Enne, kui viskad oma vanad riided või asjad olmeprügisse, mõtle, kas nendega annab ka midagi muud teha. 

1. Sa võid pakkuda riideid ja asju oma tuttavatele, sõpradele ja sugulastele.

Ära häbene! Tee enda juures näiteks vahva riidevahetuspidu. Riidevahetuspeo võib korraldada ka laste riiete vahetamiseks.

Mõnes korteriühistus on komme, et korralikke asju võib jätta maja fuajeesse. Kui ka Sinu majas on selline võimalus, siis miks mitte - kasuta seda. Kui Sa ei tea, kas nii tohib teha, küsi korteriühistu juhilt. 

Võid panna ka kortermaja stendile või piirkonna teadetetahvlile kuulutuse, et annad ära või müüd oma asju.  

Uuri ka seda, kas äkki vajab Su lapse riideid näiteks mõni lasterikkam pere tutvusringkonnas.

Sõbralt Sõbrale pood
Sõbralt Sõbrale pood

2. Anneta oma riided ja asjad mõnele sotsiaalsele või vastutustundlikule ettevõttele, kus need heade eesmärkide saavutamiseks maha müüakse. 

Sotsiaalsed ettevõtted on ühiskondliku eesmärgiga organisatsioonid, mis kasutavad oma sihi saavutamiseks ettevõtlust. Lihtsamalt öelduna – sotsiaalsed ettevõtted müüvad oma tooteid või teenuseid eesmärgiga muuta maailma paremaks. Paljud sotsiaalsed ettevõtted on liitunud Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustikuga

Vastutustundlikud ettevõtted teevad rohkem kui seadusandluses nõutud, aga maailma parandamine pole nende esmane eesmärk nagu sotsiaalsetel ettevõtetel. Vastutustundlik ettevõte ei keskendu ainult finantsnäitajatele. Oluline on ka keskkondlik ja sotsiaalne mõju ehk jalajälg, mille ettevõte oma eksisteerimisega jätab. Paljud vastutustundlikud ettevõtted on liitunud Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumiga.

Sõbralt Sõbrale kauplused

Sõbralt Sõbrale kaubamärgi all tegutseb 19 ringluspoodi Tallinnas, Tartus, Narvas, Viljandis, Keilas, Kärdlas, Põlvas, Tõrvas, Kohtla-Järvel, Valgas, Kuressaares, Rakveres, Pärnus, Raplas ja Klaipedas. Kauplustesse saavad kõik inimesed annetada oma kodus üleliigseks muutunud, kuid korralikke esemeid – riideid, jalanõusid, mööblit, kodutehnikat, mänguasju, raamatuid, kodukaupu ja tööriistu. Sõbralt Sõbrale kauplused alustasid tegevust juba 1998. aastal. Eestis kogutud asjade üle peetakse eraldi müügiarvestust ning saadud vahendid suunatakse heategevuseks. Nii saab alguse „Hoolime koos” ringlus, mille abil aidatakse puudustkannatavaid peresid, lähtudes nende konkreetsetest vajadustest. 

Loe lisa Bioneerist!

Uuskasutuskeskuse kauplused, kogumiskastid ja vanavaralaadad

Uuskasutuskeskus võtab vastu annetatud asju, mis on muutunud üleliigseks, kuid mis on jätkuvalt veel kasutuskõlbulikud, puhtad ja terved. Keskuses leitakse asjadele uus õnneliku omanik kas oma heategevuspartnerite abiga või need mõistliku hinnaga maha müües. Saadud tulu kasutatakse, et uuskasutust veelgi enam propageerida ja vähendada ebavõrdsust ühiskonnas. Uuskasutuskese kauplused leiad Tallinnast, Tartust, Narvast, Pärnust, Võrust ja Paidest. Oma asju ja riideid võid jätta ka Uuskasutuskeskuse kogumiskonteineritesse Tallinnas ja Tartus. Uuskasutuskeskus korraldab ka laatasid, kus müüakse näiteks jalgrattaid ja raamatuid. Uuskasutuskeskus peab end eelkõige keskkonnaorganisatsiooniks, aga aidatakse ka abivajajaid.

Loe lisa Bioneerist!

