Kuigi linnades üle Eesti korraldatakse aastavahetusel suurejoonelisi ilutulestikke, leidub kahjuks ikka üksiküritajaid, kes kortermaja rõdul ilutulestikurakettidega katsetavad, seades ohtu nii enda kui ka teiste samas majas elavate inimeste elu ja tervise, nentis Korteriühistute Liidu Tallinna- ja Harjumaa büroo juhataja Raimo Jõgeva.

  • Bioneeri uudised
  • 30. detsember 2011
  • Saluuti pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

"Inimesed peaksid aru saama, et kortermaja rõdu pole ilutulestiku tegemise koht," rääkis Jõgeva. Tuleb aga ikka kahjuks ette juhtumeid, kus inimesed pürotehnikat uude aastasse lennutada üritavad, süüdates elamu rõdu ja vigastades kedagi tõsiselt.”

Ilutulestikukeskus Arnika annab oma kodulehel näiteks selged juhised, öeldes, et ilutulestikuvahendeid ei tohi kasutada kohas, kus see võib tekitada ohtliku olukorra - ohutu raadius oleks 30 meetrit. On selge, et kortermaja pisikesel rõdul on igasugune pürotehnika kasutamine äärmiselt mõtlematu ja ohtlik tegu – liiati, kui enamasti kiputakse seda tegema suuremas seltskonnas ja alkoholijoobes.

Samuti tuleks elamute lähedal tulevärki katsetades ikka kontrollida, kas kõik ohutusnõuded on täidetud – valesti suunatud rakett võib kortermaja rõdule lennates selle süüdata. Ettevaatlikult tuleks ümber käia ka lahtise tulega: küünlad, kaminatuli ning teised lahtise tule allikad kodunt lahkudes või magama minnes kustutada ning kontrollida, et pühade ajal täistuuridel töötavad elektriseadmed ei tekitaks vooluvõrgus ülekoormust.

Jõgeva sõnul valmistavad ühistutele peavalu ka lõhutud pudelite killud kortermajade ümbruses. “Pudelikillud, mida on kortermajade ümbruses aastavahetusel massiliselt leida, küll õnne ei too, võivad hoopis kedagi vigastada,” rääkis Jõgeva.