Rahvusvahelise tehnoloogia- ja iduettevõtluskonverentsi Latitude59 ametlikul avasündmusel „Thinking in Billions“ võetakse fookusesse kaitsetööstuse innovatsioon, droonisõja tähendus ning regulatiivsed takistused, õppides Ukraina ja teiste riikide kogemusest.
- Ettevõtlus
- 13. mai 2025
- Foto: Rahumärgid mullusel Lattitude 59 avamisel / Pressifoto
Koostöös majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning NATO DIANA innovatsioonikiirendiga korraldataval sündmusel keskendutakse praktilistele sammudele Euroopa kaitsevõime tugevdamiseks.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on Ukraina sõja kogemus näidanud, et maailm vajab nutikaid ja toimivaid lahendusi senisest oluliselt kiiremini.
“Innovatsioon, mis on seni toimunud kümneaastase tsükliga peab nüüd toimuma kümne nädalaga. Kahese kasutusega tehnoloogiate puhul on raskuskese liikunud kaitselt ründele. Eetilised põhjused takistavad pankadel selliste tehnoloogiate arendamist finantseerida. Seetõttu avasime aasta alguses ka kaitsefondi, et aidata kaitsetööstusettevõtted üle turutõrkest, mis takistab kapitali kaasamist ja pärsib innovatsiooni. Samuti toetab kiiret innovatsiooni valitsuse kaitsetööstuspoliitika ning selle väärtuspakkumine, mis koondab kokku kõik võimalused, mida Eestil on selle sektori ettevõtetele pakkuda.”
NATO DIANA regionaalse direktori Kadri Tammai sõnul on kaitseinnovatsiooni areng ja uute lahenduste kiire kasutuselevõtmine meie julgeoleku jaoks kriitilise tähtsusega.
“Peame kiirelt tõstma oma suutlikkust rakendada traditisoonilise võimearenduse kõrval ka uusi tehnoloogiaid, mida tsiviilsektoris juba edukalt kasutatakse. Olgu selleks nii erinevad autonoomsed sõidukid, droonid või nutikad sidelahendused. Kunagi varem ei ole nii paljud ettevõtted olnud valmis neid lahendusi kaitsesektorile arendama ja kohandama ning seda potentsiaali ei tohi kasutamata jätta.”
Ukraina valitsuse poolt loodud kaitsetööstuse arendusklastri Brave1 investeeringute analüütik Kateryna Chaikivska jagab Ukraina kogemust sellest, kuidas luua kriisiolukorras kaitsetehnoloogia arendusplatvorm, kus arendajad, iduettevõtted, sõjaväe eksperdid, investorid ja riigiasutused töötavad koos, et tuua kasutusse droonid, elektroonilise sõjapidamise süsteemid, tarkvara, sensorid ja tehisintellektil põhinevad lahendused.
Kaitsetööstusele ja kahese kasutusega tehnoloogiatele spetsialiseerunud investor Nicholas Nelson jagab laval oma kogemust kaitsetehnoloogiate arendamisest Euroopas ja Põhja-Ameerikas.
Taani inseneriettevõtte Weibel Scientific´u omanik Thomas Øiseth Munkholm räägib aga kõrgtehnoloogiliste Doppler-radarisüsteemide arendamise kogemusest ning uudse tehnoloogia testimise ja turule toomise väljakutsetest, samuti ka rahvusvahelise koostöö nõrkadest kohtadest kaitsevaldkonnas.
Päeval toimub kaks diskussioonpaneeli, milles kõlavad Eesti ja rahvusvaheliste ekspertide vaated nii kaitse- kui ka ründetehnoloogiate arendamisele. Aruteludes otsitakse praktilisi samme, kuidas avalik ja erasektor saaks teha koostööd nii Eesti kui Euroopa Liidu tasandil ning mis aitaksid kiirendada kaitseinnovatsiooni ajal, mil tehnoloogiline ja geopoliitiline surve on suurim just NATO idatiival.
Lavale astuvad sellised mõjukad kaitsevaldkonna eksperdid nagu endine Ameerika Ühendriikide Keskluureagentuuri (CIA) operatsioonide juht James Acuna, Milrem Roboticsi võimekuste arendusjuht Raul Rikk, Kaitseväe sõjalise võime programmi juht Ivo Peets ja NATO DIANA nõukogu esimees kindralleitnant (err) Dennis Gyllensporre. Päeva modereerib majanduse ja innovatsiooni asekantsler Sandra Särav.
Latitude59 avasündmus „Thinking in Billions“ toimub 21. mail Noblessneris Nobeli saalis ning toob kokku kaitsetööstuse eksperdid, tehnoloogiaettevõtjad ja poliitikakujundajad. Konverentsile registreerumine on avatud kuni 18. maini.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta