Kuidas muuta maha sadanud lumi endale kasulikuks?

Kuigi maha sadanud lumi võib olla paras nuhtlus, saab talvisest lumevaibast ka kasu lõigata. Bioneer pakub välja mõned lihtsad nipid.

Sulanud lumi on tasuta vesi

Maha sadanud lumi on looduslik ressurss, mida ma saame tasuta kasutusele võtta. Tegemist on ka keskkonnasõbraliku veega, sest lume saamiseks pole paigaldatud veetorusid, seda ei ole soojendatud, selle puhastamiseks pole ehitatud veepuhastusjaamu. Lumi on, nagu ta on.

Lumesulavee saab muuta puhtamaks (linnatingimustes võib see olla oluline), kui kurnata seda läbi kangatüki.

Vee saamiseks võtke suurema kausi sisse lund ja tõstke see sooja ruumi, näiteks vannituppa.

Kui plaanite lumesula vett kasutada, siis koguge lund piisava ajavaruga. Kõige mugavam on panna lumi sulama eelmise päeva õhtul.

Sulatamiseks sobivad ka jääpurikad, aga nendega kulub rohkem aega.

Linnainimesed saavad lund koguda näiteks avatud rõdult.

Lumesulamise veele on kerge leida rakendust

  • Lumesulavesi sobib põrandate pesemiseks. Kui vesi tundub põrandalapi niisutamiseks liiga külm, lisage lumesulaveele sortsuke kuuma vett.

  • Lumesulavesi sobib lillede kastmiseks. Seda loetakse koguni üheks parimaks lillede kastmise viisiks, kuna sulavesi on pehme vesi. Siiski tasub meeles pidada, et lilli ei kasteta jääkülma veega. Laske veel toas seista ja soojemaks minna.

  • Peske ja pihustage lilli lumesulaveega. Lillede pesemise eesmärk on eemaldada nendelt tolmu ja parandada nende hingamist. Selleks ei pea kasutama kraanist tulevat joogivett.

  • Peske lillepotte ja lillealuseid lumesulaveega. Mulla ja tolmu eemaldamiseks sobib selline vesi imehästi.

  • Peske pakendeid tasuta veega. Kui olete usin jäätmete sorteerija, siis olete kindlasti sattunud olukorrale, kus peate pakendit pesema, et seda oleks võimalik õigesse pakendikonteinerisse saata. Keskkonnasäästlik on loputada pakendeid joogivett raiskamata.

  • Peske prügikasti lumesulaveega. Eriti sageli vajavad pesemist wc-s olev prügikast ja biojäätmete prügikast.

  • Joonistamise pintslite ja aluste puhastamine õnnestub ka lumesulaveega. Te võite joonistustarbeid sellises vees nii leotada kui ka pesta.  

  • Kui plaanite koduaeda teha uisutamise tarbeks pisikest liuvälja ja vajate selleks vett, siis sobib lumesulavesi imehästi. Te lihtsalt muudate koduaia lume ajutiselt veeks ja hiljem jääks liuväljal.

  • Musti nõusid saab lumesulavees leotada. Kui olete unustanud pudrupoti kohe üle loputada, siis saate abi ainult leotamisest. Kuna pesete poti hiljem nagunii üle, siis pole sulaveega leotamises midagi halba.

Milliseid nippe teie teate? Jagage omi kogemusi loo kommentaarides.