Kolmapäeval, 23. märtsil tähistavad Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) ja selle 189 liikmesriiki, sealhulgas Eesti, ülemaailmset meteoroloogiapäeva.

Seekordne ülemaailmne meteoroloogiapäev möödub egiidi all “Kliima sinu jaoks”, mis oli organisatsiooni viimase viie aasta motoks.

Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni peasekretäri Michel Jarraud` sõnul lõpetas 2010. aasta viieaastalise perioodi, mis oli WMO jaoks oluline aeg kui ettevalmistav periood just kliimateenustega seotud ülesannete püstitamiseks.

2005. aasta novembris Pekingis peetud WMO kliimaressursside alane tehniline konverents rõhutas vajadust parandada just selliste teenuste kättesaadavust. Ka 2006. aastal Soomes toimunud WMO konverentsil tõdeti, et võimalike ilmariskide maandamise kõrval on tekkinud vajadus suurendada kliimainfo efektiivsust paljudes sotsiaal-majanduslikes valdkondades.

2007. a. oli aasta, mil WMO toetas Valitsustevahelise Kliimamuutuste Paneeli (IPCC) poolt koostatud neljanda kliimamuutuste hinnangu raporti koostamist ja nii sai IPCC selle eest maineka Nobeli rahupreemia. Samuti nõustus viieteistkümnes maailma meteoroloogia kongress koos partneritega kokku kutsuma maailma kliima kongressi (WCC-3), mille WMO oli organiseerinud ka aastatel 1979 ja 1990.

Nii nagu WMO hiljuti teatas, oli 2010. aasta üks kõige soojemaid aastaid 1998. ja 2005. aasta kõrval, mis tõestab vaadeldud pikaajalist kliima soojenemise trendi. Alates 2001. aastast 10 aasta jooksul ületas globaalne keskmine temperatuur peaaegu pool kraadi 1961-1990.aastate keskmise, mis oli kõige kõrgem näitaja kõikide 10-aastaste perioodide kohta alates instrumentaalsete ilmavaatluste algusest.

Igal aastal tähistavad WMO ja rahvuslikud meteoroloogiateenistused päeva, mil jõustus WMO asutamise konventsioon. Tänavu täitub WMO-l 61 aastat. Eesti on täieõiguslik WMO liige alates aastast 1992.

Käesoleval aastal korraldab Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut koos Vee Ühinguga konverentsi, mis ühendab ülemaailmse meteoroloogiapäeva (23. märts) ja ülemaailmse veepäeva (22. märts) tähistamise. Sellest lähtuvalt on konverentsi teemaks "Kliima ja Vesi". Ettekannetes leiavad käsitlemist paljud Eesti veemajanduse, okeanograafia ning meteoroloogia aktuaalsed probleemid. Konverents toimub 23. märtsil Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudis.