Juba mõnda aega liiguvad turul võltsingud nii kvaliteetsetest föönidest ja lokitangidest kui ka kallimatest šampoonidest, palsamitest ja juuksehooldustoodetest. Eksperdid selgitavad, mis vahe on originaal ja võltsitud tootel ning kuidas neil vahet teha.

Juuksur ja ilusalong Wavebar asutaja Marleen Pärkma selgitas, et turul levib järjest enam võltsinguid nii föönidest kui juuste kujundamise seadmetest. “Kalleid fööne tehakse järele - sellise probleemiga on pöördunud mu poole nii kliendid ning seda on kinnitanud ka näiteks Dyson ametlik edasimüüja Eestis d.one salong. On tulnud ette olukordi, kus pöördutakse fööniga hooldusesse ja kohapeal tuvastatakse, et tegemist ei olegi originaaltootega,” nentis juuksur. Ta lisas, et kui toode osteti tavapärasest oluliselt soodsama hinnaga, siis on üsna tõenäoline, et tegemist on järele tehtud tootega.

Juuksuri hinnangul puudub järgi tehtud toote puhul igasugune seos originaaliga. ”Sel juhul ei saa olla kindel, et tegemist on originaaltoote kirjeldusele vastava lahendusega ja juustele ohutu seadmega ning samuti ei saavutata originaalfööni lubatud tulemust. Kuumus on seejuures väga-väga oluline kriteerium ja järele tehtud fööni puhul ei saa usaldada näiteks temperatuuri andmeid ehk võltsfööni kasutamine võib põhjustada juuste murdumist pideva liigkuuma töötlemise tõttu,“ tõi Pärkma välja.

Ka kodu- ja elektroonikatoodete edasimüüja d.one Eesti juht Daniil Osipov kinnitas, et teatud tüüpi föönidest levib arvukalt võltsinguid, mida müüakse orginaaltoodete pähe. “Kõige sagedamini võltsitakse Dyson Supersonic fööni ning juuste kujundamise seadet Dyson Airwrapi. Võltsingute tootmisel kasutatakse metallist kütteelemente ja nõrku mootoreid - need seadmed töötlevad juukseid intensiivse õhuvoolu asemel väga kuuma õhuvooluga, mis aurutab juustest vee välja. Sage kuumutamine omakorda muudab juuksed ebaelastseks ja rabedaks. Kuigi võltsingud võivad visuaalselt sarnased tunduda, ei saa neid nimetada odavamateks samaväärseteks alternatiivideks,” selgitas Osipov.

Ta lisas, et kvaliteetsete föönide suurimaks eeliseks on kuumakaitsetehnoloogia. “Neil on digitaalne mootor, mis tekitab intensiivse õhuvoolu ja kuivatab juukseid kiiremini mitte kuumuse, vaid õhuvoolu tõttu. Lisaks on seda tüüpi seadmetel integreeritud intelligentne kuumuse juhtimine, mis mõõdab puhutava õhu temperatuuri 30 korda sekundis, vältides selle tõusu ebaturvalisele tasemele, mis ei kahjusta juukseid,” d.one Eesti juht.

 

Võltsitud tooteid müüakse originaaltoodetest tunduvalt soodsamate hindadega

 

Juuksur Marleen Pärkma tõi välja, et lisaks föönidele võltsitakse ka juuksehooldustooteid. “Kallimate juuksehooldustoodete võltsimise teema on väga aktuaalne juba mitu aastat. Kuna näiteks Olaplex ja K18 on tänaseks päevaks ühed enim tuntud brändid ja nõudlus nende toodete järele on suur, siis paraku tehakse neid järele ja müüakse originaaltoodetest tunduvalt soodsamate hindadega,” lausus Pärkma.

Juuksur nentis, et ometigi pole võltsitud Olaplexil originaaltoote toimeainetega mitte mingit pistmist.

“Oleme saanud klientidelt tagasisidet, et soodsamalt soetatud tooted ei lõhna sarnaselt originaaltoodetega ning kliendid ei saa ka lubatud tulemust. Enim pannakse tähele, et n-ö fake šampoon ei vahuta. Küll aga on originaal Olaplex šampoon väga hästi vahutav toode ning mitte vahutavust pole kliendid kunagi kurtnud,” selgitas Pärkma. Ta tõi välja, et samuti on probleemiks turul liikuvad originaaltooted, mis on aegunud ehk lausa utiliseerimist vajav kaup. “Unikaalne kood pudeli all annab küll valmistamise kuupäeva, kuid klient seda ise kindlaks teha ei saa. Seega jõuamegi me kõige olulisema asjani ehk usaldusväärse edasimüüja leidmiseni,” ütles juuksur.

Ka d.one Eesti juht lisas, et lihtsaim viis, kuidas kontrollida, et toode pole võltsitud, on kontrollida tootja veebisaidil märgitud edasimüügipunkte: “See meetod sobib mistahes kvaliteetse kauba soetamiseks ja usaldusväärse edasimüüja leidmiseks.”