Mugav tarbimisühiskond on jõudnud ka Eestisse. Meie kodud on täitunud elu lihtsamaks tegevate masinatega, mis kõik vajavad töötamiseks elektrit. Olgugi, et paljud kodumasinad on ajapikku  muutunud energiasäästlikumaks, tarbime me endiselt palju energiat just masinate suureneva arvukuse tõttu. Üks kõige hullemaid raiskajaid koduses majapidamises on pesukuivati, millest täna räägimegi.

Kahjuks ei ole energiasäästu trend läbi uute tehnoloogiate pesukuivatite valdkonda veel jõudnud. Kuivatitel pole isegi märgistust, mille alusel paremaid kehvematest eelistada.

Majapidamistes, kus pesukuivateid kasutatakse, kulub sellele keskmiselt 6% kogu elamises tarbitud energiast. Näitaja jääb kulukuse osas alla vaid külmkapile. Erinevalt külmkapist, saab enamus majapidamistes pesukuivatile kuluvat energiakulu vältida.  

Mida siis teha?

Kõige energiasäästlikum on eelistada looduslikku kuivatit ehk tuult. Õues kuivanud pesu saab ka värske lõhna, mida aroomiga pesupulbritel ja loputusvahenditel on raske üle trumbata. Kui ilm pole vastav või pole lihtsalt kohta, kus õues kuivatada, siis on abiks ka tubased kuivatusrestid ja radiaatorid.

Kui teil on kuivati juba kodus olemas ja te olete otsustanud seda igal juhul kasutada, siis tasub jälgida mõningaid lihtsamaid kasutamise reegleid.

  • Kuivatage samaaegselt sarnasest kangamaterjalist rõivaid, sest näiteks puuvillafrotee kuivab kauem kui sünteetilised õhukesed materjalid.

  • Paigaldage kuivati maja soojematesse ruumidesse. Nii ei pea masin sooja tekitamiseks ja hoidmiseks liiga palju töötama.

  • Ärge lisa märgi esemeid kuivatisse kuivatamise ajal.

  • Võimalusel kuivatage mitu masinatäit pesu järjest. Nii saate ära kasutada tekkivat jääksoojust.

  • Puhastage kuivati filtrit peale iga kasutamist. Ummistunud filter takistab kuivati efektiivset tööd.

  • Kasutage kuivatit võimalikult täidetuna, samas peab jälgima et õhk saaks vabalt liikuda kuivatatavate riiete vahel.

  • Eelistage niiskussensoritega pesukuivateid, sest sellised masinad lülitavad soojenduse välja, kui pesu pole enam niiske.

Kas teadsite?

Kliimamuutuste ja süsiniku emissiooni pärast muretsevad teadlased on kokku arvutanud, et pesukuivatist loobuv inimene tekitab ligi 650kg vähem CO2 aastas.

____________________________________________

Kasutatud allikad:

1. Alex Shimo-Barry "Keskkonna + - valem", Eesti Päevaleht, 2008, lk 36

2. Pesukuivati. Energiasäästu portaal. Kättesaadav: http://kokkuhoid.energia.ee/?id=1276