Aarete Laeka kauplus ja kampaaniad

Aarete Laegas MTÜ on 2013. aastal asutatud omanäoline taaskasutusega tegelev heategevusorganisatsioon, mis aitab raskustesse sattunud peresid vähekasutatud riietega. Alati täpsustatakse abivajajate konkreetsed vajadused ning komplekteeritakse pakk sellest lähtuvalt ehk personaalselt. Aarete Laeka peamisteks koostööpartneriteks on erinevad asutused, liidud, terapeudid, sotsiaaltöötajad ning eraisikud, kes osasid peresid  toetavad. Heategevuse rahastamiseks peab Aarete Laegas Tallinnas sorteerimiskeskuse kõrval populaarset taaskasutatud rõivaste poodi, mida külastab aastas üle 30000 kliendi. 

Loe lisa Bioneerist! 

Humana teeb eduka sortimise nimel koostööd Tallinna Jäätmekeskuse ja Tartu linnaga 

Humana koostöös Tallinna Jäätmekeskuse ja Tartu linnaga on paigaldanud Tallinnasse ja lähiümbrusesse ning Tartusse kogumiskonteinerid, kuhu saab seismajäänud riided tuua. Konteinerite tühjendamise eest vastutab Humana.

Humana tegeleb teise ringi riiete kogumise, sorteerimise ja müügiga. Ettevõtte eesmärk on koguda vahendeid ülemaailmsete heategevusprojektide rahastamiseks kasutatud asjade kaubanduse abil. Humana kauplusteketti kuulub 23 kauplust Tallinnas, Pärnus, Tartus, Narvas, Kuressaares, Võrus, Haapsalus, Viljandis, Valgas ja Kohtla-Järvel. Sorteerimiskeskus asub Tallinna külje all Tänassilma tehnopargis. 2014. aasta kevadest on välikogumisvõrgustik olemas Tallinnas ja lähiümbruses, 2018. aasta kevadest ka Tartus. 

Kulunud ja defektiga asju võib kogumiskastidesse tuua. Märjad, hallitanud, haisvad, õlised, värvised asjad aga ei sobi. Neid ei saa isegi ümber töödelda ning need võivad ka teisi, korralikumaid esemeid rikkuda.

Riided palutakse konteineritesse panna kinnistes kottides, et need konteineri tühjendamise ajal ei määrduks.

Riidekonteinerid Tallinnas ja Tartus

Loe lisa Bioneerist!

Kümnes Eesti linnas saab külastada Humana taaskasutuspoodi


Internetis on saadaval ka kaltsukate kaardid, kust võib leida lähima kaltsuka ning suure tõenäosusega nõnda ka koha, kuhu oma riided viia.

Lentsius Design. Fotograaf Getter Kuusmaa
Lentsius Design. Fotograaf Getter Kuusmaa

3. Anneta oma riided ja kangad mõnele moeloojatele

Reet Ausi ökomood ja Uuskasutuskeskuse kogumiskast Stockmannis

Ökomoe disainer Reet Aus, Stockmanni kaubamaja ja Uuskasutuskeskus kutsusid 2018. aasta oktoobri lõpus inimesi üles tooma kasutatud teksariideid kogumispunkti selleks, et anda riietele pikem eluiga ja valmistada nendest uue disainiga rõivad. Kõigi annetajate abiga valmib uus kudumite kollektsioon. Vastutustundliku moe sünnile saab kaasa aidata, tuues oma kasutatud teksariided Stockmanni 4. korruse Uuskasutuskeskuse kasti. 

Loe ja vaata lisa Bioneerist! 

Lentsius Design ja vanad telgid

Lentsius Design brändil on kaks poolust – aksessuaaride kollektsioon ning kontseptuaalne rõivadisain. Brändi veebilehel on leitavad 8 erinevat rõivamoe projekti, neist TELK 1, TELK 2 ja TELK 3 on taaskasutusel põhinevad projektid. 

„TELK projektis olen kasutatud Kaitsevägede Ühendatud Õppeasutuses maha kantud telke ja ka vormiriideid, et õmmelda neist uusi mantleid ja kotte. Viimane projekt TELK3 sõitis Jaapanisse ja varasemad olen Eestis klientidele maha müünud,“ selgitab disainer Kairi Lentsius.

Viimasel ajal on disainer hakanud koguma ka eraisikutelt vanu presenttelke, mille abil saadakse rõivaste hästi põnev värvivalik.

Loe ja vaata lisa Bioneerist! 

