90% eksootilisi loomi sureb transiidil või esimese vangistuses elatud aasta jooksul.

Eesti Loomakaitse Selts teab, et enamik inimesi, kes võtavad endale koju eksootilise looma teevad seda armastusest loomade vastu. Koduloom toob meie ellu palju rõõmu, mistõttu on loomulik tahta jagada enda igapäevaelu mõne huvitava loomaga. Kahjuks tuleb nentida, et iga metsloom, kes satub eksootiliste loomade kaubandusse, kogeb kannatusi.

Eksootiliste loomade näol on tegu võõramaiste metsloomadega, kes ei ole kodustatud.  “Kodustamine on selektiivne aretusprotsess, mis kestab tuhandeid aastaid. Seetõttu ka ükskõik kui hästi me üritaks, ei ole meil võimalik vältida kannatusi, mida me põhjustame sooviga omada eksooti. Need loomad võivad saada kahjustada igas kaubanduse etapis - püüdmisel või vangistuses aretamisel, transpordil, müügil kaupluses või laatadel ja lõpuks kodus pidamisel,” lisas ELS-i juhatuse liige Geit Karurahu 

Teekond lemmikloomaks on eksootilise looma jaoks julm ja sageli surmav  Loodusest püütud või vangistuses kasvatatud eksootilised lemmikloomad peavad sageli enne lõppsihtkohta jõudmist läbima pika ja ebamugava teekonna. Teekonna jooksul võib puududa neil ligipääs veele ja toidule ning sageli nad puutuvad kokku teiste kinnipüütud loomadega, suurendades nii haiguste leviku ohtu.

Eksootide kodus pidamine võib olla väga keeruline  Kuna tegu on mets-, mitte kodustatud loomadega, siis vajavad nad vangistuses loodusliku keskkonnaga samaväärseid pidamistingimusi. Ometi ei pruugi teatud liikide pidamistingimuste kohta leida piisavalt või õiget informatsiooni, kuna võib juhtuda, et ka uurijatel puuduvad konkreetse liigi kohta piisavad teadmised. Seega sageli need, kes transpordi üle elavad, surevad alatoitluse, ebaloomuliku ja ebamugava keskkonna, üksinduse või vangistusest tuleneva stressi tõttu enneaegselt.

“Ka siis kui anname endast parima, ei ole võimalik tagada metsloomale hoolt, mis täidaks kõik tema vajadused. Kindlasti on mõnda eksootilist looma lihtsam pidada kui teist, ent siiski ei ole meil koduses keskkonnas kunagi võimalik pakkuda metsloomale täisväärtuslikku elu. Samuti ei saa me garanteerida, et need loomad jõuavad meieni viisil, mis ei ole loomadele põhjustanud kannatusi. Seaduslik ja ebaseaduslik eksootiliste loomade kaubandus on omavahel tihedalt põimunud. Näiteks kui loomal on dokumendid vangistuses sünni kohta, siis see sageli ei tähenda seda, et tema esivanemad oleksid vangistuses sündinud. Iga uue liigi teekond meie kodudesse saab alguse looma püüdmisest loodusest, “ kommenteeris Karurahu.

Loe rohkem


Lugu on pärit Eesti Loomakaitse seltsi FB lehelt.