Karmistuvad nõuded seakasvatustele aitavad küll vähendada sigade Aafrika katku jõudmise tõenäosust farmidesse, kuid maaeluminister Urmas Kruuse sõnul saab pikaajaliseks lahenduseks olla vaid metssigade populatsiooni jõuline ja kiire vähendamine.

„Karmistame sel nädalal oluliselt seakasvatustele kehtivaid bioohutusnõudeid, nende kontrollimiseks alustab Veterinaar- ja Toiduamet veel sel nädalal erakorralist kontrolli, kuid kogu tegevus ei anna kiiret tulemust, kui metssigade populatsiooni ei hakata väga jõuliselt vähendama,“ ütles maaeluminister Urmas Kruuse pärast eilset kohtumist Jõgeva- ja Tartumaa veterinaarkeskuste juhtide ning piirkonna seakasvatajatega. 

„Veel lähinädalatel avame seakasvatajatele finantsmeetmed, mis võimaldavad täiendavaid investeeringuid bioohutusmeetmete tugevdamiseks. Samas näeme, et seakatk jõuab esmajärjekorras nende piirkondade farmidesse, kus see agressiivne taud on jõudnud metssigadeni,“ lisas Kruuse. „Seakatk levib metsast farmi, mitte vastupidi. Seepärast tuleb farmide pideva riski vähendamiseks jõuliselt piirata metssigade arvu,“ rääkis minister.

Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati juuli keskpaigas Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Praeguseks on sigade Aafrika katku leitud kokku kaheksas farmis ja majapidamises Viljandi-, Valga-, Tartu-, Järva- ja Lääne-Virumaal.


 

TAUST

 

·         Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

 

·         Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).

 

·         Sigade Aafrika katk on levinud mitmetes Eesti naaberriikides (nt Läti, Leedu, Poola) nii mets- kui ka kodusigadel. Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 8. septembril 2014, mil Hispaanias asuvast Euroopa Liidu referentlaborist saabus kinnitus Valgamaal Hummulis surnult leitud metssea kohta.

 

·         Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.

 

·         Jooksvat infot edastatakse Veterinaar- ja Toiduameti Twitteri kontol https://twitter.com/VTA_agri.