Kalamaja Printsess ja Uuskasutuskeskus

Ökomoe bränd Kalamaja Printsess toodab puhta joonega kvaliteetseid minimalistlike riideid. Kõik tooted on ainueksemplarid ning neis kasutatakse hoolega valitud kangajääke. Bränd väärtustab aeglast moodi. Brändi loojaks on näitleja ja ema Karin Rask. Ka eraisikud saavad ökomoe loomiseks kangaid annetada. Tihti nad seda teevadki. 

Loe lisa Bioneerist! 

New Rustic kande-, selja- ja vöökotid 

New Rustic on modernne käsitööbränd, mis loob kande-, selja- ja vöökotte suurtootmiste jääkmaterjalist. Modernsed, käsitööna valmistatud käe- ja seljakoti kangad kootakse Eesti väikelinnas Karksi-Nuias kangastelgedel tekstiilitootmisest tekkivast jääkmaterjalist. Nahast detailid on mööblitööstuse jäägid. New Rusticule võib pakkuda vanu kardinaid vms kangaid. 

Loe lisa Bioneerist! 

Foto Pixabay
Foto Pixabay

4. Suuna riided taaskasutusse Facebooki gruppide abil

Keskkonnahoidliku eluviisi üheks võimaluseks on kasutuseta asjade uuesti ringlusesse suunamine. Bioneer otsist taaskasutamise lihtsustamiseks välja ligi 120 erinevat Facebooki grupi, kus saab oma kraami taaskasutusse suunata või asjadele uut elu anda. Taaskasutamise viisiks võib olla nii asjade tasuta ära andmine, vahetamine kui ka müümine. Kui teate veel mõnda gruppi, lisage see loo kommentaaridesse. Meie keskendusime gruppidele, kus saab ka vahetada ja ära anda.

Loe lisa Bioneerist! 

Vanakraamiturg Moostes. Fotod: Mooste Taaskasutuskoda MTÜ
Vanakraamiturg Moostes. Fotod: Mooste Taaskasutuskoda MTÜ

5. Tee oma kasutud riided ja asjad kirbukal rahaks

Mooste Taaskasutuskoda

Kaks hakkajat naist Kristi Zolgo ja Piret Parmi veavad Moostes sotsiaalse ettevõttena tegutsevat mittetulundusühingut Taaskasutuskoda. Taaskasutuskoja kirbuturg ja vastuvõtupunktid Kagu-Eestis on peamised märksõnad, millega ettevõtet seostatakse ja mille üle eestvedajad ise väga uhked on. Naiste kõige suurem eesmärk on muuta taaskasutamine elustiiliks, kuna taaskasutamine on tegelikult ainus toimiv ja keskkonnahoidlik lahendus asjade üleküllusele. Järgmine kirbuturg on 2019. aasta kevadel.

Loe lisa Bioneerist!

Telliskivi kirbuturg 

MTÜ Eesti Kirbuturg, kes korraldab Telliskivi kirbuturgu on välja kasvanud Uuskasutuskeskusest. Sotsiaalse ettevõtte peamine eesmärk ongi arendada kirbuturgude kultuuri Tallinnas ja ka mujal Eestis. 

Telliskivi Kirbuturg toimub Telliskivi Loomelinnakus (Telliskivi 60A, Tallinn) aastaringselt ja on külastajatele avatud laupäeviti kell 10-15.
Sisehooajal (oktoober-aprill) toimub kirbuturg Rohelises saalis ja välihooajal (mai-september) toimuvad kirbuturud Loomelinnaku sisehoovis.

Külastajatele on Telliskivi kirbuturg tasuta, müüjatele kehtivate osalustasudega. 

Loe lisa Eesti Kirbuturu veebilehelt! 


Loe lisa Bioneerist! 

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

6. Müü oma kraami suurte veebikeskkondade vahendusel 

Riideid ja asju võib müüa ka suurtes ostmiseks ja müümiseks mõeldud veebikeskkondades (nt Osta.eeBuduaar.eePerekooli laat). 

Näiteks Osta.ee on interneti keskkond, kus saad korraldada ja ise osaleda enampakkumistel ehk oksjonitel, müüa ja osta. Vali arvukate kategooriate hulgast, mis Sind köidab ja anna aga minna!

