Suvi ja ilusad ilmad tähendavad eestlaste jaoks suuresti ka puhkusehooaega, mil sageli autoga pikemaid väljasõite ette võetakse. Nüüd, mil kütusehinnad on kõrgemad kui kunagi varem, on eriti oluline kütusekulusid kontrolli all hoida. Eksperdid annavad nõu, kuidas väljasõidud ökonoomsemaks muuta.

Sageli seostatakse ökonoomset ja kütust säästvat sõitu aeglase sõidukiiruse ning rahuliku sõidustiiliga, kuigi tegelikkuses see päris üks ühele tõele ei vasta. "Kuigi aegsasti pidurdamine ning agressiivse sõidustiili vähendamine aitab linnaliikluses tõesti veidi kütust kokku hoida, on selle mõju pigem minimaalne," ütles Elke müügijärgse teeninduse juht Roland Sagar ja lisas, et tegelikult on kütusekulude koha pealt kõige optimaalsem hoopiski ühtlase kiirusega maanteesõit.

 

Väldi järske manöövreid ning peatusi

 

Pidev pidurdamine ning kiirendamine on suured kütuseröövlid ning selleks, et kütusekulusid kontrolli all hoida, tasub enda peatusi võimalikult hästi ette planeerida. "Pikemate väljasõitude puhul on kütusekulu võrreldes linnasõiduga tegelikult juba algusest peale väiksem, sest auto liigub ühtlase kiirusega ega pea kulutama energiat pidevale pidurdamisele ja kiirendamisele. Küll aga on ka maanteel sõites oluline jälgida, et sõidukiirus püsiks ühtlane ning pöörded võimalikult madalal tasemel – nii saab ökonoomselt mootori võimsust maksimaalselt ära kasutada," selgitas Sagar.

Circle K mootorikütuste tootejuht Teedo Melts soovitab väljasõitudel täpne marsruut läbi mõelda, et siis võimalusel tarbetut kütusekulu vältida.

"Kütusekulu on tõesti märgatavalt suurem siis, kui sõidukiirus on ebaühtlane. Ehk siis igasugused lühikeste vahemaade sõitmised, pidev pidurdamine ja kiirendamine ning möödasõidud võtavad tegelikult päris palju kütust. Veel võiks väljasõitudele minnes juba varem üle vaadata, kas mõned lühemate vahemaadega käigud saaks asendada hoopis rattasõidu või jalutuskäiguga," selgitas Melts.

Nii linna- kui ka maanteesõidul mõistlik jälgida, et ei toimuks pidevat ja agressiivset pidurdamist ning siis uuesti kiirendamist. "Nii linnaliikluses kui tegelikult ka maanteel on tihedama liiklusega olukordi, kus enda sõidukiirus tuleb valida enda ümber olevate autode järgi. Närviline reast ritta sõelumine, eesoleva autoni kiirendamine ning siis uuesti pidurdamine on üks suurimaid kütuse kulutajaid. Seega tuleb maanteel mõelda, kuidas võimalikult ühtlase kiirusega punktist A punkti B jõuda. Igasugused möödasõidud olgu samuti hästi planeeritud, et vältida väga järske manöövreid ning potentsiaalselt ohtlikke olukordi," ütles Elke müügijärgse teeninduse juht.

 

Jälgi auto mootori efektiivsust

 

Need, kel peres mitu autot ning väljasõiduks tuleb teha masina valik, saavad jälgida ka seda, millise autoga sõites kasutegur suurem on. "Kasuteguri all peame põhimõtteliselt silmas mootori efektiivsust. Keskmiselt on kütusekulu arvesse võttes automootori efektiivsus pea 25%. See tähendab, et tegelikult läheb üle poole kütuseenergiast soojusena raisku ning vaid ligikaudu veerand kasutatakse autoga liikumiseks," selgitas Sagar. Circle K mootorikütuste tootejuht lisas, et kasutegur on seda suurem, mida parem on auto tehniline olukord. "Vahepeal püütakse hooldus- ja remondikulude pealt veidi kokku hoida ning autot ei hooldata piisavalt tihti. Tegelikult on korralikult ja regulaarselt hooldatud auto kütusekulude pealt kokkuhoid pikas perspektiivis tunduvalt suurem, kui korraliste hoolduste pealt säästetud summa," ütles Melts.

Uue auto soetamine ei ole kindlasti otsus, mida kiiresti ja ennatlikult tehakse, kuid kui auto kasutamise puhul peetakse ökonoomsust ning madalat kütusekulu oluliseks, tuleks vaadata hübriidmootoritega masinate poole. "Kui tavalise sisepõlemismootoriga auto puhul jääb kasutegur pigem kesiseks, siis parimate hübriidide puhul on mootori efektiivsus isegi üle 40%," ütles Sagar. Seetõttu on need kindlasti ka hea valik nendele, kes soovivad ökonoomse sõiduga enda kütusekulusid nii linnas kui ka maanteel optimeerida. Alati on mõistlik mõelda ka kütuse kvaliteedi peale, sest kvaliteetse kütusega püsib mootor paremini töökorras ning sama koguse kütusega saavutatakse pikem sõiduulatus. "Tankides autole kvaliteetset kütust on selge, et mootor on töökindlam ning säilitab ka pärast mitmeid aastaid ning pikki väljasõite enda võimsuse. Näiteks võib milesPLUS kütust tankides vähendada enda sõiduki kütusekulu kuni 3%, mis on pikemate väljasõitude puhul arvestatav sääst," ütles Circle K mootorikütuste tootejuht.