Kodustes majapidamistes juhtub tihti toidu raiskamist. Seda on võimalik ära hoida lihtsate nippidega. Et saaksid vähendada ära visatava toidu kogust juba kohe alates tänasest, oleme kogunud kokku mõned nipid, mis aitavad sul seda lihtsalt teha. Võtmesõnaks on toidu õige säilitamine ja toidukordade ette planeerimine. Kuidas seda teha? Saa koos meiega teada!

Marjade, puu- ja juurviljade säilitamine

 

Alustame värskete saaduste säilitamisest. Suvekuudel, kui kasvuhooned on pungil tomatitest, kurkidest ning marjapõõsad lokkavad maitsvatest marjadest, ei jõuta tihti neid ära süüa. Seega tasub aiasaadusi töödelda nii, et need säiliksid pikemat aega. Siin on abiks toidukuivati, mis aitab pikendada erinevate saaduste säilivust. Toidukuivati on lihtsalt kasutatav köögitehnika, mis pikendab nii marjade, puuviljade ja -juurviljade säilimist. Aseta maitsvad saadused toidukuivatisse ja pärast kuivatusprotsessi lõppemist saad kaua säiliva tooraine talveks, et oleks ka siis värskeid ja vitamiinirohkeid smuutisid või midagi muud meelepärast valmistada. Nii toidukuivati kui ka paljud teised toidu paremaks säilitamiseks vajalikud tarbed saad osta Kaup24 ja Hansaposti e-poodidest.

Teine väga levinud viis, kuidas säilitada värskeid aiasaadusi, on neid sügavkülmutada. Selleks aseta kas purustatud või terved juur- ja puuviljad kotikestesse või karpidesse ja aseta sügavkülma. Kui sügavkülmiku maht on piiratud, soovitame mõnel juhul võtta kasutusele vaakumpakendaja. Selle abil saad juurde nii lisaruumi kuhu paigutada ära rohkem head ja paremat.

Kolmas võimalus on teha juur- ja puuviljad purki. Siinkohal peame silmas nii erinevaid moose, supipõhjasid, marineeritud kurke, kodust ketšupit kui ka paljusid teisi maitsvaid hõrgutisi, mis säilivad hästi klaasist purgis.

 

Valmistoidu säilitamine

 

Oled kindlasti olnud olukorras, kus mõnda rooga jääb üle. Siinkohal ei ole lahenduseks jääkida ära viskamine, vaid selle säilitamine hilisemaks söögikorraks või kasutamine mõne teise toidu valmistamisel. Kui oled otsustanud toitu hiljem süüa, siis aseta see mõnda karpi, mis on õhukindel ja mõeldud toidu säilitamiseks. Seejärel pane toit külmkappi ja söö kas samal või järgmisel päeval ära.

Teine võimalus on kasutada seda mõne teise toidu valmistamisel. Käitu sama moodi nagu eelnevalt selgitatud, aga siis, kui on aeg hakata uut rooga valmistama, võta ülejäägid kasutusele ja tee neist midagi uut. Ehk on võimalik sellest valmistada suppi, pajarooga või pirukat? Kasuta oma loovust ja leia võimalusi, kuidas ülejäägid ära kasutada.

 

Toidukordade planeerimine

 

Selleks, et ei tekiks olukord, kus toit lihtsalt rikneb külmikus, tuleb igapäevaselt planeerida oma toidu ostmist. Kui sul on eelnevalt läbimõeldud, mida süüa teed ja mida selleks vajad, väldid oste, mis võivad külmikusse seisma jääda ja enne tarvitamist halvaks minna. Nädalamenüü koostamine aitab kõvasti kaasa, et kõik ostetud toidud saaksid tarvitatud. Tihti on nii, et mõne toidu jaoks läheb pool pakki juustu. Teine pool jääb siis üle. Planeerides oma menüüd, saad sellega kohe arvestada ja valmistada mõne roa veel, kus selle teise poole juustust ära kasutada saad.

Teiseks aitab hästi organiseeritud külmiku sisu hoida silma peal kõikidel säilivusaegadel. Loo süsteem, mille järgi tead, kus asukohas külmikus asuvad piimatooted, kus liha ja kala ning puu- ja juurviljad. Hoia kiiresti riknevatel toitudel silm peal, et saaksid need enne kõlblik kuni kuupäeva ära tarbida. Tutvu ka erinevate poodide sooduspakkumistega ja kliendilehtedega.