Juba jälle on käes november, kommunaalspetsialistide jaoks on ootamatult saabunud külmad ilmad ja libedad ööd. Mida teha pikal sügisööl? Ei midagi muud kui seada ennast kinno, kui film on huvitav, vaatad sina filmi, kui film on igav, vaatab film sind.

Selleaastasel Pimedate Ööde Filmifestivalil (natukene üha rohkem ka Pimedate filmifestivalil, jah ka nägemise kaotanud inimesed käivad kinos, AI tõlgendab neile läbi nutifoni ekraanil toimuvat) on järjekordselt õnnestunud tagareas leida koht ka Keskkonnafilmide programmil.

Selles nimekirjas on seitse filmi:

Keskkonnafilmide programmiga alustatakse 5. novembril. On Tallinn ju sel aastal õnnestunult kandnud tiitlit Roheline pealinn 2023 ja tiitli väärilisust tõestataksegi filmi „Rohelisem Tallinn“ (Greener Tallinn) maailma esilinastusega. 
Tegelikult on teadlikumad inimesed seda juba näinud – filmi demonstreeriti suurel laval Kultuurikatlas, üritusel, kus Vilniusele anti kätte 2025 aasta Rohelise pealinna tiitel. Kena ülevaatefilm Tallinnast, kes siin elavad ja mis meil veel alles on. See film näitab Tallinna rohelisemat poolt, mille on dokumentaalfilmi sulatanud Katri Rannastu ja Joosep Matjus. Kuid teadjad teavad, et kaadri tagant vilksatavad läbi ka keskkonnaprobleemid. 

Filmi vaatamist muudab magusamaks Tallinna Kammerorkester, kes esitab Tauno Aintsi poolt kirjutatud filmimuusika naturaalis. 

Seda filmi saab PÖFFil vaadata vaid ühe korra, juba täna 5. novembril  kell 19:00 Coca-Cola Plaza 2. saalis

Lisaks saab aga vaadata ka Tšiili dokki „Ma olen Maa“ (I am the Earth. Stories from the End of the World) Säästev põllumajandus, bioloogiline mitmekesisus, taastuvenergia – kõik see ja paljud teised toetavad tegevused aitaksid keskkonda hoida ning jätkusuutlikult majandada. Kui lahendused on olemas, siis miks neid ei kasutata? 
Dokumentaalfilmis näidatakse vaatajatele, kuidas inimesed saavad erinevate lahenduste kaudu enda mõju ja jalajälge vähendada nii, et keskkond meie ümber oleks vähem saastunud ning ka tulevastel põlvkondadel oleks planeet, millest rõõmu tunda. Selle filmi režissöör on Maite Alberdi. Ja seda saab näha veel 6. novembril 19:30 Coca – cola Plaza 9. saalis ja 7. novembril Tartus, Athena keskuses 18:00.
See pole aga kõik: 

6. novembril 20:00 Sõpruse kinos, 8. novembril 21:00 Coca-Cola Plaza 7 saalis ja 16. novembril 18:00 Lõunakeskue 3. saalis, Tartus saab näha

Kõikvõimas Afrin: üleujutuse aegu“ (Mighty Afrin: In the Time of Floods)

Bangladeshi rannikualal asuva Brahmaputra jõe ääres elab 12aastane orvuks jäänud tüdruk Afrin. Tema kodu on üleujutuse tõttu räsitud ja elektrita saar. Niigi keerulises olukorras olevat tüdrukut tahavad tema sugulased abielluma sundida. Afrin pole aga nagu teised noored tüdrukud – tal on plaanid ning ta ei nõustu ettekirjutatud saatusega. Ta võtab paadiga ette ohtliku teekonna üle tohutute veeväljade, et leida isa, keda ta pole kunagi näinud. Inimesel võivad olla plaanid, aga loodus teeb korrektiivid. Film on Bengalikeelne, ingliskeelsete subtiitritega ja režissööriks Angelos Rallis.

5. ja 19. novembril 15:00 Sõpruse kinos, 10. novembril 20:30 Lõunakeskuse 3. saalis Tartus saab näha filmi nimega „Maa laulud“ (Songs of Earth)

Režissöör Margreth Olini film „Maa laulud“ viib vaataja Norra maagilisse loodusesse, kus režissöör mõtiskleb nii elu, surma kui ka looduse ja maailma üle tervikuna. See on eksistentsiaalne rännak, kus inimene on alati elanud kõrvuti looduse ürgjõuga ning suutnud vastutustunde ja piisava aupaklikkusega leida tasakaalu enda ja looduse vahel. Maailmas on aga kõik muutumises, ka see, mis tundus igavene.

