Kauaoodatud ÜRO Kliimakonverents COP 15 on käes.  Kopenhaagenist on saanud Hopenhagen, kuhu on suunatud kogu maailma silmad ja kõrvad lootuses, et maailma riigipead suudavad CO2 vähendamise mahtude suhtes kokkuleppele jõuda. 

Ühise laua taga on kliimaprobleeme arutamas  193 riigi esindajad. Kuigi eeltööd on tugevasti tehtud, on läbirääkimiste pidamiseks ja kliimakokkuleppele jõudmiseks Kopenhaagenis aega vaid kaks nädalat. Avapäeval paneb ÜRO Kliimasekretär Yvo de Boer riigiesindajatele südamele, et läbirääkimistega on kiire, sest tegutseda on vaja aktiivselt ja kohe. Kell tiksub.

Konverentsi avapäeval oli emotsioone palju ja isegi pisaraid jagus, kui 24-aastane Leah Wickham Vaikse ookeani saarelt Fiji  andis kampaania „tck tck tck“ käigus kogutud 10 000 000 allkirja üle COP 15 esindajatele eesotsas Taani Kliimaministri Connie Hedegaardiga. Rohkem kui 10 000 000 inimest on oma allkirja andnud, et toetatada õiglase, ambitsioonika ja siduva kokkuleppe saavutamist Kopenhaageni läbirääkimistel. http://www.youtube.com/watch?v=zIbzqiwdWkI

Samal ajal kui riigipead ja poliitikud peavad läbirääkimisi, on Kopenhaagen täis kümneid tuhandeid aktiviste, lobbiste ja muidu uudishimulikke ning keskkonnahoidu väärtustavaid kodanikke üle maailma. Paralleelselt ametlikule COP 15 konverentsile toimub linnas tohutul hulgal muid tegemisi. Tavakodanikele, kes on huvitatud sotsiaalselt õiglusest ja jätkusuutlikust tulevikust toimub DGI Byenis kodanike kliimakonverents Klimaforum 09, mis on avatud kõigile ja pakub kahe nädala jooksul huvitavaid seminare, workshoppe ja kultuuriüritusi. Lisaks toimub hipilinnas Christianias Kliimakohtumine Rohujuuretasandil  (Climate Bottom Meeting – Windows of Hope). Lai ettekannete, seminaride, poliitiliste debattide ja kultuuriürituste programm pakub inspiratsiooni ja lahendusi jätkusuutlikuma tuleviku loomisel. Climate Bottom kohtumisel on ka Eesti esindatud. Ettekandeid peavad Ingvar Villido ja Ave Oit Lilleoru ökokülast ning Rainer Nõlvak ja Toomas Trapido tutvustavad muuhulgas „Teeme ära“ projekti. Laupäeva õhtul etendub Reet Ausi moekontsert koostöös eesti näitlejate ja lauljatega, et tutvustada finno-ugri kultuuripärandis leiduvad laulutehnikaid läbi taaskasutusmoe ja kaasaegse helitehnika.

Samal ajal on linna kogunenud kliimaaktiviste üle maailma, et avaldada poliitikutele survet ja muuta kohtumiste päevakava. Juriidiliselt siduv ja ambitsioonikas kokkulepe peab olema COP 15 tulemus. Laupäeval kell 13 kogunevad 165 organisatsiooni esindajad 20 erinevast riigist Taani parlamendi ette (Christiansborgi loss), kust liigutakse koos edasi Bella Centeri suunas, kus toimuvad ametlikud kliimakonverentsi läbirääkimised. Samal ajal toimuvad manifestatsioonid 100 erinevas riigis üle maailma, et oma hääl poliitikutele kuuldavamaks teha.  Maailm hoiab hinge kinni ja loodab, sest kell tiksub.

Jälgi COP 15 ja teisi Kopenhaagenis kliimakonverentsi raames toimuvaid üritusi: 
www.cop15.dk , www.klimaforum09.dk , www.climatebottom.dk , www.twitter.com/cop15 , www.facebook.com/cop15 , www.youtube.com/cop15 , www.blogs.cop15.dk , www.greetings.cop15.dk , www.12dec09.dk