Soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi välja töötanud ettevõte Elysium kutsub sel nädalal kõiki huvilisi Energiasäästunädala raames tutvuma Tallinnas aadressil Paasiku 12 kortermajaga, kus on kasutusele võetud innovaatiline ja küttekulusid kokku hoida aitav soojapüüdja.

Talvise aja lähenedes ei paista päevagi mööduvat, kui pole mõnd uudist küttekulude hüppelisest kallinemisest. Siinkohal tuleb appi soojustagastusega ventilatsioon ehk soojapüüdja, mis aitab küttekulud kontrolli alla saada ning muudab ühtlasi paremaks koduse õhuvahetuse.

Soojapüüdja on seade, mis kasutab korterelamu kütmiseks ja vee soojendamiseks ventilatsioonist eralduvat soojust. Tehnoloogia on sedavõrd tõhus, et sellega kokkuhoitud raha eest saab tasutud nii pangalaenu osamakse kui ka seadmete töös hoidmiseks kuluva elektriarve ning raha jääb ülegi.

Süsteem kuulub selliste renoveerimistööde hulka, mida toetab ka Kredex 15 kuni 35 protsendi ulatuses, et muuta maja energiasäästlikumaks. Rekonstrueerimistoetuste tähtaeg on 30. november 2012 ja projektiga seotud tegevused peavad olema lõppenud hiljemalt 1. novembriks 2013.

Neid tähtaegu silmas pidades on Soojapüüdja just üks sellistest lahendustest, mille jõuab ka praegu plaani võttes ära teha. Samuti ei ole vaja karta, et talvel neid töid ei saaks teha.

“Kui küttesüsteemi renoveerimistöid tuleb tõepoolest kevadel plaanida, siis soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi võib majale paigaldada kas või keset talve. Enamik töid teostatakse maja katusel ja soojussõlmes, segamata elanike igapäevaseid elurütme, samuti on juba järgmises kuus näha kokkuhoid küttekuludelt,” rääkis Elysiumi juhataja Liivo Kruusel.

Tema sõnul on sellises järjekorras renoveerimistööde tegemine isegi mõistlikum, kuna tänu korralikule ventilatsioonisüsteemile on näiteks pärast fassaadi soojustamist ja akende uuendamist õhu liikumine tagatud. “Paraku tuleb vanade majade puhul tihti ette olukordi, et vanad ventilatsiooniaugud on kõik kinni topitud, nii et pärast akende väljavahetamist jääb õhk ruumides täiesti seisma.”

Esimene kortermaja, kuhu Elysium on Soojapüüdja sisse seadnud, asub Järvakandis. Tallinna esimene Soojapüüdja asub Lasnamäel aadressi Paasiku 12, kus Elysium korraldab 7. novembril algava Energiasäästunädala raames infotunde esmaspäeval, teisipäeval ja reedel kell 14-16 ning laupäeval ja pühapäeval kell 13-16.

Elysium OÜ on Eestis tegutsenud üle kolme aasta. Soojapüüdja on Elysiumi poolt Euroopas registreeritud kaubamärgi Heatcatcher eestikeelne nimetus. Ettevõttel on põhjalik kogemus toote väljatöötamisel tänu pikaajalise töökogemusega inseneridele.