Mitmemetallilise hübriikattega materjal CovidSafe on ainuke koroonaviiruse levikut tõkestav kaitsematerjal, mida on testitud tõeste SARS-CoV-2 viirusrakkude peal. Materjali tõhusust testitakse ka TLT bussides. 

„Uuringud on näidanud, et vask aitab kaasa viiruste ja bakteritega võitlemisele, kuid sellest siiski ei piisa, sest vaskpinnal on viiruste eluaeg kuni 4 tundi. Ülemaailmse koroonapandeemia valguses on see liiga pikk aeg, et tõkestada viiruse levikut avalikes kohtades. Just seetõttu otsisime koos teadlastega alternatiivset lahendust,“ sõnas Soome päritolu ettevõtte Clean Touch Medical OY tegevjuht Pertti Lainisalo.

Eelnevate uuringutulemuste põhjal otsustati vasele lisada teisi antibakteriaalsete omadustega metalle ning katsetada erinevaid ainekombinatsioone Helsinki Ülikooli laboris tõeste SARS-CoV-2 viirusrakkude peal. „See on esimene kaitsematerjal, mida on testitud elusate viirusrakkude peal ehk just nende rakkude peal, mis meid igapäevaselt võivad nakatada. Sarnaseid katseid on varasemalt sooritatud vaid laboris kasvatatud koroonaviirusrakkude peal, kuid mitte SARS-CoV-2 viirusrakkudel,“ selgitas Lainisalo. Ta rõhutas, et tänu nii-öelda päris viirusrakkude katsetustele on materjal tõhusam  ning hävitab viiruse vaid sekunditega.

Pertti Lainisalo nentis, et  viirusevastane pinnakaitse on üks lisavõimalus, kuidas laialdast viiruslevikut takistada. „Paljud viirused levivad küll õhu kaudu piisknakkusena, kuid samas ei saa kõrvale jätta fakti, et viirused levivad kontaktpindadel ning seda eelkõige avalikus ruumis, kus võimalik kokkupuutepunkt on märkimisväärselt suurem,“ sõnas Lainisalo, lisades, et kindlasti tuleb jätkata ka teiste hügieeninõuete järgimist. Ta tõi välja, et viirusevastased pinnakaitsed on esimene samm materjalivalikus, mis pandeemia tõkestamiseks luuakse. Hetkel käivad laboritestid teiste kaitsevahenditega, näiteks korduvkasutatavate näomaskide ja viirusosakesi püüdvate õhufiltritega.

 „Kevadine karantiin oli väga rusuv nii ettevõtetele kui ka inimestele üldiselt. usume, et pidev arendustöö uute materjalide ja kaitsevahenditega on olulisel kohal viirusevastasel võitlusel,“ sõnas Lainisalo.

Kaitsematerjalid aitavad tuleviku pandeemiateks paremini ette valmistada

Helsinki Ülikooli viroloogia osakonna dotsent Tarja Sironen lisas, et CovidSafe on vase toimel põhinev mitmemetalliline hübriidkate, mille laboritestide tulemused on väga muljetavaldavad. „COVID-19 on globaalse pandeemia näol juba ulatuslikult kahju teinud, kuid taolise hübriidmaterjali laialdane kasutuselevõtt avalikes kohtades võiks meid tulevikus sarnasteks olukordadeks paremini ette valmistada ning hullemast säästa,“ ütles Sironen.

Pertti Lainisalo kirjeldas, et CovidSafe on värvitav või iseliimuv kattematerjal, mis on mõeldud kasutamiseks erinevatel puutepindadel, eelkõige avalikes kohtades, ärimajades, riigiasutustes ja teistes laialdaselt kasutatavates hoonetes. „Sisuliselt on materjali võimalik paigaldada ükskõik millisele pinnale nii sise- kui välitingimustes. Näiteks ukselinkidele, laudadele, tualettruumide valamuäärtele ja trepikäepidemetele, ning keerulisemate struktuuridega pindadele saame pakkuda lahendust värvimise näol,“ lausus Lainisalo.

Avalikes kohtades omab materjal ettenähtud toimet vähemalt 6 kuud. Kui materjali toime hakkab kaduma, tuleb materjali alt välja punane kontrolltekst.

„Kuna materjal annab ise märku, millal on õige aeg seda vahetada, siis lihtsustab see nii avalike ruumide haldurite tööd kui ka aitab inimestele endile lihtsamini teadvustada, kas materjali toime on korrapärane või mitte,“ tõi Clean Touch Medical OY tegevjuht välja. Ta lisas, et maailmas unikaalset toodet valmistatakse ettevõtte Tallinnas, Peterburi teel asuvas tehases, mille võimekus on toota materjali 150 000 m2/kuus.

Pertti Lainisalo sõnul on Eestis materjali paigaldatud juba mitme ettevõtte välisustele ning siseruumides. Samuti katsetatakse hetkel materjali efektiivsust Tallinna Linnatranspordi Aktsiaseltsi bussides.


Uudne kate hävitab viiruse pindadelt, kuid ei taga viiruse lõplikku hävimist, kuna viirus levib ka õhu teel.