MTÜ Eesti Noorte Loodsuskaitse Ühingu ja SA Archimedese Euroopa Noored Eesti büroo toel toimusid  augustikuu kahel nädalal Pähni RMK keskuses  ökoloogilise ehituse, -renoveerimise ja -elustiili suvepäevad EluSäde. Esimene grupp sai õppust võtta 10.- 15. augustil, teine nädala jagu hiljem.

See oli laager koos telkimise, söögitegemise, saunakütmise, õpitubade, ühiste arutlemiste ja mõnusa ajaveetmisega.

Õppe- ja praktikaobjektiks oli Pähni metsamuuseumi hoone, kus Allan  Kokkota Natuurehitusest  jagas lahkelt oma teoreetilisi teadmisi ja õpetas neid ka praktikas rakendama.

Peateemadeks olid savikrohv, lubikrohv ja tadelakt. Targemaks saadi ka ökoloogilisemast soojustamisest taku, põhu ja kaltsudega ning värvimisest kohupiimavärvidega.

Elu säde reeglid

Nagu ikka, on paljude tegemiste aluseks eeltöö - nii ka ökoehituses ja -renoveerimises. Selleks, et alustada savi-, lubikrohvimisega, tuli eelnevalt ette valmistada juhendaja märgitud pinnad: katta  paberiga, teipida, lihvida, katta võrgu või roomatiga, niisutada. Alles siis sai  krohvisegudega mörtima asuda.

Tadelakti õpitoas olid kõik väga innukalt kuulamas. Et kuidas siis valmistada seda Marokost pärit niiskusthülgavat kihti, mida tihti vannitubades kasutatakse? Juhendaja rääkis, näitas ette ja abistas, ning nõustas praktiseerimisel. Tüdrukud olid vaimustundud ja katsetasid kunstipäraselt.

Kuna krohvitud pinnad vajavad peale esimese kihi  peale kandmist kuivamist, siis remondivabadel  aegadel räägiti laagrilistele ravimtaimedest ja nende mõjust, loodussõbralikumast tarbimisest, Cv ja kaaskirjade  koostamisest, erinevatest organisatsioonidest, viis metsarajale ja RMK koolitusele.

Allaniga toimus suure laua taga ajurünnak ökoehituse  tutvustamise idee legitimises.

Nii hommiku-, lõuna- kui ka õhtusöögid valmisid suvepäevadel osalejate endi kaasalöömisel ja maksimaalselt mahetoidust. Keha ja vaimu virgutamiseks tegeleti jooga, tai-chi, võrkpalli ja sulgpalliga. Võimaluste seas olid ka ujumine ja paadisõit Pähni ojal. Laagriplatsil sai uurida päikesepaneeli, mis püstkojas õhtuhämaruses  lõkke ääres lisavalgust andis.

Kui pead oluliseks tervist ja võimalikult palju looduslikku enda ümber, siis teedki valikud rohkem sääraste otsuste kasuks, kuigi vahel tahad kiusatusele järele anda ja ootad pingsalt nädala lõpus saabuvat autolahvkat, et sealt šokolaadi osta.

Veel EluSäde 2009 kajastusi: