• Väätsa noored muutsid prügi moekollektsioonideks (20)
    5. aprill 2019
    Väätsa Põhikooli huvijuht Kelly Saatmann

    Märtsikuu viimasel reedel toimus Väätsa Põhikoolis moeetendus Träsh Walk, kus koolinoored tõid lavale prügist valmistatud moekollektsioonid. Eestis varemgi tehtd, kuid Väätsal esmakordselt toimunud ürituse eesmärk oli õpetada koolinoortele keskkonnahoidu ja taaskasutust ning näidata äraviskamisele minevaid asju väärtusliku materjalina.

    Träsh Walk oli Väätsa Põhikooli õpilasesinduse mõte ja kuigi projekti eest vastutajaks oli õpilasesinduse president Kadi Kõrts, oli ürituse ettevalmistamisse ja korraldamisse kaasatud kogu kool ning Väätsa kogukond. „Moeshowl osalesid kõik meie kooli lapsed - kes oli laval, kes aitas moedisainide välja mõtlemisel. Ühiselt pandi pead kokku ja moekollektsioonide loomiseks kasutati ainult taaskasutatavaid materjale. Samuti elemente nn "prügist", just eesmärgiga näidata, et kui esmapilgul võib asi tunduda prahina, siis tegelikult on tegemist materjaliga. Selle projekti kaudu oli eesmärgiks teadvustada, kui oluline on märgata enda ümber olevat ja kuidas "prahti" on tegelikult võimalik realiseerida. Enamikul juhtudel on see siiski taaskasutatav materjal.

    Rõhk taaskasutusel

    Kõiki osalejaid tunnustati žürii abil, kuhu kuulusid Paide kunstikooli õpetaja Madli Liiva, ettevõtja Jaanika Lillenthal ning kunstnik ja moehuviline Mari-Lill Pihtje. Žürii ülesanne oli üsna keeruline, sest lapsed olid loomingulised ja palju tööd teinud. Žürii oli väga meeldivalt üllatunud, kui vahvaid disaine ja lahendusi välja oli pakutud ja kui palju oli rõhku pandud just taaskasutuse olulisusele. Lisaks parimate väljaselgitamisele jagati eripreemiad.

    Eraldi tunnustust väärivad Väätsa Põhikooli õpetajaid, kes andsid noortele võimaluse siduda disainimine oma ainetunniga.

    Uued sorteerimiskastid

    Ürituse raames andis keskkonnahoiu teemal loengu Eestis ringmajanduse eestkõneleja ja keskkonnasäästlikke jäätmekäitluslahendusi pakkuva AS Ragn-Sells turundusjuht Rainer Pesti, kes rääkis sellest, millised tagajärjed on mänguasjade lõputul ostmisel, kuidas üllastusmunade sisud koos teiste plastidega ookeane reostavad ja mereloomadele hukatuslikuks saavad. Samuti tõi Pesti palju näiteid ja põnevaid lugusid sellest, mida ühest või teisest jäätmeliigist teha saab. Ragn-Sells kinkis Väätsa Põhikoolile hõlpsamaks sorteerimiseks spetsiaalsed SORTEERI-nimelised sorteerimiskastid. Meie kooli jaoks oli väga oluline siduda nende spetsiaalsete sorteerimiskastide toomine meie koolimajja just taaskasutusele suunatud üritusega. Nii saame olla eeskujuks ning luua olulisi ja vajalikke harjumusi prügi õigesti sorteerida ja teadvustada, et sorteerimise järel saab neid materjale taaskasutada.

    Keskkonnahoid fookusesse

    Kindlasti ei jää äsjatoimunud Träsh Walk Väätsal viimaseks. Õpilased juba mõtlevad järgmise aasta peale, sest see üritus aitas arendada loovust ja julgust. Lisaks tõi esile just selle olulise - materjali taaskasutuse võimalused. Laste innukust oli lausa lust kõrvalt vaadata. Moeetendusele lisaks on Väätsa koolis plaanis taaskasutuse ja tarbimise teemalise filmi vaatamine. Ikka selleks, et ärgitada mõtlema oma tarbimise peale ja vähendada seda janust tarbimiskultuuri. Järgmisel aastal on aga lisaks moeetendusele plaanis korraldada sellele eelneval ajal põnevaid keskkonnateemalisi eelüritusi.

    Rahalist tuge saadi projektile Türi Noortekeskuse ja Noorteprojekti kaudu, loomulikult panustasid lapsevanemad, aidates materjali, nõu ja jõuga.  

    Träsh Walki tulemused

    • 1.-3 klassi arvestuses oli parim 2. klass
    • 4.-6. klassi arvestuses oli parim 4. klass
    • 7.-9. klassi arvestuses oli parim 9. klass

    Eripreemiad: 3. klass materjali kasutuse eest, 7. klassi tüdrukute disain "AJALEHT" kleidi disaini eest ja üksikesinejatena Lizanna Palu ja Laura Kägu, kellel oli samuti valmistatud kleit roosidega ajalehtedest.

    Publiku lemmikuks valiti 6. klassi poiste disainid ja eraldi märgiti ära modellipreemia saajad, kelleks osutusid seekord  1. klassi modellid ja 5. klassi modell Andreas Taavi Talu.


ÜLES