XXV Viljandi pärimusmuusika festival kestis 27. - 30. juulini. Festivalikorraldajatel tuli tõdeda - järjekordselt ostis pileteid rekordarv külastajaid.

  • Bioneeri uudised
  • 5. august 2017
  • TRAD. ATTACK üllatusesinemine Viljandis. Foto: Kristel Mägedi

Juubelifestival pakkus palju uut, samas ei puudunud ka vana heas kvaliteedis. Külastajatel oli võimalus nautida pärimusmuusikat 61 kontserdil ja 34 õpitoas. Loomulikult ei suutnud mitte keegi absoluutselt kõiki üritusi külastada ja tuli teha oma valik. Festivaliga liitus lisaprogrammi näol terve Viljandi linn - mitmeski asutuses pakuti hoopiski pärimusmuusikakauget helimaastikku. Ootamatuid pakkusid spontaansed kooslused, jämmid, esmakordselt leidis aset Pilide duell ja Trad.Attack!i üllatuskontsert. Tasuta sai vaadata Lõpukräud kus esinesid Kukerpillid ja kukeprillid.

Festivali programmipealik Tarmo Noorma : „Sel aastal oli festival väga äge suuresti tänu eesti enda esinejatele. Tänavu oli väga palju kodumaiseid kooslusi, kes on küpsenud, pakuvad väga head kvaliteeti ja andsid lavadel endast viimase. Väga mitmed esinejad nagu Curly Strings, Duo Malva&Priks, Nikns Suns, Naised Köögis esitasid meie festivalil esmakordselt oma uut plaati ja publik hindas seda kõrgelt,“ viitab Noormaa suurtele rahvaarvudele ja täissaalidele. „Väga hästi töötas rahva soovil tagasi kutsutud Ööklubi Lauluväljakul, kus tohutu energiaga andis publikule heas mõttes kõrvakiilu uue hingamisega Angus ja muidugi Zetod. Kes polnud ammu näinud Puuluupi või Estbeli, said kindlasti meeldiva kontserdi osaliseks,“ lisab programmipealik.

Viljandi pärimusmuusika festivalil kohtusid ka mitmed vanad sõbrad, keda festivalifännid varasematest aegadest uuesti kohtuda soovisid. Nii pani rahva taas möllama Otava Yo (Venemaa) ja jutuvõlur Jan Blake (Jamaika). „Nagu välja kuulutasime, oli tänavuse festivali teemaks uut ja vana. Uut inspiratsiooni pakkusid välismaiste artistide näol teiste hulgas maailmatähed A-WA (Iisrel/Jeemen), Bareto (Peruu), Kapela Maliszów (Poola) ja superstaar Nano Stern (Tšiili) koos trioga. Nano läks inimestele nii hinge, et meie festivali nännimüügitelgis tekkis välisesinejate plaadimüügi rekord. Eesti esinejate loomingust soetati kodudesse kõige rohkem Curly Strings`i värsket plaati „Hoolima,“ sõnab Noormaa.

Lisaks külluslikule programmile oli edukast ka piletimüük. Piletimüügipealik Laidi Sergejeva nendib: „Nõudlus festivalile tulla on olnud alati suur. Tänavu olid tulihingelised pärimusmuusika austajad  endale festivalipassid ja noortepassid juba kevadkuudel soetanud ning seetõttu olid need enneolematu tempoga välja müüdud. Aga muidugi kõige rohkem  teeb rõõmu veerandsajandat korda toimuval festivalil teadmine, et Viljandi pärimusmuusika festivali külastas rekordarv külastajat. Tänase seisuga sai juubilar rõõmustada ligi 28 500 külalise üle.“

Korraldajad tänavad kõiki külastajaid, esinejaid, meeskonnaliikmeid, toetajaid ja ajakirjanikke ning annavad teada, et järgmine Viljandi pärimusmuusika festival toimub  26.-29. juuli 2018.

Viljandi pärimusmuusika festivali 25 toimumisaasta jooksul on inimeste muusikamaitset avardanud üle tuhande esineja nii kodumaalt, lähinaabrite juurest kui ka sellistest eksootilistest paikadest nagu Alaska, Niger, Senegal, Lõuna-Korea, Mauritaania ja Afganistan.