2018. aastal koguti annetustena ja heategevuslike  toodete müügist saadud tulunaTallinna loomaaia ja SA Lutreola liigi- ja looduskaitselise tegevuse toetuseks rekordilised 23 326,91 eurot.

2018. aasta algus tõi kaasa toreda üllatuse – üks suure südamega toetaja annetas oma 50. sünnipäeva puhul lumeleopardide liigikaitseprojektile 2000 eurot! See on seni suurim eraannetus, mis jõuab Tallinna loomaaiast liigikaitseorganisatsiooni arvele. Lumeleopardide säilimise heaks koguti  3456,82 eurot,  mis kantakse üle lumeleopardide kaitseorganisatsioonile Snow Leopard Trust.

Tallinna Loomaaed ja SA Lutreola on aastaid keskendunud euroopa naaritsa kaitsele, mille tulemusena on loodud naaritsa saareline asurkond Hiiumaal. Euroopa naaritsa toetuseks koguti  6341,75 eurot.

Amuuri tiigri ja amuuri leopardi heaks koguti  3258,92 eurot.  Annetus läheb sihtotstarbeliselt WildCats Conservation Alliance’i kaudu Venemaa ja Hiina piirimail elavate amuuri leopardi ja amuuri tiigri säilimise toetuseks.

Lendorava kaitse ja uurimise toetamiseks koguti 2839,23 eurot, mis kantakse koos varasemalt kogutud summaga üle Eestimaa Looduse Fondile.

Aasta lõppes suurannetusega ninasarvikute heaks. AS FRAMM, loomaaia ida-aafrika teravmokk-ninasarvikute Kibibi ja Kibeta vader, tegi sihtotstarbelise annetuse 5000 eurot sumatra ninasarvikute toetuseks. Kokku kandsime ninasarvikute säilimise toetamiseks rahvusvahelisele kaitseorganisatsioonile Save the Rhino 7430,19 eurot.

Sumatra ninasarvik (Dicerorhinus sumatrensis) on viiest ninasarvikuliigist kõige väiksem ja karvasem – tema pikkus ei ületa kolme meetrit ja kaal jääb alla tonni. Indoneesia, Malaisia ja võib-olla ka Myanmari vihmametsi ja veekogude lähedasi mägimetsi asustava sumatra ninasarviku arvukust hinnati 2018. aastal vähemaks kui 80 isendit. Üleküttimine ida traditsioonilise meditsiini tarbeks on viinud selle varem laialt levinud liigi väljasuremise äärele.

AS FRAMM sõnul saame me kõik ja igaüks teha iga päev otsuseid, millega säästame keskkonda ja leevendame inimkonna loodust hävitavat tegevust. World Wildlife Fund sõnul on inimtegevuse tagajärjel toimuv liikide väljasuremise tempo 100 kuni 1000 korda kõrgem nende tavapärasest ehk looduslikust väljasuremise tempost. World Wildlife Fund 2016 aasta Living Planet raporti kohaselt on maailma kalade, lindude, imetajate, kahepaiksete ja roomajate populatsioonid ajavahemikus 1970-2012 vähenenud 58%.

Võrdluseks. 2017. aastal kogunes heategevuslike toodete müügist ja annetustest kokku 12 155,82 eurot, mis on enam kui kaks korda rohkem kui 2016. aastal.

Liigikaitse veebipood ja heategevusmüügid toetuvad vabatahtlikule tegevusele. Paljud toredad inimesed on heast tahtest viibinud nädalavahetustel ning sündmuste ajal loomaaias kogudes annetusi või müües heategevuslikke tooteid. Ilma nendeta poleks toetussummad kogunenud. Hoolime ka Eesti majanduse heast käekäigust ning seetõttu on kõik heategevusmüügis olevad tooted valmistatud kodumaal. Soovi korral võib liigikaitse toetuseks annetada ka tühja taara: kogumiskast seisab loomaaia läänevärava väljapääsu kõrval.

Ohustatud liikide kaitset saab rahaliselt toetada, tehes ülekande SA LUTREOLA arveldusarvele:

IBAN  EE692200221012181039
SWIFT HABA EE2X
Pank: Swedbank, Liivalaia 8, 15040 Tallinn

Selgitusse tasub märkida ka isikukood, sest SA Lutreola on kantud tulumaksusoodustusega sihtasutuste ja mittetulundusühingute nimistusse.

Paypali kasutajad saavad oma toetuse mugavalt edastada läbi support@lutreola.eu aadressi. Selgitusse palume kirjutada liigi nimi, keda soovitakse toetada (lumeleopard, amuuri leopard/amuuri tiiger, euroopa naarits, ninasarvik, lendorav).


Lugu pärineb Tallinna Loomaaia koduleheküljelt