Seljataga on kaks giidikonkurssi - 2008.aasta aprilli viimasel laupäeval Viru rabas aset leidnud "Viru Raba Rääkijad" ja sel aastal, 25. aprillil Sagadi mõisa juures toimunud "Sagadi mõisarääkijad". Tulemas on kolmas giidikonkurss nimega "Käsmurääkija".

Merejutud, kaptenite lood, Käsmu küla tänapäev, mereäärsed metsajutud, kivikülv, suured rändrahnud, Mohni saar, kuradisaar, mädalaht, Käsmu laht, Vana-Jüri ots, kaugelt eemalt paistab Eesti põhjatipp-Purekkari neem, teisel pool Käsmu lahte Vergi poolsaar ja Võsu,  jääaeg ja Käsmu poolsaare teke... See kõik on valik sellest, mida võiks rääkida üks giid Käsmu külas ja Käsmu poolsaarel.

Giidikonkursid on jalgu alla saamas. Oleme tõestanud kui arenemisvõimeline meie ettevõtmine on. Areng oli ka seekord täiesti olemas. Žürii oli Sagadi giidikonkursil  suurem, auhindu rohkem, osalejate arv kõrgem. Ka meedia pööras suuremat tähelepanu.

Oktoobriks sai kokku uue giidikonkursi auväärt žürii, kuhu kuuluvad Aarne Vaik (žürii esimees, Käsmu meremuuseumi peremees), Urmas Dresen (mere asjatundja, Eesti meremuuseum); Teet Veispak (ajaloolane), Eve Kask (Käsmu suvitaja, kunstnik, raamatu "Käsmu majad ja inimesed" autor), Tiina Laulik (Käsmu põliselanik; Käsmu rahvamaja),  Sirje Pallo (Käsmutundja, Eesti Ajaloo Muuseum), Vladimir Bogatkin (Eesti Ajakirjanike Liit); Ebba Rääts (Eesti Emade Liit, Eesti Muusikaühing); Mirjam Abel (Muinsuskaitse esindaja), Allan Jaakus (Spordimaailma esindaja, Rakvere Spordikeskus), Ave Paulus (Lahemaa Rahvuspargi esindaja), Virko Sirkel (Käsmu kalur, MTÜ Lahemaa Ökoturism), Toomas Trapido (poliitik, roheline), Mark Soosaar (filmi-ja poliitikamees), Ella Vikk (Porkuni paemuuseum), Reiu Tüür (kunstimaailma esindaja), Mart Niklus (bioloog, vabadusvõitleja, Tartu vaim), Margit Hallmägi (Tallinna Giidide Ühing), Evi Aluoja (Eesti Giidide Liidu esindaja), Krista Keedus (RMK Sagadi Metsakeskus), Ingrid Rüütel (Muusikamaailma esindaja, Eesti Heliloojate Liit); Külli Karing (Turismimaailma esindaja, reisifirma ViaHansa), Heiki Sildnik (Hariduse esindaja), Helge Maripuu (emakeele õpetaja-Jõgeva ÜG), Aleksei Turovski (Käsmu giid), Daisy Kull (Teatrimaailma esindaja-Rakvere teater).

Uus Käsmu giidikonkurss koosneb kahest osast, eeltööst ja lõppvoorust. Eeltöö on kuni viis lehekülge pikk kirjatöö Käsmu ja Käsmu poolsaare teemal. Žürii hindab eeltöödes eelkõige sõnaseade headust. Üks žüriilliige võib panna ühele eeltööle kuni sada punkti. Nii selguvadki kuus parimat lõppvooru pääsenut. Eeltööd palume vormistada korrektses, ilma kirjavigadeta, eesti keeles.

Lõppvoorus antakse igale osalejale aega 45 minutit, et Käsmut ja muud Käsmuga seotut tutvustada. Lähteülesandeks on kindel marsruut, mis on kõigile ühesugune. Algus siis Käsmu meremuuseumi eest ja lõpp siis Vana-Jüri neemeotsas. Tagasi sealt neemeotsast meremuuseumi ette veab juba uus võistleja. Nii käiaksegi kolm korda edasi-tagasi. Mida võistleja räägib ja kuidas oma esinemisaja sisustab ja etteaste üles ehitab, see on juba iga osaleja vaba valik.

Žürii hindab siis lõppvoorus etteaste atraktiivsust, näitlejameisterlikkust, info õigsust, sõnaseade headust.

Eeltööde esitamise tähtaeg on 20.märts. Žürii teeb otsuse 30. märtsiks. Kuus parimat hõigatakse välja esimesel aprillil. Lõppvoor toimub Käsmus, 24. aprillil.

Eeltööd tuleb saata aadressil: marek53@hot.ee. Samal aadressil ja ka telefonil 3220662 saab infot giidikonkursi kohta, samuti konkursile registreeruda. 

Loe loodusemees Marek Vahula lugusid Bioneerist!

Saa Marekiga tuttavaks!