Septembri lõpul annab Eesti kolmes linnas kontserte Katariin Raska, kes 2010. aastal lõpetas TÜ Kultuuriakadeemia pärimusmuusika eriala ning suundus seejärel ennast täiendama Oslosse, Norra Muusikaakadeemiasse. Esitusele tulev kava ühendab Eesti-Norra kultuuriruume ja iidne-moodne, piiratus-lõpmatus, traditsioon-uuslooming duaalsusi.

Vahel on nii, et olgugi, et eestis tuntakse end hästi ja koduselt, kutsub miski siiski välaspoolt seda turvatunnet. Katariin Raskas lähtus sellest sisetundest ning pühkis paariks aastaks eesti tolmu oma jalgadelt. Tagasivaadates nendib ta, et see oli vastastikune kokkulepe – tema andis Norrale ja Norra talle. Katariin on keskmisele eestlasele tavatult avatud ja lapselikult siiras tüdruk, kes oma vahetu olemise ja säravate silmadega meenutab pisut Muumitrollide lugudest tuntud väikest Myd, selle erinevusega, et põhjendamatuid turtsumishooge Katariinu sõbrad ei tunne. Ta on omamoodi ja seda parimas mõttes.

Norrasse asus Katariin õppima, kuna teda tõmbas sealne muusikaline keel. „ See tundus mulle tol hetkel ning veel praegugi väga kütkestav oma sügavuse ning eripäraste tämbrite poolest“, selgitab Raska. Õpingute jooksul sai Katariin erialatunde nii hardanger-viiuldajalt, jazz-saksofonistilt kui ka parmupillimängijalt. „Norra periood on olnud täis seiklusi, avastusi, koosmängu, nalja ja palju muud põnevat. Suur rõõm on seda kõike lõpuks kodustega jagada“, räägib Raska ootusärevalt. Küsimusele, miks üldse pärimusmuusikas neiut võlub, vastab ta lühidalt, et see on vägi ja tugevus, mida see muusika kannab.

Koos Katariinuga mängivad sõbrad Norrast ja Eestist. „Pärimusmuusika seadete ning omaloominguga esitan kuulajaskonnale väljakutse pärimusliku materjali äratundmiseks. Kas uue kuuega muusikas on võimalik säilitada ka midagi vana? Pööran teadikult kõik pahupidi, säilitades loos siiski selle väe, mis mind temaga kokku viis. Mõneti on see justkui oma identiteedi äratundmine“, selgitab ta tööprotsessi, mis kava koostamisel ja koosmängu harjutades on toimunud. Oma kogemuse põhjal julgeb Katariin välismaal õppimise seiklust soovitada kõigile: „Norra tõi mulle lähemale minu unikaalsuse ning teadmise, et võimatut ei eksisteeri“.

Kontserte toetab Kuninglik Norra Saatkond.

Koosseisu Katariin Raska + 5 kuuluvad:

Katariin Raska - sopranssaksofon, eesti torupill, parmupill
Anders Hefre - bassklarnet, flööt
Christian Meaas Svendsen – kontrabass
Jon Brodal - viiul, hardanger-viiul
Ulvi Võsa – eesti torupill
Anumai Raska – tants

Kontserte saab kuulata ka Tartus ja Tallinnas:
25.09 - Must Puudel, Tallinn kl 19
27.09 - Genialistide Klubi, Tartu kl 20
28.09- Pärimusmuusika ait, Viljandi kl 19