Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub üles loomaomanikke jätma aastavahetusel oma lemmikloomad koju ja soovitab õues elavad loomad tuppa tuua. Aastavahetuse ilutulestikuga kaasnevad valgussähvatused ja paugud võivad panna koduloomad ettearvamatult käituma.

„Loomad ei ole harjunud müra ja valgussähvatustega. Seetõttu võib aastavahetuse ilutulestik põhjustada loomades stressi ja panna nad põgenema. Paanikahoos ei ole loom enam kontrollitav – võib ennast rihmast või ketist lahti rabeleda, joosta teadmata suunas ja isegi ennast  vigastada,” selgitab ELS-i otsese abistamise juht Margit Midro.

Midro soovitab viia koduloomad, sh ka ketikoerad, ilutulestiku ajaks tuppa, kuhu on müra vähem kosta. Toas tasub aknad kinni katta, et ei oleks näha häirivaid valgussähvatusi ja panna mängima muusika. Loomulikult on hea, kui loomaga saab keegi tuppa jääda, sest ta tunneb end turvalisemalt, kui inimene on tema kõrval ja teda vajadusel rahustab. Kindlasti ei tohi looma kaasa võtta avalikule üritusele, kus lastakse ka ilutulestikku.

Et sinu loom ei kardaks:

too ta tuppa;
kata aknad;
pane muusika mängima;
võimalusel jää ka tuppa;
juhi looma tähelepanu mujale.

Kui loom paanikahoos siiski põgeneb, aitab lemmikut leida talle paigaldatud mikrokiip ja andmed lemmikloomaregistrites. Kiipe paigaldavad loomaarstid üle Eesti ning kannavad vajalikud andmed Eesti lemmikloomaregistrisse. Loomaomanikul endal tuleb kanda andmed ka üleriigilisse kohalike omavalitsuste lemmikloomade registrisse (LLR). Ilma andmeteta registrites ei ole kiibist looma leidmisel kasu.

Juhul kui loomal puudub mikrokiip, tuleks loomaomanikul kinnitada lemmiku kaelarihmale enda kontaktandmed. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb, tuleks viivitamatult alustada otsingutega ja teavitada lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.