Veebiportaal treehugger.com avaldas hiljuti artikli uurimusest, mis vaatles Antarktika jääs sisalduvat õhku ja hindas selle alusel õhu kvaliteeti läbi tuhandete aastate. Teadlased hindasid praeguse kasvuhoonegaaside hulga atmosfääris 800 000 aasta kõrgeimaks.

Uurimuse tulemused avalikustati ajakirja Nature viimases numbris. Selgus, et praegune metaani tase atmosfääris on eelajalooliste näitajatega võrreldes 134% kõrgem. CO2 tase on 24% kõrgem, kui mistahes muu vanusega proovide tase.

Sellise info saamiseks uurisid Euroopa ühisesse jääpuurimisprojekti kaasatud teadlased tillukesi õhumulle, mis sisalduvad Antarktika jääs. Nendes mullikestes on lõksus ka atmosfäärigaasid erinevatest aegadest. Sellised uurimused parandavad teadlaste arusaamu kliima muutumisest. Kasvuhoonegaaside sisaldus atmosfääris on hüppeliselt tõusnud viimase 2 sajandi jooksul.

Antud uurimus pikendas teadlaste kasvuhoonegaaside alaseid arusaamu 150 000 aasta jagu. Teadlased loodavad tulevikus saada kätte vastavad andmed kuni 1,5 miljoni aasta kohta.