Arhitektid ja sisekujundajad otsivad keskkonnateadlikumate klientide jaoks uusi viise, kuidas luua ilusaid ja funktsionaalseid ruume, samal ajal vähendades keskkonnamõju ja eelistades eetiliselt toodetud materjale. Bioplastist sisekujunduse elementide saabumine Eestisse on hea uudis. Eesti inimesed on keskkonnateemade osas tähelepanelikud ja loodussõbralikkusega seostatavad tooted koguvad populaarsust.

Keskkonnasõbrad rõõmustavad, sest Porvoos asuvas ABB tehases süsinikheitevabalt valmistatud bioplastist SAGA™ sisekujunduse elemendid on jõudnud Eestisse. Ringmajanduse põhimõttel toodetud pistikupesade ja lülitite valmistamiseks kasutatakse ISCC Pluss-sertifikaadiga looduslikku bioplasti. SAGA™ on Põhjamaine lugu, mis räägib bioplasti kasutamisest sisekujunduses ja keskkonnasõbralikust tootmisest.

„Selle sarja toodete jõudmine Eestisse on väga tore ja oluline uudis. Tooteinnovatsioon huvitab inimesi, ringmajandus ja keskkonnateemad üldse on ühiskonnas väga aktuaalsed. Bioplast on Eestis uus materjal. SAGA™ pistikupesad ja lülitid on ilusad ja loodussõbralikud, valiksin ka ise need karged, põhjamaised ja lumivalged lülitid endale koju. Lisaks väikesele keskkonnajalajäljele iseloomustab neid bioplastist sisekujunduselemente ka töökindlus. ABB otsib pidevalt uusi võimalusi arendamaks oma tegevusi jätkusuutlikkuse suunal – lisaks tootmisprotsessidele ja toorainele, ka pakkematerjalide ja transpordi valdkonnas,“ kommenteeris Märt Kostabi, ABB elektriseadmete ärivaldkonna juht.

Bioplasti saadakse puidutööstuses tekkinud tootmisjääkidest, kasutatud toiduõlist ja muust looduslikku päritolu jääkmaterjalist. Bioplastide arendustöö on jõudnud nii kaugele, et nende füüsikalised ja mehaanilised omadused on ligilähedased kui mitte paremad võrreldes fossiilsete plastidega.

Oluline on, et see materjal on vähemalt sama kvaliteetne kui seni kasutatud fossiilne plast. Bioplast ei lähe kollaseks, ei murene, ei lagune niiskuses, on mehhaaniliselt sama vastupidav nagu tavaplast, on läbinud hõõgtraadi testid ning on halogeenivaba. Lisaks sellele on bioplasti ökoloogiline jalajälg võrreldes fossiilplastiga väiksem. Ehk siis CO₂ heide on tunduvalt väiksem.

Porvoo tehase poolt saavutatul on Põhjamaisele elukeskkonnale suur mõju.  Esimesel aastal tähendas see 636 tonni võrra CO₂ heitmete vähenemist. Kujutage ette, et te sõidaksite ümber Maa ekvaatori 112 korda või hoiaksite elektrisauna soojana 373 aastat - selline on mõju suurus! Lisaks on välja arvutatud, et ainuüksi SAGA™ turule toomisega suudetakse 2030. aastaks säästa 400 tonni CO₂ ekvivalenti.

Uue põlvkonna lülitite ja pistikupesade seerial on minimalistlik ning Põhjamaine disain, mistõttu sobib puhta valge värviga SAGA™ igasse interjööri. Lülitite tehniline lahendus toetub juba ennast tõestanud tehnoloogiale. Kõikidesse pistikupesadesse on integreeritud SAFETY+ funktsioon ehk lastekaitse. Topelt-pistikupesades on puutekaitse tagatud ka siis, kui katteplaat on eemaldatud. Sama oluline on, et materjal ei erita põlemisel mürgiseid gaase ning on leeki summutav. Lisaks on SAGA™ paremini kaitstud UV-kiirguse ja kolletumise eest kui seda on tavaline plast. Pistikupesi ja lüliteid on nutikas integreerida hooneautomaatikaga, kuhu saab ühildada näiteks energiatõhususe funktsioonid. 

„SAGA™-st saab jätkusuutlikkuse uus etalon. Bioplasti kasutamine tootmises on Eestis ja laias maailmas suhteliselt uus teema ning meie Porvoo tehas on selles valdkonnas globaalne liider ja mingis mõttes ajast ees,“ sõnas Kostabi.