auto kerele soovitud tooni.

Video