• Tallinn meenutas märtsipommitamist (15)
  10. märts 2022
  Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

  Tallinlastel on juba aastaid kombeks koguneda 9. märtsi õhtupoolikul Harju tänavale, mis oli üks 1944. a märtsipommitamises enim kannatada saanud piirkondadest. Siin süüdatakse küünlaid ja meenutatakse hukkunud inimesi ning purunenud hooneid. Sellel aastal oli Harju mäele paigutatud helgiheitjate valguskiiri imiteeriv valgusinstallatsioon, mis valgustas ümbritsevate majade ja kiriku seinu, nii nagu ka 1944. aastal helgiheitjad taevas lendavaid lennukeid valgustasid. 19.15 kõlas õhuhäiresireen, täpselt samal ajal, kui 1944. aastalgi. Kokku kogunenud inimesed mõtisklesid 78 aastat tagasi toimunu üle ja samas mõeldi ka praegu Ukrainas toimuva üle. Valitses harras meeleolu.

  Süüdatud küünlad ja pea kohal vonklevad valgusvihud, kõlaritest kostuv leinamuusika andsid edasi tunnetuse toimunust. Me oleme küll ju kõik aastatetaguse juhtunu kohta lugenud ja vaadanud pilte, kuid koduse arvuti taga istumine ei anna edasi sellist tunnetust, mis tekib küünalde keskel seistes. Mul endal lõunaeestlasena pole otsest sidet Tallinnaga, kõik sugulased elasid ka sõja ajal maal ja kaotusi me märtsipommitamise käigus ei kandnud. Kuid Mustamäel elas meie naaberkorteris vanatädi, kes koolitüdrukuna märtsipommitamises kannatada sai. Ta oli just praegusel Majaka tänaval oma klassiõega koos koolitükke tegemas, kui õhuhäire algas. Kui jäeti maja ees hüvasti, tabas maja pomm. Majasein varises tüdrukutele peale. Minu naabritädi päästis hukkunud klassiõde, kelle surnukeha teda kattis. Vigastustest hoolimata sai ta elada pika ja täisväärtusliku elu, saades hoolimata põlenud jalgadest võrkpallis meistritiitleid.

  Ka praegu on linnade pommitamine Ukrainas igapäevane nähtus. Mis selle vastu aitaks? Peame suutma loobuda Venemaalt pärinevate fossiilsete kütuste tarbimisest. Kui me ei toeta oma ostudega teisi riike agressiivselt ründavat režiimi, oleme paljugi ära teinud. Aga siinkohal peab igalühel olema mõtlemise hetk - kas me ise oma käitumises oleme agressiivsusest vabad? Ei vist. 

   


ÜLES