Kümme aastat tagasi sai Eesti üheks esimeseks riigiks maailmas, kuhu rajati üleriigiline elektriautode laadimisvõrgustik. Tänaseks on seda võrgustikku oluliselt täiendatud. Sellele vaatamata peavad Eesti inimesed elektriautode suurimateks miinusteks laadimiskohtade vähesust ja elektrisõiduki liiga väikest sõiduulatust, selgus uuringust. 

 

„Küsisime 2020. aasta lõpus inimeste käest, et mida nad peavad elektriautode suurimaks miinuseks. Saime teada, et 71% arvates on see väike läbisõit ja 66% meelest kehv laadimisvõrgustik. Küsisime nüüd seda uuesti ja kuigi tulemused on veidi paremad, siis pole kahe aastaga need oluliselt muutunud,“ lausus Citadele liisingu juht Rainer Moppel.

Nimelt selgus lõppenud aasta lõpus korraldatud uuringust, et 62% inimesest peab oluliselt negatiivseks aspektiks elektriautode puhul laadimiskohtade puudumist. Samuti märgiti 62%-i inimeste poolt ära, et oluliselt halvaks küljeks on elektrisõidukite puhul kehv sõidukaugus. 

„Huvitaval kombel on just need mõlemad aspektid asjad, mis meie väikeses riigis on võrreldes teistega vägagi väikesed probleemid. Eestis on üks väheseid riike, kus saab ühe laadimisega sõna otseses mõttes ühest otsast teise sõita,“ märkis Moppel. „Samuti on kiirlaadimise punkte ikka väga usinalt juurde ehitatud.“

Elektriautode infoportaali andmeil omab Enefit VOLT praeguseks üle 185 laadimispunkti, Eleportil on neid üle 150, Alexelal vähemalt 15. Kõikide nende omavaheline distants on maksimaalselt 40-60 kilomeetrit. 

Lisaks selgus küsitlusest, et 57% vastanutest märkis negatiivse aspektina ära selle, et nad ei saa elektriautot kodus laadida ilma spetsiaalse taristuta, 54% meelest on selline sõiduk lihtsalt tavaautost oluliselt kallim, 53% kardab elektriauto puhul selle kõrget aku vahetamise hinda. Veerand kõikidest vastajatest märkis, riik ei paku sõiduki ostmiseks piisavalt toetust. 

Toetuste osas kavandab riik ka sellel aastal neid pakkuma hakata. Keskkonnaministeeriumi eelnõu järgi maksaks riik nullheitega sõiduki ostjale kinni kuni 5000 eurot auto hinnast, lisaks saab ka kuni 1200 eurot toetust elektrilise kastiratta ostmiseks. Lisaks riigi toetusele pakub Citadele pank elektriauto ostmiseks  liisingutingimusi märksa soodsamalt.