Tuisusele ilmale vaatamata olid säästva metsanduspoliitika edenemisest huvitatud organisatsioonide ja huvirühmade eestvedajad kohale tulnud üle kogu Eesti, tervitades lootusrikkalt ühiseid ettevalmistusi järgmise kümnendi metsanduse arengukava koostamiseks!

Ligi kolmesaja kokku tulnud inimese hulka kuulusid Maavalla Koja ja Hiite Maja eestvedajad (Tiit Kaasik jt), Eesti Mesinike Liidu teenekad liikmed (Eha Metsallik, Maire Valtin jt), metsloomade õigusete eest kõnelevad Loomuse aktivistid (Mattias Turovski jt), loodusturismiga tegelevad ettevõtjad (Marika Mann, Aivar Ruukel jt), tselluloositööstuse ohtude alast teavitustööd tegevad tartlased (Mikä Keränen jt) ja paljud teised, kellele on oluline säästva metsanduse ja loodushoiu edendamine Eestis ning mujal maailmas.

Keskkonnaministeeriumi eest alanud Meeleavarduse avasid laulu ning pillimänguga Tõnis Mägi ja Jaak Johanson. Muusikalise etteaste järel andsid meeleavardajad Keskkonnaministeeriumile üle „Lootuse auhinna 2018“, milleks on skulptor Tiiu Kirsipuu poolt valmistatud pesakast. Auhinda vastu võtma tulnud Keskkonnaministeeriumi eluslooduse asekantsler Marku Lampile selgitati, et eriline pesakast on mõeldud kaunistama ministeeriumi ruume, et rahva lootus saaks sinna sisse lennata ja kerkida üle kogu ministeeriumi, et iga ametnik tunneks: rahvas loodab tema peale ning inimesed igatsevad meie metsade hoidlikumat kasutamist.

Keskkonnaministeeriumi eest mindi laulude ja trummikõmina saatel läbi Tallinna vanalinna. Avaldati ühiselt lootust, et riik võtab rahvast lõpuks kuulda ning metsanduspoliitikas hakatakse tööstuslike huvide kõrval arvestama senisest rohkem ka ökoloogiliste, kultuuriliste, sotsiaalsete ja tööstusega konkureerivate majandushuvidega (näiteks mesindus, turism jms). Vabaduse väljakul tehti peatus, et esitada kaasaegne versioon tuntud rahvalaulust, uue nimega „Metsa-Jaan“.

Väljakult siirduti Toompeale, kus anti üle teine tunnustav autasu „Eesti metsa aitaja!“ Esimese aitaja-autasu annab EMA meeskond rõugelasele Aare Vumbale, kes on juba viisteist aastat Keretü soo kaitsel seisnud. Järgmise aasta jooksul avalikustatakse veel mitmeid aitaja-autasusid, millega EMA tunnustab neid erilisi Eestimaa inimesi, kes on seisnud meie maa loodusvarade kaitsel, ehkki nende tegevus pole riikliku võimu esindajatelt toetust leidnud.

Esimene „Eesti metsa aitaja!“ autasu on lageraie eest päästetud pagulaspuu, mis istutatakse 16. aprillil Nursipalule. Sel päeval saab täpselt viisteist aastat sellest, kui pikaaegne jahimees Aare Vumba hakkas sõjaväe suure paugutamise tagajärjel mõtlema sellele, mis saab Keretü soost, selle ümbrusest, seal pesitsevatest lindudest ja seal elutsevatest loomadest, kui polügoon nende maade arvelt laieneb ja miinipildujate harjutusvälja avab. Tol päeval sai alguse pikki aastaid väldanud vaidlus kohalike elanike ja riigivõimu vahel, kuna enamik nursipalulasi leiab, et juba olemasoleva polügooniga kaasnev koormus ületab kohalike elanike taluvuse piire ning selle kasvatamine ei ole seega inimeste elutingimuste säilitamisega kooskõlas.

Kõnedega esinesid Marek Strandberg, Mihkel Kangur, Kristjan Piirimäe, Toomas Kiho, Maire Valtin ning mitmed teised. Lauludega astusid üles legendaarne trubaduur Jaak Tuksam, Indrek Tammoja "Rändaja", sügava häälega Triinu Taul, tseremoniaalne Agne Nelk, torupillivirtuoos Mari Tammar ning EMA lauluprogrammi koordinaatorid Anna-Liisa Liiskmaa ja Helen Kooviste.

Tallinna Meeleavardusega samaaegselt avardati laulu ja tantsuga meie riigitöötajate meeli ka Pärnus, kus kohalik lauluring Rüütli platsil rahvale metsade toetuseks inspireeriva kontserdi korraldas.

Õhtul toimus Hopneri majas EMA aktiivi avatud sünnipäevapidu, mida said uudistama tulla kõik huvilised. Kunstnik Tuuli Mann kinkis EMA-le sünnipäevakingituseks valgusmaali „Keskpäev salumetsas“ (2011), kusjuures läbi rohelise lõuendi paistev päevavalguslamp heidab tõepoolest sellist mahedat valgust, nagu keskpäeval lehekardina vahelt paistab. Tehti kokkuvõte aasta tööst ning lasti laulu ja tantsu saatel veidi auru välja.

Meeleavardus möödus edukalt