Klaas kui materjal on mulle huvi pakkunud juba lapsepõlvest saati. Päikeselise ilmaga oli klaaspudeleid või klaasikilde huvitav jälgida, kuidas nad päikese käes sillerdasid. Kui ilusad need mulle paistsid! Neid tundus olevat miljoneid ja iga kild peegeldas endast ühte päikesekiirt. See kiirte mäng oli vapustav, nii ergas ja elav. Klaasikild ei märgu - vihmapiisad küll puudutavad seda, ent ei jää kunagi pidama. Klaasil on tuhat erinevat palet - kõik oleneb sellest, millise nurga või külje alt seda vaadata. Klaasikild on peaaegu igavene. Ta peab vastu kaua ja ei hävine.

Klaas ei ole iseloomustatav kui ühtse koostisega materjal, vaid nimi tuleneb pigem klaasitaolisest olekust. See olek tekib teatud materjalide kuumutamisel kuni sulamiseni ja järgneval jahutamisel. Sõltuvalt koostisest ja töötlemistehnoloogiast on võimalik saada väga erinevate omadustega klaasi. Pudelite ja muude klaaspakendite valmistamiseks kasutatava klaasi toorained on liiv (SiO2), kriit või muud kaltsiumkarbonaati sisaldavad mineraalid (nt. lubjakivi) ja sooda (Na2O) ehk naatriumkarbonaat.

Kuna klaas on väga mitmekülgne ja huvitav materjal, siis annab see erinevat inspiratsiooni, kuidas klaasi kasutada. Praegusel ajal räägitakse palju klaasi taaskasutamisest. Siit tulenevadki ideed ja mõtted, kuidas klaasi taaskasutada. Sisekujunduses soosivad praegused trendid ka kõiki mõeldavaid klaasdetailide lahendusi.

Üks põnevamaid mõtteid sisekujunduses on minu arust klaaspudelitest sein. See annab erilisuse toa interjöörile ja loob omapära. Klaaspudeleid on ka mitmevärvilisi ja erinevate lisandite abil saab klaasi omadusi või värvust kergesti muuta. Näiteks klaastaara värvust saab muuta kui lisada koostisesse kroomi (saame rohelise), raudoksiidi (saame pruuni) või koobaltit (saame sinise).

Sisekujunduses saab kasutada pudelid ka vaasidena, mis on kaunistatud oma nägemuse järgi. Samuti saab anda uue näo nii klaasist kaussidele kui ka joogiklaasidele. Neid saab kujundada teatud värvidega, mis kuumutamisel kinnistuvad ja kannatavad korduvat pesemist.

Klaasitükkide peale saab maalida väga huvitavaid ja värvilisi pilte ehk klaasimaale. Selleks on võimalik kasutada erinevaid klaasivärve. Praegusel ajal on lausa väljakujunenud klaasimaali kunstnikud, kes aitavad ka tavalistel inimestel teha oma nägemuse järgi kordumatuid klaasiteoseid. Klaasimaale saab kasutada kaunistusena akendel, mis päikesepaistelisel päeval moodustavad seintele väga ilusaid ja omanäolisi värviefekte.

Klaas annab väga palju võimalusi oma loovuse väljendamiseks, sest selle materjali töötlemiseks on palju tehnikaid ja esemeid sünnib klaasseintest alates ja nõude ning –helmestega lõpetades. Peale omanäolise disaini jätavad klaasist detailid pisemadki ruumid avaraks ja valgusküllaseks.

___________________________

Fotod konkursi võitjate taiestest leiate aadressil: http://www.bioneer.ee/galerii

Loe lisa võistluse "Vali klaas" kohta: http://www.bioneer.ee/valiklaas