Talvine lumeuputus esitab majapidamistele, korteriühistutele ning ettevõtetele iga-aastaselt väljakutse, kuidas võimalikult kiiresti ja efektiivselt alla sadav lumi teedelt, hoovist ja parklast ära koristada. Labida asemel haaratakse üha enam võimsamate abimeeste järele. Müügimehed räägivad, milliste huvidega inimestel räägivad, võiks kasu olla lumepuhurist või ATV-st?

„Lumepuhurite kasutus tavamajapidamistes on kasvav trend, kuna turule on tulnud väiksemaid ja taskukohasemaid mudeleid, mis sobivad väga hästi eramajapidamistele. Kasu on neist kõikjal, kus on vajadus sügava lumevaba pinna järele, näiteks jalgrajad, autoparklad, terrassid,“ sõnas Kesko Senukai Eesti turundusjuht Kristina Kovalkova. 

Ta nendib, et lumepuhurid säästavad kindlasti ka energiat ja aega, mis kulub lume käsitsi kühveldamisele. 

Kesko Senukai Eesti turundusjuhi sõnul sobib väiksematele eramutele ja korteriühistutele, kus on vaid jalgrada või terrass, väiksemad kuni 30 cm laiused elektri- või akutoitel töötavad masinad. „Kui on vaja puhastada juba parkimisplatsi või pikemat sissesõiduteed, siis tuleks vaadata vähemalt 50 cm laiust masinat. Oma töö teevad nad kõik ära, küsimus on pigem selles kui kiiresti,“ lausus Kovalkova. 

Ta usub, et lumepuhuriga saab hakkama igaüks, kuid labidavaeva võiks see vähendada eelkõige vanematel inimestel. „Neile on aku- või elektritoitel masin igati jõukohane ning kergendab lumekoristusvaeva märkimisväärselt,“ lisas Kovalkova. Lumepuhurite hinnad algavad 200 eurost. 

 

ATV-sid ostetakse kõige rohkem just talveperioodil

 

„ATV on Eesti tarbija majapidamises muutunud väga tarvilikuks abivahendiks. Eesti majaomanikud ja ettevõtete juhtkonnad näevad esimese efektiivse abilisena lumekoristusel just lumesahaga ATV-d,“ sõnas mototehnikat müüva Velt Motocenteri asutaja Hanno Velt. Ta lisas, et Transpordiameti registri andmetel on kõige hoogsam ATV-de soetamise aeg just november, detsember ja jaanuar. 

Velt rõhutas, et ATV-ga saavad lumelükkamisega hakkama kõik, seejuures ka noorukid ja eakad. „Tavapäraselt teeme esindustes esmase koolituse, kuidas ATV-ga sõita ning seda käsitleda. Näitame ära kõik nüansid, kuidas käiku vahetada, sahka vintsnupust üles-alla liigutada ning tagurdada. Juhul, kui sel hetkel on ka lumi maas, siis saab proovida ka lume lükkamist. Peamine, et ükskõik, kes lund koristab, kannaks turvavarustust ehk kiivrit ning arvestaks, et ATV on siiski mootorsõiduk ning juhtima peab vastavalt oma võimetele,“ lausus Hanno Velt. 

Motocenteri asutaja sõnul on ATV populaarne eelkõige oma mitmekülgse kasutatavuse tõttu ning peamisteks ostjateks on nii eraisikud kui ettevõtted, kes pakuvad hooldusteenust. „ATV soetatakse ikkagi töömasinaks ja mitmeteks aastateks. Suvehooajal saab ATV-ga hooldada hoovi või ettevõtte territooriumi ning rakendada erinevate tööde teostamisel. Lumehooajal saab lisada ATV-le saha ning kasutada lumemöllu likvideerimisel, mis viimastel aastatel on ka üha populaarsemaks muutunud,“ sõnas Velt. 

Lisaks kasutatakse talvel ATV-d ka väiksemate küttepuude metsast välja vedamiseks, käiakse jahil ??? või loomadele sööta viimas ja matkatakse looduses spetsiaalselt selleks ettenähtud RMK aladel. (Kui see vaid oleks nii. ATVdega ronitakse taliviljapõldudele ja looduskaunistesse kohtadesse mudaradasid tekitama. Toimetus.)

 

ATV on hea mõte alates 100m2 õuealast

 

Hanno Velti sõnul tasuks lumesahaga ATV peale mõelda hoovi- või sissesõidutee puhul, mis on üle 100 m2. „Kõikidel õuealadel, mis vajavad lumekoristust ning on üle 100m2, on ATV-st palju abi. Näiteks 150m sissesõiduteed lumevabana hoida on paras väljakutse,“ lisas Velt Motocenteri asutaja. 

