Kompostimine on parim viis, kuidas looduslikku ringlusesse viia tagasi kodus paratamatult tekkivad biojäätmed. Selleks on parim meetod hankida biojäätmete lagundamiseks mõeldud kodukomposter. Kuidas ja milline komposter valida, saad teada enda silmade ees olevast loost. Loe edasi ja leia enda jaoks sobilik komposter Kaup24 või Hansaposti e-poodidest ja lase kaup kiirelt kohale tarnida!

 

Parim kodune komposter peab võtma vastu mitmesuguseid jäätmeid

 

Kodus võib tekkida väga erineva mahu ja sisuga biojäätmeid. Toidu valmistamisel jäävad tavaliselt üle nii puu- ja juurviljade koored, kondid või kalanahk, samuti jõuavad kompostrisse halvaks läinud toiduained. Kui sul on kasutada aed või harrastad rõduaiandust, siis tekib ajuti suures koguses taimejääke, muru või lehti. Selleks, et kõiki majapidamises tekkivaid biojäätmeid edukalt kompostida, on võimalik see ise ehitada või poest soetada.

Poes pakutavad tooted on "kinnised" kompostrid, mida eelistavad paljud inimesed. Need ei tekita ebameeldivat lõhna ning on suletud lindude ja loomade jaoks. Kõigele lisaks on paljud neist kiirkompostrid, mis kompostivad jäätmed kiiresti ära.

 

Milline komposter valida toidujäätmete jaoks? 

 

Selle jaoks vali klassikaline biojäätmete komposter. Kasutamismugavust lisab väike köögikomposter, mida saab aeg-ajalt tühjendada suurde kompostrisse. Juhul, kui elad kortermajas, on sel kindlasti juba olemas biojäätmete konteiner. Juhul, kui soovid oma jäätmed ise kompostida, siis on sellele lisaks võimalik võtta kasutusele biojäätmete komposter, mis aja jooksul toodab lisatud jäätmetest toitainerikka mulla. 

Mõtle läbi, kui palju biojäätmeid sul tekib ja vali välja vastavalt sellele sobivas suuruses komposter. Arvesta sellega, et keskmise neljaliikmelise pere poolt tekitavate jäätmete kompostimiseks on vaja umbes 200 liitrilist kompostrit.
 

Foto: Kompostimine eraias
Foto: Kompostimine eraias

Milline komposter valida lehtede, muru ja taimede kompostimiseks?

 

Erinevate aias tekkivate jäätmete kompostimiseks on võimalik Kaup24 või Hansaposti poodidest valida spetsiaalne aia- ja lehekomposter. Sellesse võib lisada ka toidujäätmeid. Juhul, kui otsustad kasutada ühte kompostrit kõigi tekkivate biojäätmete kompostimiseks, tuleb arvestada, et sügisel ja kevadel, mil kompostrisse jõuab rohkem puulehti, võib komposter täituda kiiremini kui tavaliselt. Seetõttu võib tekkida vajadus kahe kompostri järele. Alati jääb võimalus ehitada komposter ise ja koguda sinna kompost kokku. Kuid mitte kõigil pole selleks aega, tahtmist materjali või oskusi.

 

Kuhu paigutada komposter aias?

 

Komposter tasub paigutada aianurka, kus see ei paista kõigile silma. See peab jääma mugavasse kohta, kuhu aeg-ajalt toidujäätmeid või niidetud muru ja riisutud lehti viia. Heaks asukohaks olla koht, kus asub juba olmejäätmete prügikast.

Esteetiliselt heaks lahenduseks on roheline või puidust komposter, mis ei tõmba endale pilku ja sulandub hästi looduskeskkonda. Saadaval on erineva kujuga kompostrid. Põhimõtteliselt leiab igaüks enda vajadustele vastava toote.

Tänu laiale tootevalikule, mille leiab Kaup24 ja Hansaposti e-poodidest, saab välja valida just sellise biojäätmete kompostri, mis sobib sinu vajadusteks kõige paremini. Vali kas Biolan, Bokashi komposter või leia mõni teine bränd, mis sinu vajaduste jaoks parim on. Kasutades e-poe filtreid leiab õige toote kiiresti ja mugavalt. Tutvu tootekirjeldustega ja leia sobivas suuruses ja disainis toode nüüd!