 10. novembril 17:45 Coca-Cola Plaza 8. saalis, 11. novembril 16:30 Solarises, 12. novembril Lõunakeskuse 3. saalis Tartus ja 12. novembril 18:00 Jõhvi Apollo kino 1. saalis linastub „Planeet Maa kaitsjad“ (Earth Protectors)

Inimeste tekitatud ohte meie keskkonnale on võimatu üles lugeda. Kas meie planeedile saab inimkond hukatuslikuks? Kas inimene peab kohanema loodusega või loodus peab kohanema inimtegevusega? Anne de Carbuccia dokumentaalfilm „Planeet Maa kaitsjad“ näitab vaatajatele, mis on inimeste tegevuse tagajärg, kui hoolimine keskkonnast kaob tagaplaanile. Kas seda mittehoolimist on võimalik veel ümber pöörata? 

6. novembril 17:45 Sõpruses, 13. novembril 18:00 Lõunakeskuse 3. saalis Tartus, 8. novembril 14:45 Artise kino 2. saalis linastub „Vihmade vahel“ (Between the Rains)

Dokumentaalfilmis näeb ühe kogukonna võitlust pikaajalise põuaga, mille taustaks on noore poisi, kelle elusaatust on kliimatingimused Keenias suuresti mõjutanud, täiskasvanuks saamise lugu.

Rusuvad tingimused toovad kogukonda pingeid ja säärases keskkonnas võib inimeseks olemine muutuda talumatuks. Ülemaailmne kliimakriis pole pelgalt sõnakõlks, vaid võib mõjutada inimesi kõige sügavamal tasandil, kus tuleb muuta nii enda maailmavaadet kui ka väljakujunenud harjumusi, sest ellujäämiseks muud võimalust lihtsalt ei ole. Režissöörid Moses Thuranira ja Andrew H. Brown
Need on siis PÖFFi Keskkonnaprogrammi filmid. 

Kuid PÖFFi rikkalikust filmigaleriist leiab veel ja veel tähelepanu väärivaid filme.

13. novembril 20: 15 Coca- Cola Plaza 9. saalis, 15. novembril 22:00 Coca-Cola 8. saalis, 18. novembril 21:15 Sõpruses saab näha ja ka kuulda režissöör Romas Zabrauskase läbiva vegantemaatikaga filmi Kirjanik (The Writer)

Pärast 14 aastat kestnud abielu läheb lahutatud IT-insener Dima New Yorki tööintervjuule ja kohtub seal emigreerunud Leedu kirjaniku Kostasega. Nad olid sõbrad, kui teenisid Nõukogude sõjaväes kauges Stavropolis. Kuid nad pole rääkinud 30 aastat pärast seda, kui Kostas otsustas Ameerikas õnne proovida. Nüüd soovib Dima avaldada arvamust Kostase ajaloolise raamatu „1990“ kohta. Spontaanne otsus teha koos veganborši toob kaasa vestluse vaid ühe reegliga – sarkasm pole lubatud!


14. novembril 19:00 Coca-Cola Plaza 6. saalis, 18. novembril 19:00 Coca-Cola Plaza 4. saalis ja 19. novembril 15:15 Coca-Cola Plaza 4. saalis linastub „Piimatööstus „Emapiim.““(The Milky Way).

Filmis näidatakse isevärki piimatööstust, futuristlikku ettevõtet, kuhu peategelane, 33-aastane üksikema Tala tööle asub, kuna tema muusikukarjäär ei võimalda tal vastsündinut kasvatades ära elada. Peagi muutub oma rinnapiima ettevõttele müümine Tala jaoks keeruliseks. Ta ei talu seda enam ja üllataval kombel pakutakse talle alternatiivset võimalust pakkuda väärtuslikku toodet otse ühele kliendile. Ta kasutab seda võimalust.

Väga intelligentne komöödia sugemetega draama käsitleb paljusid olulisi emaduse ja sotsiaalse klassi küsimusi väga meelelahutuslikult. Režissöör Maya Kenig, keda toetavad suurepärased näitlejad ja kunstiosakond, tõestab, et tal tasub silma peal hoida.

Pimedate Ööde kavast leiab kindlasti veelgi vaatamist väärivaid ja kliima- või keskkonnatemaatikat käsitlevaid filme või filme, kus on kogu see kompott peidetud muude teema vahele, taha või ümber, nii nagu see päris eluski toimub. Kui kellegil midagi pähe tuleb, las ta kirjutab veel.