Kui ATV on majapidamises juba olemas, siis saab sellele osta eraldi lumesaha. Lumesahka saab kinnitada kõikidele ATV-dele, kuid seejuures on oluline jälgida, et kinnitusadapter ja vints on konkreetsele margile ja mudelile sobiv. „Lumesaha valikul tasub arvestada ka tee eripäradega. Näiteks, kui on väga kitsas tee, siis sobib paremini V-kujuline sahk, mille tiiva nurka saab muuta ehk valida, kas paigutada sahk viltu ühele või teisele poole, vastavalt kuhu lund soovitakse lükata. Kui tee on laiem, siis on olemas ka sahad, mille „labidas“ on üks terve kaarjas sahk,“ kirjeldas Velt. Lumesaha ja kinnituskomplekti hinnad algavad 500-st eurost. 

Kui ATV-d veel majapidamises ei ole, siis tuleks kõigepealt läbi mõelda, kas masinat kasutatakse ainult talveperioodil lumekoristuseks või plaanitakse sellega teha ka raskemaid töid ja veoseid. „Kui on soov raskemaid veoseid vedada, siis on ka ATV mass oluline, et survejõud pinnasesse oleks toekam ja rattad ei hakkaks ringi kaapima. Samuti tuleb arvestada mootori võimsusega. 450cc või 520cc mudel teeb lumelükkamisel suurepäraselt oma töö ära, kuid laiema jõudluse puhul tasub mõelda V2 650cc peale,“ selgitas Hanno Velt. 

ATV oleks hea soetada kogukonna peale, sellega on tõesti hea ajada lahti jalgrattaradu ja kõnniteid. Eraomanduses ATV siiski seisab 90 % ajast igal juhul.

Inbanki partnerkanali juht Birgit Listmanni sõnul kulub lumekoristusele talveperioodil märkimisväärselt aega ja energiat, mistõttu on mõistetav, et sellele otsitakse mugavamat lahendust. „Talveperioodi alguses lükkavad pea kõik lund hea meelega, kuid talve edenedes võib muutuda see küllaltki tülikaks kohustuseks. Tänapäeva tehnoloogia pakub mitmekülgseid alternatiive lumelabidale ja füüsilisele tööle. Oluline on, et mõeldakse enda jaoks läbi, milline vahend on majapidamises kõige otstarbekam, ning ostu ei tehtaks ainult esmase emotsiooni najalt,“ lausus Listmann. 

Kuna lumepuhurid hakkavad mõnesajast eurost ning lumesahad pea 500-st eurost, siis tasub kaaluda, kas ostuks kasutada pangapoolset finantseeringut, et pere eelarvet paremini tasakaalus hoida. „Väiksemad mõnesaja eurosed kulutused on mõistlik tasuda koheselt või ajatada näiteks „osta kohe-maksa hiljem“ makselahendusega kolme kuu peale. Ostu pikema perioodi peale ajatamine Inbanki jaga osadeks makseviisiga on lisatasudeta ning võimaldab vältida olukorda, kus ühes kuus tuleb suurem summa korraga välja käia,“ kirjeldas Birgit Listmann. 

Suuremate ostude, näiteks lumesahaga ATV, puhul võib Inbanki partnerkanalite juhi sõnul kaaluda järelmaksu, autoliisingut või -laenu. „Laenu suurimaks eeliseks liisingu ees on sissemakse puudumine ja fikseeritud intress. Samuti saab laenu abil finantseerida ka ATV jaoks vajaliku lisavarustuse ostmist ning ostja saab ise otsustada, kas teha masinale kaskokindlustus või mitte. Liisingu puhul on see enamasti kohustuslik, mis toob koheselt igakuise lisakulu,“ selgitas Birgit Listmann. 

Inbanki partnerkanali juht pani südamele, et võimalusel tasub säästukonto või meelerahufond lumemasina ostmisel puutumata jätta, sest seda võib vaja minna siis, kui midagi ootamatut juhtub. “Kunagi ei tea, millal meil oma sääste tõeliselt vaja on, mistõttu tasub ühekordsete suuremate väljaminekute puhul pigem leida mõni endale sobiv finantseerimislahendus, sest osamakseid teha on tihtilugu lihtsam, kui säästukontole raha tagasi koguda. Lisaks peab iga tarbija olema veendunud, et uue masinaga kaasnev finantskohustus on talle jõukohane,” selgitas Listmann.