Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) korraldas aasta parima maakonnaprojekti väljaselgitamiseks 2015. aasta kevadel esmakordselt rahvahääletuse. Valida sai 75 projekti vahel, mis kõik valmisid 2014. aastal. Igas Eestimaa maakonnas selgitati viie nominendi hulgast rahva lemmik. Bioneer otsustas uurida, kuidas võitjatel läheb ja mida KIKi projektidest õpiti. Harju maakonnas autasustati Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuse projekti. Küsimustele vastas keskuse juhataja Maris Laja.

Miks avati keskkonnahariduskeskus just loomaaia territooriumil?

Hea küsimus – tegemist on ju Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskusega, nii et mujal seda ette ei kujutagi.

Teatavasti on loomaaia üks põhiülesandeid loodushariduse andmine, mida aga siiani oli raske aasta lõikes planeerida, kuna puudusid ruumid ürituste, näituste, loengute jms läbiviimiseks. Küll oli olemas vana haldushoone elevandimajast kahe kilomeetri kaugusel väljaspool loomaaia territooriumit, mis hädapärast lasteringe ja väiksemaid kokkusaamisi mahutas.

Kui palju raha kulus?

Kokku kulus 4,7 miljonit eurot, millest 3,8 miljonit oli euroliidu raha, ülejäänud ca 20% tuli Tallinna linnalt. 

Kas külastajad on keskkonnahariduskeskuse juba omaks võtnud?

Jah, sest keskus on ka loomaaia läänevärav ja aastaringselt töötav laste loomaaed on perede hulgas väga populaarne. Ringilapsi oli aasta lõpus ca 200. Ringiinfo, kooliprogrammid jms leiab loomaaia kodulehelt zookooli alt.

Mis on teie keskuses praegu käsil, mis on tulevikus plaanis?

Nii praegu kui tulevikus on KKHK ülesanne loodushariduse andmine võimalikult paljudele (täiskasvanutele, lastele, peredele, turistidele, eesti- ja venekeelsetele loomaaia külastajatele) võimalikult mitmekesisel moel – huviringid, filmiõhtud, seminarid, ekskursioonid, loengud, teemapäevad, pereülikool jne.


Projekti tutvustus: Keskuses on eluslooduse ja loovtöö klassid, näituseruum, raamatukogu, laboratoorium ja 149-kohaline auditoorium. Aastaringselt töötab laste loomaaed, mis ootab kodu- ja lemmikloomadega tutvust tegema peresid ning väikelapsi.

Allikas: KIK


Mida arvate võitnud projektist?

Vastab KIKi projektikoordinaator Evelin Kurmiste:

Tegemist on meetme „Keskkonnahariduse infrastruktuuri arendamine“ kõige mastaapsema projektiga. Mastaapsuse tõttu avaldab see projekt suurt positiivset mõju ka loodushariduse edendamisele. Loomaaed oma suure hulga erinevate loomadega kutsub iseenesest külastajaid nii Eestist kui ka välismaalt ning tänu kaasaegsele hariduskeskusele saavad loodushuviliste teadmised nüüd ka paremini kinnistatud.

Uus keskus on kindlasti erinevatele sihtgruppidele loomaaia külastamise veel lihtsamaks ja põnevamaks muutnud. Näiteks on laste loomaaed kohe keskuse juures, osaliselt isegi keskuses sees ning väikelastega on seda mugav külastada. Lisaks tavakülastusele on tänu uuele keskusele kõikidel huvilistel võimalik osa võtta õppeprogrammidest, kus õppe läbiviimiseks saab kasutada kaasaegseid IT-lahendusi ja laboriseadmeid, mis muudavad uurimise kindlasti hoopis huvitavamaks.

Keskuse uudsus ja mitmekülgsus, aga ka suurus ja rohked võimalused (lisaks loomaaia külastusele) ongi ilmselt see, mis köitis inimesi ja pani just Tallinna loomaaia keskkonnahariduskeskuse poolt hääletama.  Keskus pälvis KIKi Harjumaa Maakonna Sipelga 2015 tiitli ikkagi just tänu inimestele.