Uue AAP (American Academy of Pediatrics) uuringu kohaselt saab USA-s aastas keskmiselt 15000 last kannatada, sest nad on söönud mõnda puhastuvahendit, näiteks valgendit või pesupesemisvahendit.

Kõige enam, koguni 40% kõikidest vigastustest oli tingitud pihustiga pudelites olevatest vahenditest. Kui muid pakendeid on edasi arendatud ja nende korgid on muudetud lastele raskemini avatavateks, siis pihustid on endiselt lastele ohtlikud.

Kui aga vaadata tootegruppe eraldi, siis riskantseimaks vahendiks oli uuringu järgi pesuvalgendi.

Kurbadest numbritest hoolimata, oli teadlastel põhjust ka rõõmustada. Nimelt on puhastusvahendite tõttu lastega juhtunud õnnetuste arv vähenenud ligi poole võrra, alates 1990. aastast. Positiivse arengu põhjusteks peetakse peamiselt vanemate teadlikkuse kasvu ja ohutumate pakendite turuletulekut.

Uuringus vaadeldi lapsi, kes olid nooremad kui viis aastat, sest just seda vanusegruppi peetakse enim ohustatuks. Selles vanuses lapsed on uudishimulikud ja ei mõista veel riske.

Mida teha, et kemikaalid ei oleks lastele ohtlikud?

 • Hoidke kemikaale originaalpakendites. Kui valada valgendi näiteks limonaadipudelisse, siis võib see lapsi segadusse ajada.

 • Hoidke kemikaale lastele kättesaamatus kohas. Veel parem, kui saate kemikaalide kapi lukku panna.

 • Lugege etikette. Kui vahend on kergesti lenduv, siis hoidke seda hästi ventileeritud ruumis. Kui vahend on tuleohtlik, siis ärge hoiatust mingil juhul eirake.

 • Ärge hoidke ohtlikke kemikaale toidu läheduses.

 • Hoidke kemikaale eraldi vastavalt nende tüübile. Ärge säilitage samas paigas söövitava ja tuleohtliku sisuga tooteid.

 • Ärge säilitage ohtlike kemikaalidega määrdunud kaltse. Need võivad lenduvaid aineid eraldada või osutuda koguni tuleohtlikeks.

 • Jälgige, et metallist pakendid oleksid kuivad. Roostes pakendid ei ole turvalised.

 • Ärge segage ohtlike tooteid kokku. Tulemuseks võib olla õnnetusjuhtum.

 • Ärge kasutage kodus üliohtlikke kemikaale. Otsige alternatiive leebemate vahendite hulgast.

Pidage meeles!

Ohtlikud kemikaalid on lisaks lastele ohtlikud ka keskkonnale. Neid ei tohi visata üldprügi hulka, vaid kõik jäägid tuleb viia ohtlike jäätmete kogumispunkti.


Allikad:

 1. Trey Granger „Are Your Household Cleaners Safely Stored?“ Earth911

 2. The Wall Street Journal „Study: Household Cleaners Pose Risk To Kids

 3. Jourdan Rassás „How To Store Hazardous Products“ Earth911