Mis te teeksite, kui te kuuleksite situatsioonist, et üks koolitusfirma soovib luua oma ruumidele ligipääsu liikumispuuetega inimestele, et ka neil oleks võimalik koolitusest osa saada, kuid sama maja korterite elanikud, on sellele vastu? Võimatu, ütlete? Et tänases Eestis, kus ühiskond on kasvanud, selline asi võimalik pole. Aga paraku just selline situatsioon on Tallinnas lahti rullunud.

Lasnamäe serval, kortermajas aadressiga Kivimurru 7, tegutseb koolitusfirma EV Koolitus MTÜ. Mõni aeg tagasi soovisid nad rajada oma esimesel korrusel asuvate ruumideni viiva kaldtee, mida saaksid kasutada nii ratastoolis liikujad kui lapsevankriga vanemad.

Sellele olid aga vastu maja korteriühistu liikmed, tuues absurdseid vabandusi, näiteks, et kaldteel liikuvate rataste müra häirib majaelanike. Tõsiseltvõetavaid põhjuseid kaldtee rajamise vastu ei ole. Vastased soovitasid rajada ratastoolilifti, aga kaldtee on odavam, lihtsam ning meie kliimasse paremini sobituv. Ka pole ohtu, et see kõige ebasobivamal hetkel ei tööta.

Seejuures tuleks ära mainida, et koolitusfirmal on vahendid kaldtee rajamiseks olemas tänu SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitalile ning korteriühistu ise midagi panustama ei peaks. Nad saaksid majale lisandväärtust andva rajatise tasuta.

Antud situatsioonist kuulsin esmalt Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu esindajate käest. Pöördudes nimetatud koolitusfirma esindaja poole, selgus, et jutt vastab igati tõele. Kirjutasin lausa kahel korral korteriühistule, et saada teada nende versiooni loost. Paraku vastust mu kirjadele ei saabunud.

Seetõttu võtangi ette järgmise sammu ja kirjutan teemast avalikult. Loodan, et kaldtee nimetatud firma juurde siiski rajatakse. Me ei saa ega tohi tõrjuda inimesi, s.h. liikumispuudega inimesi, mingitel otsitud põhjustel.

Kaldtee valmimine võimaldab rohkematel inimestel erinevatest koolitustest osa saada. Sellest võidaksid paljud inimesed. Keegi ei jääks kaotajaks, sest reaalses elus ju kaldtee ühelgi moel inimesi ei sega.

Selline näeks välja koolitusfirma plaanitud kaldtee.
Selline näeks välja koolitusfirma plaanitud kaldtee.