Üleliigsed asjad ja Spunk. Pildistas Mirjam Burget, Bioneer.ee
Üleliigsed asjad ja Spunk. Pildistas Mirjam Burget, Bioneer.ee

7. Õpi Spunki leidma

Spunk.ee aitab ära anda asju, millele omanik otstarvet ei leia.Olgu nendeks väikelaste tarbed või üle jäänud ehitusmaterjalid. Koostöös SmartPOSTiga saavad annetajad saata paki tasuta. Saatekulu tasub saaja pakki kätte saades SmartPOST automaadi juures.

Loe Bioneerist lisa! 

Varjupaikade MTÜ annetused
Varjupaikade MTÜ annetused

8. Anneta asju loomade varjupaikadele

Palun tutvu enne annetamist ühingute vajadustega. Võimalusel helista ja küsi, mida annetustena vaja on.

Loomapäästegrupp

Loomapäästegrupp on kiiresti kasvav loomakaitse rahvaliikumine. Organisatsiooni vabatahtlike eesmärgiks on vigastatud või väärkoheldud loomadele-lindudele kiire abi ja ravi tagamine. Ühingu tegevust saab toetada annetades asju või raha. 

Loe lisa Bioneerist! 

Varjupaikade MTÜ

Varjupaikade MTÜ loodi 2007. aasta alguses. Ühingusse on koondunud seitse kodutute loomade varjupaika üle Eesti: Läänemaa, Pärnu, Tallinn, Valga, Viljandi, Virumaa ja Võru. Ühing on oma tegutsemisaja jooksul saatnud uutesse kodudesse üle 10 000 looma. Ühingule saab annetada nii asju kui raha. 

Loe lisa Bioneerist! 

MTÜ Kasside Turvakodu

MTÜ Kasside Turvakodu on eraalgatuslik ja majanduslikult iseseisev organisatsioon hätta sattunud või hooletusse jäetud kasside abistamiseks. Kasside turvakodus ja hoiukodudes ootab pidevalt oma päriskodu 150-200 tänavatelt leitud ja hoolimatute loomaomanike hüljatud kassi ja kassipoega. Kassid jõuavad loomasõpradeni otse tänavatelt, heade inimeste kaudu erinevatest kohtadest, Eesti Loomakaitse seltsi kaudu, samuti loomakliinikutest, kuhu sageli sõbralikke ja toredaid kasse magamapanekuks tuuakse. Igal loomal on oma lugu, tavaliselt on lugu väga kurb. Loomakeste eest kannavad hoolt 10 kuni 15 kassisõbrast vabatahtlikku, kes teevad seda põhitöö kõrvalt oma vabast ajast ja sageli ka oma raha eest. Ühingule saab annetada nii asju kui raha. 

Loe lisa Bioneerist! 

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

9. Sinu annetatud asjad võivad teha sotsiaalse heateo

Palun tutvu enne annetamist ühingute vajadustega. Võimalusel helista ja küsi, mida annetuseks oodatakse.

MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus

MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus ühendab inimesi, kes on pühendunud maailma paremaks muutmisele – nad püüavad üheskoos võidelda vägivalla vastu, tagamaks kõigile võrdse heaolu, õnneliku lapsepõlve ja elamisväärse elu. Ühingule saab annetada nii asju kui raha. 

Loe Bioneerist lisa! 

MTÜ Läänemaa Naiste Tugikeskus

Läänemaa Naiste Tugikeskus pakub abi naistevastase vägivalla all kannatavatele naistele. Ühing pakub vägivalda kogenud naistele riigi toetusel esmast kriisinõustamist, juhtumipõhist nõustamist, psühholoogilist ja juriidilist nõustamist, juhtumikorraldust (sh suhtlemine ametiasutustega, politseiga, kohtuga jne), vajadusel turvalist majutust. Ühingule saab annetada nii asju kui raha. 

Loe lisa Bioneerist!

Viljandimaa, Virumaa ja Järvamaa naiste tugikeskused

Naiste tugikeskuste teenused Virumaal, Järvamaal ja Viljandimaal on ohvriabi seaduse tähenduses liitteenused, mille eesmärk on aidata kaasa naistevastase vägivalla ohvriks langenud naise vägivallast pääsemisele ja iseseisva toimetuleku saavutamisele, pakkudes turvalist keskkonda ja nõustamist ning vajaduse korral turvalise ajutise majutuse teenust nii naisele kui temaga kaasas olevatele lastele. Ühingule saab annetada nii asju kui raha. 

Loe lisa Bioneerist! 

