Eelmise aasta lõpus oma tegevust alustanud, kuid koroona tõttu sunnitud pausile läinud kogukonnaühendus Loov Viljandi alustab 7. maist taas planeeritud programmiga. Mitme kevad- ja suvekuu sisse mahuvad linnaruumi kursused, filmiprogramm, samuti pop-up näitus ning tuurid erinevates paikades kohalike eestvedamisel. Sügisel tuuakse koostöös Eesti Arhitektuuri Keskusega “Linnafoorum”, mis seab fookuse Viljandi järve äärsele piirkonnale.

Loov Viljandi kevadtegevused avab koostöös Viljandi Kunstikooliga  7. mail “Linnaruum”- kursus noortele. “Linnaruumi” esimeses tunnis võtavad kohalikud noored ette äsja valminud Vabaduse platsi ning lasevad loovusel lennata. Nii saab Vabaduse plats läbi laste ja noorte silmade uue arengu, mis omakorda päädib arhitektuurse visioonikonkursiga "Minu Vabaduse väljak" ning pop-up näitusega Vabaduse platsil juunikuus.

Viljandi Kunstikooli direktori Laineli Parresti sõnul oli eelmisel sügisel Loov Viljandi kutsel Koidu Seltsimajas toimunud Eesti Arhitektuuri Keskuse Välkloeng sedavõrd inspireeriv, et kiiresti sai selgeks - linnaruumi, arhitektuuri, kogukondlikku koosloomist tuleb hakata välkkiirelt juba lastele-noortele õpetama.

“Täpselt kuus kuud hiljem ongi meil koostöös Loov Viljandiga  tunniplaanis  sarikursus, mille raames toimub ka visioonikonkurss ning noored saavad sügisel 2021 toimuval, Loov Viljandi ja Eesti Arhitektuuri Keskuse poolt korraldataval  Linnafoorumil lausa ise linnaplaneerimise protsessidel osalised olla, “ lisab Parrest.

Kursus “Linnaruum”  on loodud, et noored oskaksid märgata oma kodulinna eripärasid ja eeliseid ning julgeksid unistada veelgi paremast elukeskkonnast enda ümber. Kursust juhendab Viljandi taustaga arhitekt Ülle Maiste, kelle meeskonna võidutöö järgi on Vabaduse plats rekonstrueeritud. Kursus algab 7. mail Vabaduse platsilt ja on mõeldud 10-16 aastastele lastele ja noortele. Osaleda saab kursusel eelnevalt registreerides, ning piirangute tõttu on kohtade arv limiteeritud. Kursus jätkub arhitektuurse minikonkursiga “Minu Vabaduse plats”, mis päädib pop-up näitusega.  Täpsem info on leitav Viljandi Kunstikooli kodulehel.

Kinode taasavamisel, loodetavasti juba maikuus,  saab Viljandi Kogukonnakinos näha filme, mis pühendatud  loovusele ja linnaruumile ning poliitilistele püüdlustele linnade muutmisel. Nii on kavas "Eksperimentaallinn", "Kui tomat kohtas Wagnerit",  "Natura Urbana",  "Suveniir" ja "Miks me tahame luua?".

Jätku saavad ka eelmisel aastal alustanud linnatuurid, mis kohalike ja linnaruumi aktivistide juhtimisel viivad nii Viljandi ääremaale kui ka looduslikele linnaapteegi aladele ning võtavad ette teemad nagu "Perifeeriad Viljandis", "Fopaad linnaruumis" ja "Linnaapteek ja elurikkus Viljandi linnas".

Loov Viljandi on algatus,  milles on ühinenud seltskond viljandlasi, kes tegutsevad eri elualadel, kuid neil on ühine soov tekitada arutelusid Viljandi kui meie elukeskkonna teemadel. Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso: "Oleme oodanud oma mõtete ja plaanidega juba mõnda aega, et saaks taas üheskoos linnaruumi avastada. Jätkame sellega, mis aasta alguses uudistamata ja koos linnarahvaga arutamata jäi, aga mõistagi järgime kõiki vajalikke nõudeid, “ räägib Ruiso ja lisab, et Loov Viljandi programm pakub viljandlastele ja väikelinna fännidele kevadest sügiseni pea iga kuu tegevusi - sündmusi ja harivat võimalust vaba aja veetmiseks.

“Meie soov on algatada diskussioone ning lasta loovusel lennata ning läbi selle panna inimesi Viljandi unikaalsust mõistma. Näeme, et see saab toimuda kohtudes inspireerivate asjatundjatega ja tutvustades parimaid linnaruumi planeerimise näiteid üle maailma. Vaatame ringi ka kodulinna enda huvitavates paikades ning teeme linnarahvaga plaane, “ jätkab Ruiso.

Loov Viljandi on kogukondlik algatus, mis aitab mõtiskleda kuidas väärtustada Viljandi ainulaadsust ning luua sellest elamiseks ja töötamiseks parim paik. Loov Viljandi tegemistel saab silma peal hoida ja kaasa mõelda ning - rääkida läbi vastavatud FaceBooki lehe.

Kursusele "Linnaruum" registreerimine.