Kanadas Montrealis toimunud kõrgetasemelisel kliimakohtumisel rõhutasid 30 riigi esindajad, et Pariisi  kliimakokkuleppe rakendamiseks vajaliku tegevusplaaniga tuleb kiirelt edasi liikuda.

  • Kliima
  • 19. september 2017
  • Foto: Montreal õhtul. Pixabay, CC Public Domain

Eesti keskkonnaminister Siim Kiisler, kes võttis sõna Euroopa Liidu nimel, rõhutas oma kõnes, et üheks võtmeküsimuseks vähese süsinikuga majandusmudelile üleminekul on keskkonnasõbraliku energia oluliselt laiem kasutuselevõtt.

Samuti sõnas minister, et kliimamuutuste leevendamise tegevustega kaasnevad mitmed positiivsed majandus- ja sotsiaalmõjud. Näiteks vähendab üleminek taastuvenergiale ja energiatõhususe suurendamine sõltuvust fossiilkütuste impordist, nn jätkusuutlikule majandusmudelile üleminek aitab luua rohelisi töökohti. Kliimamuutuste leevendamise tegevused aitavad vähendada õhusaastet ning sellega kaasnevaid tervisehädasid.

Teiseks sõnas keskkonnaminister, et Euroopa Liit on seadnud ambitsioonikad kliima- ja energiaeesmärgid, mille saavutamise üks oluline võtmetegur on kasvuhoonegaaside heitkogustega kauplemise süsteemi tõhus rakendamine. Kauplemissüsteem peab andma ettevõtetele tõuke oma tootmist tõhustada ja heidet vähendada. Ka Eesti annab siin oma panuse – meie eesistumise prioriteetideks on muu hulgas ka ELi kauplemissüsteemi reform, kauplemissüsteemi väliste sektorite heite vähendamine ning puhta energia paketiga edasiminek.

Kolmandaks tõi Siim Kiisler välja, et uuele majandusmudelile üleminekuks vajame me kindlust – selgesõnaline kliimapoliitika sunnib tegutsema ka erasektorit ja ühiskonda laiemalt. Samuti annab riiklikult kokkulepitud raamistik investeerijatele kindluse teha otsuseid, mis on kooskõlas riigi ja rahvusvaheliste eesmärkidega. Eestis on arengudokumendiga „Kliimapoliitika põhialused aastani 2050“ kokku lepitud meie kliimapoliitika pikaajalises visioonis ja kogu majandust hõlmavates poliitikasuunistes. Nende suunistega nähakse ette selge teekond meie heitkoguste vähendamiseks.

Keskkonnaminister Siim Kiisler lisas, et kohtumisel osales ka USA esindaja, kes kinnitas, et nad toetavad keskkonnasäästlikule majandusmudelile üleminekut, mis loob majanduskasvu ning jätkatakse tööga kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamiseks.

Euroopa Liit, Kanada ja Hiina on ühendanud jõud, et kliimamuutuste ohjamise alase tegevusega jõuliselt edasi minna. Selleks kutsusid kolme riigi esindajad 15.-16. septembril Montrealis kokku kliimamuutuste teemalise tippkohtumise, et anda maailmale selge signaal - ülemaailmse koostööga kliimamuutuste ohjamisel ja Pariisi kokkuleppe rakendamisel tuleb hoogsalt edasi minna. Euroopa Liitu esindasid kohtumisel kliima- ja energiavolinik Miguel Arias Cañete ja Eesti keskkonnaminister Siim Kiisler.

Kanadas Montrealis toimuval kohtumisel osales üle 30 maailma riigi, sealhulgas suurimad majandusriigid koos kliimamuutustest enim mõjutatud riikidega, näiteks Fidži väikesaared.