Keskkonnaministeeriumi korraldatud radioaktiivsete esemete kogumise kampaania käigus koguti suur hulk kiirgusallikaid, sealhulgas ligi 200 kiirgusohu märgisega suitsuandurit ning saastunud vanametalli. Selle tulemusel vähenes kiirgusoht inimestele ja keskkonnale.

„Seniajani võib nii kodudes kui ka töökohtades leida vanu tarbeesemed, mis sisaldavad radioaktiivseid elemente, näiteks mõõteseadmeid ja andureid,“ ütles Keskkonnaministeeriumi kliima- ja kiirgusosakonna peaspetsialist Evelyn Pesur. „Ka võib siiani ringluses olla Nõukogude ajast pärit hoopis ohtlikumaid kiirgustegevuseks kasutatud seadmeid,“ lisas ta.

“Kampaania käigus saime teateid kiirgusohu märgistusega esemetest, samuti andsime nõu kiirgusallika kahtluse korral,” ütles Pesur. “Kõiki teateid kontrolliti, kiirgusallikaks osutunud esemed korjati kokku ja viidi Paldiski radioaktiivsete jäätmete hoidlasse.”

Terve korpusega esemed reeglina inimestele ohtlikud ei ole. Kuid kiirgustegevuses kasutatud kiirgusallikad, näiteks nivooandurid, võivad põhjustada väga suuri kiirgusdoose. Kiirgus võib kahjustada inimeste tervist, tekitades muutusi verepildis ning DNA-s. Kuna tavavahenditega ei ole võimalik kiirgust tuvastada ehk ohtlikke esemeid leida, siis korraldaski Keskkonnaministeerium kiirgusallikate kogumise kampaania.

Kuna kiirgusallikad sarnanevad tihti metallesemetega või asuvad metallkorpustes ja konteinerites, siis teavitati kampaania toimumisest ka vanametalli kokkuostjaid. Ühtlasi pakuti võimalust, et spetsialistid selgitavad neile metalli käitlemisega seotud kiirgusohte ja korraldavad metalli kiirgustaseme mõõtmisi. Avastatud saastunud materjal lubati toimetada radioaktiivsete jäätmete hoidlasse. “Üllatuslikult ei kasutanud ükski vanametalli kokkuostja seda võimalust,” märkis Pesur. “Erandiks on AS Kuusakoski, kes ka möödunud aastal kampaania käigus ise kiirgusallikatest teatas.”

Tänavust kampaaniat saab pidada edukaks, sest eraisikutelt ja ettevõtetelt koguti hulgaliselt mõõteseadmeid, kinniseid kiirgusallikaid ja saastunud metalli. Täpsemalt saab selle kohta lugeda aruandest Keskkonnaministeeriumi kodulehel.

Kiirgusallikate kokkukogumist aitas läbi viia radioaktiivsete jäätmete käitleja AS A.L.A.R.A., keda saab ka edaspidi kiirgusallikatest teavitada.

Allikas: Keskkonnaministeerium