• Pronksi tänava raie (24)
  27. märts 2022
  Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

  Pronksi tänav asub Tallinna kesklinna lääneosas. Seda ilmestavad valdavalt 6-8korruselised korterelamud, mis rajatud nõukogude ajal. Tänaval on väga tihe autoliiklus, sest see ühendab sadama rajooni Tartu maanteega. Kunagi on Pronksi tänav olnud puiestee, sellest hiilgusest olid järgi väga vähesed puud. Tiheda liikluse ja vibratsiooni, samuti kõrgete hoonete tõttu on puud üpriski nigelas seisus.

  Puude raiumist Pronksi tänaval põhjendatakse jalgrattatee rajamise vajadusega. Miks seda tööd teha just praegu - tuli raiuda puud enne lindude pesitsusaja kätte jõudmist. 

  Raiutud puude asemele rajatakse tänava äärde jalgrattatee. Tõepoolest, selle umbes tunni aja jooksul sõitis mööda kümneid jalgrattureid. Paari peatunu käest oli kuulda, et praegune tänav on piisavalt hea, pole vaja ümber ehitada. Kohalviibijate suust kostus mõte, et jalgrattaga liikumise soodustamiseks oleks pidanud tänavalt võtma vähemaks ühe sõidurea. See muudaks liiklust ühtlasemaks ja aeglasemaks, väheneks müra.

  Linnavalitsuse esindaja Monika Haukanõmm on lubanud, et projekti kohaselt haljastus Pronksi tänaval asendatakse uuega. Puude kasvamine võtab inimpõlve aega. Kitsas tänavakoridoris ei taha kasvada kõik puuliigid.  Kohal viibinuna märkasin siiski ka kahe puu puhul seesmist mädanikku. Tehnoloogiliselt on võimalik puu seisukorda hinnata ka puud kahjustamata.


ÜLES