Tallinna Hoolekande Keskus

Tallinna Hoolekande Keskuse põhieesmärkideks on erinevate hoolekandealaste teenuste osutamine Tallinna linnas. Keskus aitab ka kodutuid, andes neile öömaja. Ühingule saab annetada nii asju kui raha. 

Asjade ja rahaga toetamisest loe rohkem keskuse veebilehelt!

 

Valga Haigla AS

Valga Haigla AS on asutatud 1997. aastal . Suurima ettevõttena Valga maakonnas pakub haigla tööd ligi 350 inimesele, sealhulgas 50 arstile ja 160 õendus- ning hooldustöötajale. Aastas ravitakse Valga haiglas ca 3500 patsienti, ambulatoorsete külastuste arv on suurenenud 40000. Viimastel aastatel on haigla ravitegevus laienenud mitmete teenuste, sh ka erihoolekande valdkonnas. Eriarstid võtavad vastu enam kui 20 erialal. Haiglale saab annetada nii asju kui raha. 

Loe lisa Bioneerist! 

Naerata Ometi MTÜ

Naerata Ometi MTÜ abistab üle-eestiliselt puuduses peresid ja erivajadusega lapsi. Abistatakse peresid ja lapsi, keda riik täna piisaval määral ei toeta ja kes on jäänud elu hammasrataste vahele. Lisaks haldab ühing heategevusinfot vahendavat portaali Help.ee, kus on info erinevate organisatsioonide poolt ellu viidavate heategevuslike projektide kohta. Annetatud asjade kogumiseks on ühing loonud tasuta kraami Facebooki grupi, kuhu suunatakse inimesed, kes soovivad midagi heategevuseks anda või ka need, kellel on millestki puudus. Grupis on täna pea 9000 liiget. 

Loe lisa Bioneerist! 

Bioneer õpetab sortima: mida teha vanade riietega ja asjadega

10. Vii riided ja asjad jäätmejaama

Jäätmejaam on spetsiaalselt rajatud ja tehniliselt varustatud jäätmekäitluskoht, kuhu on paigutatud kogumiskonteinerid taaskasutatavate jäätmete (sh ohtlikud) kogumiseks ja esmaseks töötlemiseks. Jäätmejaamas toimub ka kasutuskõlblike ja suuremõõtmeliste jäätmete (mööbel, kodumasinad, majatarbed, riietusesemed jms) kogumine ja jaotamine. Enne jäätmete viimist jäätmejaama, on otstarbekas tutvuda jäätmejaama hinnakirjaga, vastu võetavate jäätmete nimekirjaga ja vastu võetavate kogustega. Osadele jäätmetele võivad olla seatud kogusepiirangud. Mitte kõiki jäätmeid ei saa alati ära anda. Kõige lihtsam on jäätmejaama helistada.

Loe lisa Bioneerist! 

NÄIDE!

Tallinnas sätestab jäätmehoolduse korra Tallinna jäätmehoolduseeskiri. Jäätmete üleandmise kohta saab infot kas Tallinna linna veebist või infotelefonilt 1345. 

Tallinnas on 3 jäätmejaama:

Ohtlike jäätmetega määrdunud kangad ja riided on ka ise ohtlikud jäätmed, mida kogutaksegi ohtlike jäätmetena. 

H&Mi toodud rõivad pärast purustamist.
H&Mi toodud rõivad pärast purustamist.

11. Vii oma kasutatud riided H&M poodi

2013. aasta kevadel käivitas H&M esimese moeärina ülemaailmse tekstiiliesemete ümbertöötlemise ja taaskasutamise algatuse. 

See ettevõtmine jõudis Eestisse 2013. aasta sügisel. Külastajad saavad H&Mi kauplustes asuvatesse rõivakogumiskastidesse tuua kõik oma vanad tekstiilid, seejuures pole oluline ei antud esemete kaubamärk ega  seisukord.

Kogumiskasti võib tuua paarilise kaotanud sokke, rõivaid, mille pesumasin liiga kitsaks pesi, vanu ja kulunud voodilinu ja käterätikuid, ühesõnaga kõike. Rõivakogumiskastid on olemas kõikides Eesti H&Mi kauplustes.

12. Viska riided olmejäätmete prügikasti

Märjad, hallitanud, haisvad riided ja asjad sobivad vaid olmejäätmete prügikasti. Neid ei saa ümber töödelda ning need võivad rikkuda teisi korralikumaid esemeid.