Eelmisel nädalal, 21. septembril kiitis Leedu parlament heaks karusloomafarmide keelustamise. Keelu poolt hääletas 68 saadikut, vastu 25, erapooletuid oli 15. Selleks, et seaduseelnõu läbi läheks, pidi Leedu president Gitanas Nausėda selle kümne päeva jooksul allkirjastama, mida ta eile ka tegi. 

Keelu jõustumisel saab Leedust Euroopa Liidu 20. riik, mis keelab kas täielikult või osaliselt karusloomakasvatuse. Leedus on 44 naaritsafarmi ja 31 tšintšiljafarmi ning seal tapetakse igal aastal umbes miljon naaritsat ja 30 000 tšintšiljat.

“Tegemist on erakordselt vägeva uudisega,” rõõmustas loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhatuse liige Anu Tensing. “Leedu on Euroopa üks suurimaid karusnahatootjaid, ent loomasõbralikkus võitis. Nüüd tuleb kaotada karusloomatööstus terves maailmas.”

Üle 1,5 miljoni Euroopa kodaniku andis oma allkirja algatus “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe” toetuseks ehk kutsus Euroopa Liitu üles keelustama loomade pidamise ja surmamise ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil ning kasvandustest pärit karusnaha ja seda sisaldavate toodetega kauplemise Euroopa Liidus. Eestis juhib kampaaniat loomade eestkoste organisatsioon Loomus.

Reedel, 22. septembril kirjutas Loomus ka pöördumise Leedu presidendile palvega seaduseelnõu allkirjastada.

 

KIRI LEEDU PRESIDENDILE (tõlge eesti keelde):

Lugupeetud president Gitanas Nausėda

Kirjutan Teile Eesti loomade eestkoste organisatsiooni Loomus nimel. Karusloomakasvatuse keelustamine Eestis oli üks meie põhieesmärke kuni 2021. aastani, mil keeld vastu võeti, kuid karusloomakasvatuse keelamisest ainult Eestis ei piisa. See julm ja ebainimlik tegevus tuleks kogu maailmas keelata.

Meil on hea meel näha, et Leedu karusloomakasvatuskeeld läbis eile Seimis lõpphääletuse. Soovitame tungivalt seaduseelnõu allkirjastada, et Leedu saaks liituda nende riikide nimekirjaga, kus karusloomakasvatus keelatakse.

Leedust saab keelu jõustudes kolmas Balti riik, kus karusloomafarmid on keelustatud. Eestis ja Lätis on keeld juba vastu võetud ning keeld hakkab kehtima vastavalt 2026. ja 2028. aastast.

Selle aasta alguses nägime me kõik videosid Leedus karusloomakasvatustest. Usume, et võime kõik nõustuda, et see oli šokeeriv. Karusloomafarmides ei ole võimalik rahuldada loomade heaoluvajadusi, sh võimet väljendada oma loomulikku käitumist. Karusloomafarmide puurisüsteemid põhjustavad loomade kannatusi, sh enesevigastamist, haavu, kannibalismi ja stressiga seotud stereotüüpset käitumist, täheldatakse regulaarselt.

2022. aastal astus üle 80 organisatsiooni üle Euroopa Liidu ja kogu maailma kokku, et keelustada liidus karusloomakasvatused. Algatus "Fur Free Europe" ehk “Karusnahavaba Euroopa” kogus vähem kui aastaga üle 1,5 miljoni valideeritud allkirja ja allkirjad esitati Euroopa Komisjonile,  kutsudes üles lõpetama karusloomakasvatust kogu ELis. Leedus oli allkirjade protsent võrreldes riigi lähendiga Euroopas üks kõrgemaid, 640%.

Ootame Leedut Euroopa riikide kasvavasse nimekirja, kus on lõpetatud julm karusloomatööstus ja Teie allkiri võib selle teoks teha!


Lugupidamisega

Anu Tensing

MTÜ Loomus, juhatuse liige